Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 23-Feb-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jennifer Egan (SA)   (Total Entry : 243)

Best in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Show & Junior in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Show: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Puppy in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
State Bred in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Intermediate in Group: Havanese
Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby in Group: Pug
Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
Open in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Purple Satin Dannika (S P & T M Sward)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Japatina Make Way For Da Rogue (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Matmor The Entertainer (Erica Davison)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Rumour Has It (Erica Davison)
Junior of Breed: Matmor Jose Carreras (AI) (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Next Big Thing (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Bitch CC & Minor of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)
Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)

Lowchen
Baby of Breed: Mijochi Kickin Up Dust (Ruth Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Valvista Georgio (Pugmate Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Purple Satin Dannika (S P & T M Sward)
Res Bitch CC: Woonan Amirah (Pugmate kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Baby of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Puppy of Breed: Kangala finest Blend (K Cannon)
Junior of Breed: Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Westntib Zigee Stardust (Libby Simmons)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)
Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Baby in Group: Cairn Terrier
Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
State Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
Baby (Bitch) of Breed: Ausgrove Golden Honey (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Baby of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Kadama Daisy Chains (Mrs S T Wickham)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Joden Dirty Thoughts (Mr J Aherne / Ms M Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Baby in Group: Hungarian Wirehaired Vizsla
Lasair Astro Albert (Dr M Nardi)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Puppy of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)
Baby of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kellick Limited Edition at Firebush (AI) (Mrs C Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sherepoint Lunar Eclipse at Firebush (AI) (Christine Clarke)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sbr Jr & Aust Ch Vadaszfai Vadrozsa (Imp HUN) (M Nardi)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dallandor Larch (Imp UK) (R & C Austin)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Lasair Astro Albert (Dr M Nardi)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Greydove Summer Spirit (Seriousgrey Kennels)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA) (Group Entry : 17)

Best in Group & Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark The Adventure Begins (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Junior in Group: Foxhound
Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)

Basenji
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark The Adventure Begins (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Cant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
R/UP BOB and Dog CC: Lionsbane King Billy (Jarrad O'Neill)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karraine Memorial Mystique (AI) (Arctickara Kennels)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Year of the Asher (C & J Fynmore / K Truman)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Karraine Memorial Mystique (AI) (Arctickara Kennels)
Puppy of Breed: Karraine Blazes Mighty Barrett (AI) (Arctickara Kennels)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 44)

Best in Group & State Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
Puppy in Group: Dobermann
Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
Dog CC & Puppy of Breed: Ryerson Fyre Bird (Jillian Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Rogers girl (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Cloudforest Time Traveller (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloudforest Ariadnes Thread (S & C Eastley)
Baby of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Remyk Tru Bru (R Morgan & M Coleman)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Kurvon The Last Kingdom (Mrs Y M Metzger)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Martyn Big Wave Rider At Meekadobe (Imp NZ) (Maree Browne)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Life In The Fast Lane (D Klaaysen / J Beard & K O'Riley)
Bitch CC & Junior of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)
Baby of Breed: Aldonza Fire Cracker (Mrs Julie Kennedy/F Tucker)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) Kabanae Friends Forever (Arctickara Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Arctickara Sparkling Diamond (AI) (Arctickara Kennels)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Group: Keeshond
Kerkay Moment Of Truth (Mrs Julie Kennedy)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Calivale Its Confidential (Julie Kennedy)

Dalmatian
Baby of Breed: Neilros Good Onez Sun (Ali Tabrett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calivale Its Confidential (Julie Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kerkay Moment Of Truth (Mrs Julie Kennedy)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)