Tallangatta A & P Society (VIC)

Date of Show : 8-Mar-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Show & Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Show & Open in Show: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Minor in Show: Scottish Terrier
Kanyas Gypsy Wanderer (Judith Martin)
Junior in Show: Lowchen
Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Gr Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Dalmatian
Thunderspot On The Chase (Graham Watson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Italian Greyhound
Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Poodle (Standard)
Blaquemayle Fashion Icon (Mrs Janine Male)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boston Terrier
Zamenhof Madjik Dante (Mrs S O'Brien)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Kris Coralluzzo (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Minor in Group: Lowchen
Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Ch Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bendonichi Chilli Cha Cha (Glen Donnan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Montollie Bobby Dazzler (Ms Glen Donnan)
Intermediate of Breed: Aust Ch El-Toro Kiwis Billy The Kid (Imp NZ) (Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carnwath Riccadonna (C Millman)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino Vicar of Dibley (Mrs S & Mr M Reeve)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Clovelly Quirky N Cute (Clovelly Kennels)
Res Dog CC & Minor of Breed: Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
Baby of Breed: Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Triscadec Diamond in the Roar (R & M Clancy)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimico Madam Butterfly (John Pritchard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vonaachen Aaro (Graham Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skybee Nora (Ms E Mitchell)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vonaachen Timur (Graham Watson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kris Coralluzzo (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Minor in Group: Scottish Terrier
Kanyas Gypsy Wanderer (Judith Martin)
Junior in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Runner Up Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Ch Accolade He'll Break Hearts (Imp NZ) (Kelly Sokolinski)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Whatajack Days Of Thunder (Caddarra Knls)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Riverlands Written Inth Stars (Kelly Sokolinski)
Baby of Breed: Lemosa Miss Cherry Ripe (K Sokolinski)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (Cadddarra knls)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kanyas Gypsy Wanderer (Judith Martin)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Baby of Breed: Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Skalawag Just Made To Measure (J & V Morriss)
Baby of Breed: Triplefun Dancing Queen (J/V Morriss)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & Open in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Rosherville Strike a Light (AI) (Mrs L Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rosherville Strike a Light (AI) (Mrs L Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rosherville Letts Do It Again (AI) (Mrs L Brown)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Klausnkesh Son of a Gun (Therese Corbett/Charmaine Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Buck N A Half (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Canawindra Believe In Magic (M J & F L Park)
Puppy of Breed: Canawindra East Bound Train (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kris Coralluzzo (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Runner Up in Group & Open in Group: Borzoi
Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
Junior in Group: Dachshund (Wire Haired)
Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
Baby of Breed: Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cayugaridge Kailua (Mrs S Kennedy)

Greyhound
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kallrea Get Your Betz On (B Triffit/L Wiltshire)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Ms Julie Spittal)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nkalakatha PridePred Georgiana (Dr C Macdougall & Mr J Horsfield)

Saluki
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Itsozi Jewel In The Crown (Mrs N Rule-Steele / Miss S Turay / Miss A Delich)

Whippet
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (Mr M Hopgood & Ms R Wanders)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pureheel Royal Starlight (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Pureheel A Royal Christmas (Alan & Robyn Spargo)
Baby of Breed: Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)

German Shepherd Dog
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (Mr M Hopgood & Ms R Wanders)
Baby of Breed: Hillmagic Sapphire Kia (M Hopgood & R Wanders)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Hillmagic Sapphire Jewel (M Hopgood & R Wanders)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Purdella Double Sequel (NBT) (P M & G A Grant)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr George Gaut (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer
Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis Czars Dream (Vanessa Martin)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)
Baby in Group: Dalmatian
Thunderspot On The Chase (Graham Watson)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
Runner Up Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kerden Blow A Kiss Fire A Gun (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zamenhof Madjik Dante (Mrs S O'Brien)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Zamenhof Madjik Julia (Caddarra Knls)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Princibull Royal Assassin V Di (Mr R Lang)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bratrice Justify (R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thunderspot Right Kindof Wrong (Melissa O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Krystaway All that Glitters (Emma Allen-Baker)
Baby of Breed: Thunderspot On The Chase (Graham Watson)
Baby (Bitch) of Breed: Dimadal Zzimrah (Deb Brearley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)

French Bulldog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Monyalsorts only lonely (Ms D Temby)

Lhasa Apso
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Blaquemayl King Of Cool (Mrs Janine Male)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blaquemayle Fashion Icon (Mrs Janine Male)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chezjolie Only Time will Tell (C Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)