Mid North Coast Canine Club Inc (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 5-Jan-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Shannon Lancaster (NSW)   (Total Entry : 439)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Baby in Show: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)
Minor in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Puppy in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Intermediate in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Baby SweepStakes - 1st Place: Basenji
Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
Baby in Group: Pug
Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am GCh Brereton's Rise & Shine (Imp USA) (Mrs T & Mr D Baker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Flame Burns On (Sue Donahue)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Dapsen Blondes Are Trouble (Ms C A Chapman)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Misty Meadow's Eye On The Prize (Imp ITY) (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Antrimlodge olympia (L Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karyme Zensational (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kabova One Minute To Midnight (J Whitney)
Baby of Breed: Kabova True Lies (Jenny Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Belinda White & Annabel Wolf)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) FDX (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie Stevens)
Baby of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Collessie Candle Bright (Jude Costello)
Baby of Breed: Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Solostar One Last Dance (Luke & Kylie Kavanagh)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang Bang Bang Youre Dead (Belinda White & Annabel Wolf)
Junior (Bitch) of Breed: Bxact Goddess ofth Dawn (Kristy Roebig)
Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bxact Youre In My Spot (Kristy Roebig & James White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ourgang Bang On (AI) FDX (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Coolamin Little Dove (Fran Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Janentie Strand Of Dreams (Jane Davis)
Junior of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)
Aust Bred of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Macbraedly Cast A Spell Da Sin (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Narelle Hammond (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Runner Up in Group & Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Baby in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)
Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pointer
Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Braycharm Queen B (Ms Amanda Bray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Braycharm New Years Eve (Mrs Amanda Bray)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Baby of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pivotal New Romantic (Ms K de Stefano)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pivotal Zahlis First Christmas (K De Stefano)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mycroft Maid in Silk (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW) (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Baby in Group: Basenji
Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Puppy in Group: Saluki
Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eurabbie Zues (Rosalie Mayo-Ramsay)
Baby of Breed: Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Beagle
Baby of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maralya Ima Master Piece Too (K Nilsen)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Res Dog CC: Kajmytt Classic Hunter (Mrs K L Glanford)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dachcroft Jay Jay (Ian Rudder)
Baby of Breed: Gegreny Cotton Candy (Ian Rudder)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kimscott Sound Of Love (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Res Dog CC: Assuana Black Jack (Mrs A Denby)
Minor of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Newpry Life Is A Caberet (Nicole Newett)
Junior in Group: Australian Kelpie
Amakhosi U Got Nothing I Want (J L & S W Reilly)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
Open in Group: Shetland Sheepdog
NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Amakhosi U Got Nothing I Want (J L & S W Reilly)
Bitch CC & Puppy of Breed: Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)
Baby of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Baby of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chamshep Hot Chilli (Bradley Holden)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Toujour Kiss Me Noble Knight (AI) JC WPD (B & M Borg)
Baby of Breed: Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)
Minor (Bitch) of Breed: Timmally Million Dollar Baby (Anne Williams)
Open of Breed: Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)
Open (Bitch) of Breed: Ionaborda Arya Stark (Anne Williams)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin Mr Sandman (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Hear Me Roar (Mr S Larielle-Barclay / Mr C Rogan / Ms C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Made to Achieve (Chrissy Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Snofyre Alluring Arya RN (A Townsend)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Scherzar Uptown Girl (Miss C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Baby of Breed: Cinderhof Indiaa (J Bird & C Bird)

Puli
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Beauideal Midnight Rush (Veronica Royston)
Puppy of Breed: Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newpry Audrey Jean (Nicole Newett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newpry Marlon Brando (Nicole Newett)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
Minor of Breed: Ochrehills Homeward Bound (Hile & Wood)
Puppy of Breed: Newpry Life Is A Caberet (Nicole Newett)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 48)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)
Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust & Nuet Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Boxer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chizack Chicka Cherry Cola (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Breakr Of Chains (AI) (Chris Luciani)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Nuet Ch Bullalryll Banderas (C Luciani)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Intermediate of Breed: Aust Ch Rokinrouge Katana (Tracy Lamb)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mastdoch Firesburnin (V A / K G Ross/ Docherty)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Ripple (C & R Foster)

Samoyed
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
Junior of Breed: Redorah Livin La Vida Loca (Mrs D Lawson)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Azincourt Quiet Riot (Mr A C & Mrs S L Bird)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annajak Wrecking Ball (AI) (M Starkey)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aus Ch Jangbu Imperial Knight (K Bates & V Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Runner Up in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble A Kings Ransom (Kylie & Luke Kavanagh)
Minor in Group: Dalmatian
Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)
Junior in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Oh My Peach Pie (Kylie & Luke Kavanagh)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hygamble A Kings Ransom (Kylie & Luke Kavanagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Oh My Peach Pie (Kylie & Luke Kavanagh)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Intermediate of Breed: Aust Ch Warpaint Silver N Gold (D & C Beacock)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard Creme Delight (Mrs K McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Okelani Black Be It (Sarah Jones)
Bitch CC & Junior of Breed: Okelani Right Kind Of Wrong (Sarah Jones)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebelwood Shades of Grey (Sarah Jones)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kahnhond Latest Edition (Brad Santas)