Casino & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 2-Mar-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Stephanie Rickard (VIC)   (Total Entry : 306)

Runner Up in Show: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Show: Afghan Hound
Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Minor in Show: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Aust Bred in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Havanese
Elmparle Good Girl Gone Bad (Mrs Meghan Boole)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Snowmyth Lets Start A Riot (Melitta Armstrong)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morganlea Violets in Spring (D Dickson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Noonameena Moon Dancer (J Faber)
Minor of Breed: Noonameena Penny Lane (H Raumer)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Baby of Breed: Elmparle Good Girl Gone Bad (Mrs Meghan Boole)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Merikaez Fortune Teller (Alicia Keast)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ambaron Here I Am (Julie Kelly)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Minor in Group: Bull Terrier
Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kiatasee Iron Jack (M Lee)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust CH Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Grawen The Gambler (Mr G A & Mrs W Moody/ Ms K E Hales)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Violets Girl (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mygitano Dreamtime Gal (Julie-Anne Marshall)
Baby of Breed: Mygitano Sitara Tan (Julie-Anne Marshall)
Baby (Dog) of Breed: Mygitano Texas Ranger (Julie-Anne Marshall)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)
Minor in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Helabar Mutiny on the Bountry (Mr B & Mrs H Adam)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Webfoot Kitty Hawk (Trevor Lodder)

Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Junior of Breed: Myshalair Steppin Out In Style (Hilare Yeates)
Aust Bred of Breed: Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Larona Wicked To Xtreme (S Phillips)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician JC (Heather Reynolds)
Junior of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bralmico Majik Creedance (Mrs C Olive)

Hungarian Vizsla
Baby of Breed: Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Goldychocs Mr McCafferty (Kate Hutchison)
Res Dog CC & Junior of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
Baby of Breed: Bonnsway Storm Of Time (Dianne Travers)
Minor of Breed: Helabar Dancing Lady (Mr B & Mrs H Adam)
Puppy of Breed: Helabar Mutiny on the Bountry (Mr B & Mrs H Adam)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Feldjaeger Driving on the Longside (LH) (Judy Glover)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Stephanie Rickard (VIC) (Group Entry : 44)

Runner Up in Group & Minor in Group: Basenji
Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)
Baby in Group: Afghan Hound
Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Open in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Tsar of The Sea (Barry Meyers)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Baby of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of The Sea (Barry Meyers)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)
Baby of Breed: Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Laserre Glory Seeker at Tianze (Jacky Harnett & Nico Meyer)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis/ Miss M Verrall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 44)

Runner Up in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Baby in Group: Australian Kelpie
Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kinjarra Jaala Gilr As Doll (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nakiva Prairie Thunder (B & S Granzin)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Artur (B Bowles & R McGill)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taigakoira Sydamessa Finlandia (B Bowles & R McGill)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausvarg Iina (B Bowles & R McGill)
Puppy of Breed: Cockatoopark Cozi Up To Me (B Bowles & R McGill)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
Aust Bred of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Blue Moon Rising (Mr S Pryor)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anwyl Top O The Morning (Mrs J R Attwater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Chicabud Viking Warrior (J Windle & J Sharland)
Minor in Group: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Puppy in Group: Samoyed
Snowmyth Lets Start A Riot (Melitta Armstrong)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Apolar Ultimate Jewel (Melitta Armstrong)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Russian Black Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch(T) Tvorimir Counter Attack (K Dawson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova)

Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Snowmyth Lets Start A Riot (Melitta Armstrong)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Apolar Ultimate Jewel (Melitta Armstrong)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Chicabud Viking Warrior (J Windle & J Sharland)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Minor in Group: French Bulldog
Avenir Cute As A Button (AI) (Mrs A Watson)
Junior in Group: British Bulldog
GladiatorBul Ivar the Boneless (Tracey Albrecht)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: GladiatorBul Colosseum Queen (Tracey Albrecht)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: GladiatorBul Ivar the Boneless (Tracey Albrecht)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Starz in the Sky (Fran Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Avenir Cute As A Button (AI) (Mrs A Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Eleganser Dilly Dally (A Bjornerem)

Lhasa Apso
Minor of Breed: Noonameena Lukes Dream (J Faber)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Noonameena Alpha Centouri NBT (J Faber)