Fremantle Dog Club (PM SHOW) (WA)

Date of Show : 6-Apr-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
Minor in Show: Siberian Husky
Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)
Puppy in Show: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Chizack Maxed Out At Taswest (Imp NZ) (M Roberts & A Hobday)
Intermediate in Show: Beagle
Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
State Bred in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust Sup & Neut Ch Vansitar Miss Saigon JD RN (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Pomeranian
Labellapoms Crown Princess (mrs mandy ramirez)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sharron Taylor (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Cavashon Secret Society (K Brooksby)
Runner Up in Group: Pug
Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Minor in Group: Pug
Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Nerasilk Bohemian Star (Mrs N F Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cavashon Secret Society (K Brooksby)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Ima Texas Star (Aristic Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chintaro Black Knight (E Harrower)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shellbears Montana Belle (Michelle Taylor)
Baby of Breed: Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chincasa Kisses of Fire (Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Papillon
Junior of Breed: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Chimere Im Just A Country Boy (Mrs Mandy Ramirez)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aristic Fox On The Run (ARISTIC KENNELS)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Kwaipom To Fast To Furry (Donna M Richardson)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Vanpoms Devils Stardust (Donna Richardson)
Baby of Breed: labellapoms Crown Jewels (Mrs Mandy Ramirez)
Junior of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)
State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Labellapoms Won In A Million (Mrs Mandy Ramirez)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Kryptonic Maybelline (K Ryan & T Quinn)
State Bred of Breed: Aust Ch Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & State Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Kineta Beach Music (Eva Fekete)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Dog CC & Minor of Breed: Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Baby of Breed: Amseraphs Keepsake (Stocker/Taylor)
Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
Baby of Breed: Tainquest Its A Kinda Magic (N Sharrett & S Honnery)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Westward Ho (Corinne O'Herir)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lemosa Western Star (Vicki White)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Beach Music (Eva Fekete)
Baby of Breed: Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Baby of Breed: Anrias Beat The Devil (Anrias Knls)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Staffegan Bullet Proof (Mrs Jackie Cook)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Staffegan Gems Pride (Mrs Jackie Cook)
Baby of Breed: Westrova Stoic Knight Templar (Sarah Clay)
Junior of Breed: Akinos Creating A Storm (N Kesic)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Ainslie Carius (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor in Group: Pointer
Lakewinds Rogue Trader (N J Boekelman & S Dilley)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Wahrelegende Brewing Storm (Anne Whitehead)
Junior in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)
Res Dog CC: Barecho Custom Made (Imp SWE) (Carey Curtis)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barecho B Witched (Imp SWE) (Carey Curtis)
Junior of Breed: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wahrelegende Brewing Storm (Anne Whitehead)
Baby of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thru Tgoldn Looknglass (Jasmine Webber & Anthea Adamopoulos)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ambermist Serenade (Ruth Connah)
Baby of Breed: Chaleur Wish Upon A Star (AI) (Holly Brighton)
Junior of Breed: Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adampoloulos)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ralun Nerita (AI) (Jen Woodthorpe)
State Bred of Breed: Conarhu Poetry In Motion (Ruth Connah)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aednat Amberboy (Kylie Everard)
Bitch CC: Aust Ch Aednat Ambersjoy (Kylie Everard)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Shooting From The Hip (S & K Lockwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lakewinds Rogue Trader (N J Boekelman & S Dilley)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Caroline Yate (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowenhyte Mr George (Ian Cross)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Group: Afghan Hound
Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)
Intermediate in Group: Beagle
Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
State Bred in Group: Beagle
Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Baby of Breed: Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)

Beagle
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mayster Sand Rose (B & M Birkenshaw)
Intermediate of Breed: Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
State Bred (Bitch) of Breed: Tonicbay Good Vibrations (Mr A J & Mrs N Crocker)
Aust Bred (Dog) of Breed: Tonicbay Get Around Town (Mr A J & Mrs N Crocker)

Dachshund (Long Haired)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mornoble Some Like It Hot TD TDX (Mrs S Taylor & Mornoble Dachshunds)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Terralongi Cross My Heart (Alan & Gail Jelly)
Res Dog CC & Minor of Breed: Terralongi Mocatini (A & G Jelly)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Drumrigel I Can Be The One (Mrs T Brooker)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Harroway Design Brief (Pamela Campbell & Steven Warry)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Rosemary Duffy (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Abbeyfarm Martha My Dear (Mr P & Mrs S Kay / Mrs H Boudewyns)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Wohlstand Drivin Miss Daisy (Susan Smith)
Puppy in Group: Bouvier des Flandres
Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
State Bred in Group: Border Collie
Winpara Rumour Has It (Miss R J Evans)
Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale heartbreaker (Mr Srpr Ryan & Mrs J Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Winpara Rumour Has It (Miss R J Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tullacrest Who Shot The Barman (Ambre Smith)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tullacrest Panic At The Disco (Ambre Smith)
Baby of Breed: Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Barcoo Tell Em All I Said Hi (Miss Kirsty Post)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wohlstand Drivin Miss Daisy (Susan Smith)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dellbianco Shade Lordofshadow (Ms C McLean & Mr B Johnson)
Baby of Breed: DellBianco Miss The Boat To Cloverdowns (IID) (Mr B Johnson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dezignerz Rave Reviews (H Boudewyns & F Fearon-Zammit)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)
Baby of Breed: Abbeyfarm Martha My Dear (Mr P & Mrs S Kay / Mrs H Boudewyns)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Minor of Breed: Sheltaire Butterflies N Dreams (Ms Elizabeth Ayre)
Puppy of Breed: Jmell Life In Th Fast Lane (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
Junior of Breed: Whoami I C U Miring (Kirsty Post)
Intermediate of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Roberta Crouch (SA)

Best in Group & Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Maxed Out At Taswest (Imp NZ) (M Roberts & A Hobday)
Runner Up in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Zunari Dnt Believe MeJustWatch (M Hondema)
Minor in Group: Siberian Husky
Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
State Bred in Group: Dobermann
Aegis Harley Quinn (Denise Ball & Brett Christie)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Sup & Neut Ch Vansitar Miss Saigon JD RN (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Onduty Gotta Big Red One (Annie Crane)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Baby of Breed: Zunari Dnt Believe MeJustWatch (M Hondema)
Junior of Breed: Bernabout Great Expectations (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Maxed Out At Taswest (Imp NZ) (M Roberts & A Hobday)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nellabull Sullys Girl (Mr S Allen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Onduty Gotta Big Red One (Annie Crane)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aegis The Force Awakens (AI) (Denise Ball)
Baby of Breed: Dobregal Xena Warrior Princess (W Lane)
Minor of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Puppy (Dog) of Breed: Aegis Guardians Of The Galaxy (AI) (Denise Ball)
State Bred of Breed: Aegis Harley Quinn (Denise Ball & Brett Christie)
Open of Breed: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Vansitar Miss Saigon JD RN (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermanns)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ubersein Song Bird (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
Minor of Breed: Fantastikrot Mazikeen (Miss Sherri Wightman)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Baby of Breed: Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
Minor of Breed: Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Ted Kerley (SA)

Runner Up in Group & State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)
Minor in Group: French Bulldog
Meralla Rupert Bear (Greg & Denise Ball)
Puppy in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Theano Stuart Little (T Zapantis & B Simpson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba the Divine Miss M (Tara Meeres)
Baby of Breed: Hymere Sin City (Ms Tara Meeres)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Mattbridge Nelly Britbull (Imp NZ) (K Winter)

Chow Chow
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Baby of Breed: Gliztum Black Dragon (Linda Tilbrook)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Theano Stuart Little (T Zapantis & B Simpson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Meralla Rupert Bear (Greg & Denise Ball)
Puppy of Breed: Earsrup La Andre' (S & L Hudson)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
Baby of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Toy)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)