Blacktown Kennel & Training Club Inc (NSW)

Date of Show : 24-Feb-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Best in Show & Junior in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel I Spy Leave Your Hat On (Mr R Barratt)
Baby in Show: American Staffordshire Terrier
Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Minor in Show: French Bulldog
Aust Ch Daccord Master Yoda (M A Rosser & E L Davidson)
Puppy in Show: Pug
Kabova Dont (Kerry Cannon)
Intermediate in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Wazazi Lets Get Ready To Rumbl (Kylie Delacourt)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)
Runner Up Neuter in Show: Border Collie
Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision (Carole Hately)

Baby SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Smooth)
Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni McNeill (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Ch Jadechar Ready To Roar (Imp UK) (Bruce Riddell)
Baby in Group: Pug
Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
Puppy in Group: Pug
Kabova Dont (Kerry Cannon)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Zeltica San Ignacio (Mrs J Holcombe)
Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Eireannmada Dick Tracey (Kerry Cannon)
Res Dog CC & Junior of Breed: Zeltica San Ignacio (Mrs J Holcombe)

Havanese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hashki Divide N Conquer (P Williams)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jadechar Ready To Roar (Imp UK) (Bruce Riddell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Triscadec Parti In The Roar (B G Riddell)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Res Bitch CC & Open of Breed: Panache All Hiss And Wind At Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
Baby of Breed: Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kabova Dont (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Baby of Breed: Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
Baby (Bitch) of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth (A Tombling)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie Stevens)
Baby of Breed: Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sariluda gentleman jack (Natalie Hughes)
Baby of Breed: Sariluda im a rockstar (Hollie Hughes)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Graebrook Total Eclipse (M Nicholas & L Wagstaff)
Baby of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ozjack Flash in the pan (Bob Purss)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth (A Tombling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highbourne Lonhro (Mr C A & Mrs J Frazer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bxact Knock Knock Knock (J & M Watt)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lisakyanne Warrior Princess (Phillip Nicholson)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Lisakyanne Cindels Charm (Phillip Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rosemary Easton (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel I Spy Leave Your Hat On (Mr R Barratt)
Puppy in Group: Pointer
Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pointer
Aust & Neut Ch Crawboys Rain Dancer (Cynthia McDonall)
Runner Up Neuter in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Ottogal Hugo Fun Guy (Mrs L Sheather)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel I Spy Leave Your Hat On (Mr R Barratt)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Sappersett Special Edition (Melanie Cager)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Demorz Let Me Entertain You (Deb Moran)

Golden Retriever
Res Dog CC: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wynstream Secretary Ov State (AI) (Anne D O'Connor)
Puppy (Bitch) of Breed: Sybeck Thru The Looking Glass At Aralyen (Anne O'Connor)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aukero The X Factor (K D Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: OttogaL BossTan Celtic (Mrs L Sheather)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ottogal Hugo Fun Guy (Mrs L Sheather)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenmave Style And Sagacity (AI) (Dr Claire Wade)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hipoint Unconditional (AI) (Mrs C McDonall / Mr J & Mrs R Mirto)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Crawboys Rain Dancer (Cynthia McDonall)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Wendye Slatyer (NSW)

Runner Up in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)
Puppy in Group: Beagle
Hebridean Room On The Broom (Mr B & Mrs A Martin)
Junior in Group: Beagle
Hebridean Hocus Pocus (Mr B & Mrs A Martin)
Intermediate in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Wazazi Lets Get Ready To Rumbl (Kylie Delacourt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Norwegian Elkhound
Aust Neut Ch Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Aine (J Verrell)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hebridean Hocus Pocus (Mr B & Mrs A Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hebridean Room On The Broom (Mr B & Mrs A Martin)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mistraka Yanicknoah (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mistraka Ziggy Marley (Mistraka Knls)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Mistraka Yasmin Le Bon (Mistraka Knls)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aashudna Shes Spartan Shield (Heather Coles)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aashudna Khloe Kardash (Heather Coles)
Minor of Breed: Solana Miss Molly (Michelle Etherington)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Columba of Iona (Mr D McKay / Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Irish Wolfhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wulfgar Aine (J Verrell)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Feralas Royal Gossip (B & C Monckton)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazazi Lets Get Ready To Rumbl (Kylie Delacourt)
Baby of Breed: Wazazi Potion Master (K Delacourt/ R Y Lauder)
Baby (Bitch) of Breed: Wazazi Liquid Luck (K Delacourt/ R Y Lauder)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nkazimlo Kiss My Pixel (Mrs s Temlett)
Baby of Breed: Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)

Whippet
Baby of Breed: Ridgesetter ALittle Romance (R Kelly)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jennifer Arthur (NSW)

Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
Baby in Group: Australian Shepherd
Foxstar secret weapon (Leanne Campain)
Minor in Group: Border Collie
Karinyacrest Rocka Baby Rebel (Mrs C A Domsalla)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision (Carole Hately)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Huntarush Sandy Landing (Mrs Julie Hayne)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sandsprite Th Paddock Prince (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Foxstar secret weapon (Leanne Campain)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weedram A Mystical Winter (T Harber)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RE (Carol Domsalla)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Minor of Breed: Karinyacrest Rocka Baby Rebel (Mrs C A Domsalla)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision (Carole Hately)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathkin OH U R Wicked (Gaye Jones)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Orical North of Rovaniemi (L Mills & D Wettasinghe)
Baby of Breed: Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)

Puli
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Lawrence Wheeler (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Junior in Group: Siberian Husky
Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Intermediate in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashdimond Black Knight (Sheren Salehi & M Emam)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shinkon Dragon Rider (Mr O Nejal)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Von der Bernessehof Amigo (Imp CZE) (Robyn Keen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fynobull Dark Side Of Thmoon (AI) (Mrs M & Mr A O'Callaghan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Konigslair Jubilee (Emma Vandermeel)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maggiormente Bambina D'Oro (D & T Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Maggiormente Primo Taglia (AI) (D & T Reid)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)

Samoyed
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ahzu Lucy In The Sky (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Morgan Saltus Ze Zahrabske (Imp HRV) (Mrs M Outten)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Memphis Blues (Ann Leonard)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch / Neut Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jangbu Little Lucifer (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Tatiana Romanova (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Daccord Master Yoda (M A Rosser & E L Davidson)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Daccord Master Yoda (M A Rosser & E L Davidson)
Intermediate of Breed: Warpaint Glitter n Gold (Elizabeth Avent)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Stordansk Davincis Demonheart (Nuria Armengou)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danestorm Mystic Magic (Nuria Armengou)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunkeedori Lots of Qs (E White & K Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Hot Like Me (K L Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Tatiana Romanova (Amesen Kennels)
Baby of Breed: Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)