Tasmanian Kennel Club Inc (TAS)

Date of Show : 24-Feb-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Noreen Harris (VIC)   (Total Entry : 240)

Best in Show & Aust Bred in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Show & Junior in Show: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Show: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Open in Show: Whippet
Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)

Baby SweepStakes - 1st Place: Pointer
Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Smooth Haired)
Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Italian Greyhound
Barad Storm Warning (Barad Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
Baby in Group: Pug
Troycole Divine Coral Crush (R Costen)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Abbysfield Charmed by Chelsea (Christine Darke)
Junior in Group: Japanese Chin
Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Open in Group: Pug
Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Japatina The Devil Wears Prada (Japatina Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Japatina Dream Big Or Go Home (Japatina Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Japatina Showing Them Whos Boss (Japatina Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Japatina Omega Ruby (Japatina Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Abbysfield Bontempelli (Christine Darke)
Puppy of Breed: Abbysfield Charmed by Chelsea (Christine Darke)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cintchi Del Angels Luckydip (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kangala All That Jazz (Jacinta Harrison)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mexicatl Fils De L Eclipse (Jacinta Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Return Of The Jedi (Mr P Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Zambucca N Ice (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Next Big Thing (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
Junior of Breed: Wondoan Way Down South (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chincasa Benjiro (Mrs K Rydberg/Mr N Skeet)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Bitch CC & Minor of Breed: Kelepina Takara Dream (Craig & Debbie Delphin)

Lowchen
Baby of Breed: Mijochi Kickin Up Dust (Ruth Davis)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Woonan Amirah (Pugmate kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Miyoko Joni witha Dragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Pomquest X Factor (Mrs F Harris / B & S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Saxten Silver Bullet (R Costen)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Saxten Diamond Girl (A Costen)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Junnash Beyond The Stars (AI) (Mrs A Costen)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Junnash Breaking Hearts (R Costen)
Baby of Breed: Troycole Divine Coral Crush (R Costen)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Byrebaer Dash of Chardonay (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Waurstafford Tia Nelsons Tosca (AI) (Mrs M Brown)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ausgrove Follow My Heart (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Ausgrove Heart of Gold (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hannsum Lady Muck (Susan Springer)
Dog CC & Puppy of Breed: Natuska Diamonds R Forever (Susan Springer & Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Hannsum Whats Up Buttercup (Susan Springer)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tasshot Cracklin Rosie (Debbie Veevers)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shado-Lans El Bandito (Imp NZ) (Debbie Veevers)
Res Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Try Whistling This (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Don't Mess Wthe Dress (Bustabones Knls)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat (Bustabones Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby of Breed: Waurstafford Tia Nelsons Tosca (AI) (Mrs M Brown)
Puppy of Breed: Strongstorm The Money Shot (Bustabones Kennels)
Puppy (Bitch) of Breed: Tambrecondar Leading Lady (TAMBRECONDAR)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Egan (SA)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Baby in Group: Pointer
Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)
Puppy in Group: Weimaraner
Argental Leader Of Men (Antoinette Drew)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
State Bred in Group: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)
Puppy of Breed: Penita Enchanting News (Mr T & Mrs J Skudder)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Esspree Epic Poetry (Mr T & Mrs J Skudder)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozdezign Wrath of a Woman (Mrs S T Wickham)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Tangled Up In Blue (S Rattle & T Sproule)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hanafor The Enforcer (AI) (F Harris & B Stading)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Lasair Aurora Aithne (Dr M Nardi)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)
Baby of Breed: Lakewinds Jack Of All Trades (M Wickham/ T Atkinson & J Jolly)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) (Georgie Ranson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Argental Leader Of Men (Antoinette Drew)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Greyghost Grace Kelly (Kellie Malone)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tazlon Best Kept Secret (P & R Ellis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tazlon Smart Move (P & R Ellis)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC) (Group Entry : 21)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Eukypark The Adventure Begins (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Usakose Cant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
State Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Aust Bred in Group: Whippet
Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont U Just Luv Me (Ms M Prouse & Ms M G Fox)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Borzoi
Baby of Breed: Marakhoff Saarkorsky (Marakhoff Kennels & Mrs L Carr)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bekkri Let It Be Me (Joyce Taylor & Kevin Morgan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Eukypark Heart Of Gold (AI) (J M Taylor & K F Morgan)
Baby of Breed: Eukypark The Adventure Begins (Joyce Taylor & Kevin Morgan)

Foxhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fudeta The Ringer (Ali Tabrett)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Usakose Cant Getu Outofmy Mind (Mrs Lynn Presnell)
R/UP BOB and Dog CC: Lionsbane King Billy (Jarrad O'Neill)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Parnew Sweet Mischief (Mr G Parry)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Parnew All That And More (Mr G Parry)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)
Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Foxbell Faithfully Yours (J Dally / J Jefferson)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Roxamburg Pinball Wizard (G & K Hall)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Roxamburg Hot Chilli (Glenn & Kristy Hall)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pricewey Nudgenudge Winkwink (Mrs M Price)
Baby of Breed: Pricewey Precious Gift (Mrs M Price)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)
Puppy in Group: Akita
Ryerson Fyre Bird (Jillian Wiltshire)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Akita
Ryerson Pearl Harbour (Jillian Wiltshire)

Akita
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Ryerson Pearl Harbour (Jillian Wiltshire)
Dog CC & Puppy of Breed: Ryerson Fyre Bird (Jillian Wiltshire)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozstralis Golden Anzac (Mrs E Cannell)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Walamara Bound For Honours (Imp NZ) (Chkano Kennels & Miss J Cullen)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yesallaw Light UP The World TO Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Yesallaw Top OF The World At Paddlepaws (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Yesallaw Youll Neverwalk Alone (AI) (Sue & Clifford Gray)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Yesallaw Liberty Takes Courage (Sue & Clifford Gray)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mytaj Standing In Dixieland (C Houston & M Johnson)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Boston Terrier
Davina Foreign Fancy (Mrs Georgina Askew& Mrs Sharon Jones)
Baby in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
State Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Davina Foreign Fancy (Mrs Georgina Askew& Mrs Sharon Jones)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Baby of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martonia Next Generation (Maria Croft)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Martonia Sweet Bubble Gum (Maria Croft)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bargeway Next Edition (Imp UK) (B Santas/ J Kennedy/ K Kennedy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kerkay Moment Of Truth (Mrs Julie Kennedy)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelloy Hugo Da Boss (Christian Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)