Caboolture Kennel Club (QLD)

Date of Show : 24-Mar-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   (Total Entry : 501)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
Baby in Show: Golden Retriever
Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Aust Bred in Show: Peruvian Hairless Dog (Large)
Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Steve Yiannou (QLD)  (Group Entry : 87)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Havanese
Seasidepak Nessey (Susan & Michael Cronshaw)
Puppy in Group: Havanese
Karyme Dare to Dream (Susan & Michael Cronshaw)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Allannette Stellar Attraction (Pauline Tate)
Res Bitch CC: Silkydaise Talisker Skye (Pauline Tate)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Vegucci Demarcus Hascikova (Imp SLV) (Victoria Nicholson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/Patricia Fernleigh)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morganlea Rainmaker (D Dickson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Morganlea Violets in Spring (D Dickson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Yurrugar Shine Like Itdoes (Rachel Whiteman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Seasidepak Nessey (Susan & Michael Cronshaw)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme Dare to Dream (Susan & Michael Cronshaw)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)
Baby of Breed: Merikaez Fortune Teller (Alicia Keast)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch and Neuter Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Genesia Ragnarok (Kate Sharples)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Baby One More Time (Mr D & Mrs S Morris)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Burfield Big Bang (Miss A Dopking)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Staffwild Uptown Funk (K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aronaw Blue Print (A & L Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aronaw Blue Suede Shoes (A & L Lobegeiger)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Puppy of Breed: Deroyale Hitman (Mr R & Mrs G Crowther)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Firezan Barney Rubble (B Duncan)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Grawen Always Onmy Mind (Sharyn Phillips)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Bitch CC: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nudimah Top Topic (David & Mary Holt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Numerrijig National Velvet (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Dappled Light (C E & J F Chambers)
State Bred of Breed: Nudimah Captains Call (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Miandor Hi Ho Silver (M & J Anderson / W Chang)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pinewaite Cut To The Chase (R W & D M Duffield)
Baby of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)
Puppy of Breed: Amamoor Hot Chilli (Mrs Debbie Thomas)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sappersett Special Force (Lesley Shirley & Ruth Best)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Olbah Unchained Melody (Miss S Phillips)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Birdrise Dark Storm (Mr M Perry)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician JC (Heather Reynolds)
Junior of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Topgeer Retail Therapy (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Amanda Harvey / Tony & Marg Norton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway All That Jazz (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Miandor Hi Ho Silver (M & J Anderson / W Chang)
Minor of Breed: Copperkee Chasing Fire (D R & K A Wilson)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
Baby of Breed: Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Make Mine Champagne (Mrs E M Knox)
Dog CC & Puppy of Breed: Aramii Aint Seen Nothin Yet (Lynelle Smith)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Baby of Breed: Weisact Kickin Upa Storm (Craig & Angela Tulk)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Cynthia Burton (QLD) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch White Infinity's Diablo (Imp HUN) (Ms P A Smith)
Runner Up in Group & Junior in Group: Greyhound
Aust Ch Bayan Days of Winenroses (AI) (D C / C A & N K McGreevy)
Baby in Group: Afghan Hound
Tianze My Silver Lining (Sarah Rohde)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark Yardley)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch White Infinity's Diablo (Imp HUN) (Ms P A Smith)
Baby of Breed: Tianze My Silver Lining (Sarah Rohde)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Zandeena Dont Try and Stop Me (C & A Keast)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Laura Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Dakley Athena (D Cross)
Minor of Breed: Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Am Gr/ Aust Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Days of Winenroses (AI) (D C / C A & N K McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Seablueridge Bear (D Mitchell)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Adbesare National Affair (Sarah Wheatley)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)
Minor of Breed: Valeighunter Spirit of Love (AI) (Denise Mitchell)

Saluki
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Etaal Elenion Ancalima (AI) (Rana Spencer & Christine Stevens)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Junior of Breed: Shawthing So Into Jazz (Vicki Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shawthing Like Th First Tyme (Nathalie Casalaina)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Gary Heyden (QLD)  (Group Entry : 49)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)
Minor in Group: Border Collie
Trumagik Follow A Star (AI) (Sarah Hill)
Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kadinze River Spirit (Melissa Normoyle)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tropicrain Granite (Raechelle Young)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allclarity California Sparkle (Reegan Bevan)
Minor of Breed: Trumagik Follow A Star (AI) (Sarah Hill)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Highclere Gone With The Wind (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
Baby of Breed: Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Baby of Breed: Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Weil (QLD)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
Baby in Group: Siberian Husky
Theldaroy Spirit Of Grey Wolf (L C & R A Seare)
Minor in Group: Boxer
Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Three Wishes (M & S Lilley)
Junior in Group: Boxer
Ronin Jail Bait (Imp NZ) (Kym Hopper)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
Baby of Breed: Poldara Enchantress (Mrs S Wilson)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Imagin Tequilia Sunrise (Imp NZ) (A Wilkinson & R Gadsdon)
Baby of Breed: Polishdream Mi Amore (Andrea Wilkinson)

Boxer
Bitch CC & Junior of Breed: Ronin Jail Bait (Imp NZ) (Kym Hopper)
Minor of Breed: Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
R/UP BOB and Dog CC: Dunneimed Twiselton (Martin & Tina Cole)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wattavue You Had Me At Hello (Danielle Hall)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bordogue Billy (Keith & Kylie Reid)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryzylva Three Wishes (M & S Lilley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Wishes N Dreams (M & S Lilley)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)
Baby of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Skyylord A New Hope (D Jones)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)

Siberian Husky
Baby of Breed: Theldaroy Spirit Of Grey Wolf (L C & R A Seare)

St Bernard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Draycan Pure Smooth Force (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Draycan Snowbound Normajean VS (Stacy Guilfoyle)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jangbu Lieutenant Henry (Kristie Bates)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Aust Bred in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla secret journey (Jenni Bill)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highperelle Queen of Joy (Mrs J Lanham)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
Puppy of Breed: Avae Picture Perfect (Allen and Vickki Lamb)
Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway American Graffitti (AI) (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Baby (Bitch) of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Meralla secret journey (Jenni Bill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Baby of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Baby (Bitch) of Breed: Brindlelicus me n my girl (Nicole Oldfield)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kochak Bubbles DeVere (Sally Gough/S & L Arrowsmith)
R/UP BOB and Dog CC: Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Agenor Dare Tobe Bare (Mrs J Lanham)

Poodle (Miniature)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)