Braidwood Show Society (NSW)

Date of Show : 2-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Show & Open in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Runner Up in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Baby in Show: Border Terrier
Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Puppy in Show: Scottish Terrier
Upyrkilt Ready to Rumble (Stacy Kellie/ Luke & Kylie Kavanagh)
Intermediate in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Baby SweepStakes - 1st Place: Border Terrier
Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Blueamble Returntothe Darkside (A Lamberton / K Cotton)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Langtry Money Girlsbestfriend (Susan Morris)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Telavier Memories (A & V Bourne)
Runner Up in Group: Pug
Aust Gr Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Minor in Group: Havanese
Beljala All Eyes On Me (Philip Williams)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Guilcroft Zephyr Breeze (Mrs P & G Harding)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Lightning Jack (K & M Munro)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)
Puppy of Breed: Chevalove Red Storm Rising (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Broughton Southern Charm (Mrs P & G Harding)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beljala All Eyes On Me (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Papillon
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Zephyr Breeze (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telavier Memories (A & V Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Se & Aust Ch Fladerlyckans Azzion (Imp SWE) (A & V Bourne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Gr Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)
Baby in Group: Border Terrier
Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Upyrkilt Ready to Rumble (Stacy Kellie/ Luke & Kylie Kavanagh)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Why Now (A & V Bourne & S Mills & B Mills)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)
Runner Up Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Dame Alice of Dibley (Mrs P & G Harding)
Baby of Breed: Bohunt Archangel (Robyn Brown)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Clayco Why Now (A & V Bourne & S Mills & B Mills)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Ive Got Pizzazz (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Upyrkilt Ready to Rumble (Stacy Kellie/ Luke & Kylie Kavanagh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Saphyr Triple Creme RN (N D Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Solostar One Last Dance (Luke & Kylie Kavanagh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Isla Something Special (R McNab)
Runner Up in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
Baby of Breed: Kingsway Act The Part (M K Kingston)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Germanicus Eye of the Storm (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soshyl Isla Something Special (R McNab)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Baby of Breed: Soshyl Style and Grace (R McNab)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Joalbe Chance of Ice Majik (I & D Irvin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chergari Silent Night (Mrs A Walkington)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Baby of Breed: Oldcastle Look Whos Up (Mr I & Mrs D Irvin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lukedom Point Me To The Party (Studholme / Lawler / Grech)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Neut Ch Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ammidan Cc Starbuck (John Bink)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mitteldac Mighty Mouse (Judy Phillips)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mitteldac Fancy Pants (AI) (Judy Phillips)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch MacLaomainn Brigitte Je Taime (AI) (Mrs R Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Nkazimlo Kiss My Pixel (Mrs s Temlett)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Lionsbane Silver Wattle (AI) (Alexandra & Rohan McElwee)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Juzfor The Hell Ofit (K Cotton & A J Lamberton)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Puppy in Group: Border Collie
Langtry Money Girlsbestfriend (Susan Morris)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Dr Martens (AI) (Mr R & Mrs R McKeever)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazwallaby Brumby Jack (Glen & Julie Hogan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Juzfor The Hell Ofit (K Cotton & A J Lamberton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Baby of Breed: Blueamble Returntothe Darkside (A Lamberton / K Cotton)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Dr Martens (AI) (Mr R & Mrs R McKeever)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Langtry Across The Tasman (Susan Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Langtry Money Girlsbestfriend (Susan Morris)
Res Dog CC & Junior of Breed: Langtry Money Strapped Forcash (Susan F Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Cayano Son of Bruce (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Baqilodge Romani Traveller (Jean Dally / Robin Ford)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Baby of Breed: Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Baby in Group: Dobermann
Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Soda Licious (Helen Calderwood/Kristine O'Reilly)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kylasha The Impaler (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Velhogranja Brit (Nicole Tetley)

Dobermann
Baby of Breed: Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Newfoundland
Baby of Breed: Newfashion Hold On I'm Coming (Helen Calderwood)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Soda Licious (Helen Calderwood/Kristine O'Reilly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Apolar Thats What I Like (AI) (Helen Calderwood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Garry Dryburgh (NSW)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Kisses For Me (Debbie King)
Puppy in Group: Chow Chow
Chowpride Secret Weapon (Scott Potter)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chowpride Secret Weapon (Scott Potter)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icspots Son ofa Gigolo (K Britten & M Morrissey)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Yarrowfell Keep On Looking RN ET (Rebecca Woiwade)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Mannerking Kisses For Me (Debbie King)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)