Huon & Channel Kennel Club Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 27-Apr-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Valerie Hutton (NSW)   (Total Entry : 239)

Best in Show & Junior in Show: Kerry Blue Terrier
Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Runner Up in Show & Open in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Baby in Show: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Puppy in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
Intermediate in Show: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Runner Up Neuter in Show: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Don Hunter (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
State Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Walking In Memphis (AI) (Mrs J Watt / Miss K Davies / Miss K Wright)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ananda One Red Knight (L Williamson / A Lay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barad Imizwelo (Barad Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wondoan Way Down South (Barad Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kelepina Master At Work (Mr C & Mrs D Delphin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Ch Touche's Jordan Almond (Imp USA) (Mr C & Mrs D Delphin)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mijochi Kickin Up Dust (Ruth Davis)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Salatino Un Voyeur En Salle De Bain (Imp USA) (Dean Quinlivan & Milan Tumpach)

Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kangala Bobby McGee (Mrs Y M Metzger)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kangala finest Blend (K Cannon)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Rosnasharn Mind Ya own Beeswax (Y M Metzger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mickshl Onyx is Black (Mia Metzger)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Byrebaer Prime Suspect (Georgie Smith)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Byrebaer Dash of Pinot Noir (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Intermediate in Group: Border Terrier
Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)
State Bred in Group: West Highland White Terrier
Tarrilli A Little Fury (Mrs R Weber)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)

Australian Terrier
Baby of Breed: Ausgrove Gold Digger (Erica Norgrove)
Baby (Bitch) of Breed: Ausgrove Golden Honey (Erica Norgrove)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lisgar Otterly Outrageous (Lisa McGinn)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emeraldcity Youaremysunshine (Mr P Miller/ Ms G Loft & Mrs K M Leslie)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Crazy Love (Debbie Veevers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jamastaffs Shes Got The Looks (AI) (Mr J Aherne & Ms M Smith)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Tarrilli A Little Fury (Mrs R Weber)
Baby of Breed: Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Runner Up in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
Junior in Group: Weimaraner
Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Baby of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Promises Promises (Susan Heath)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Baby of Breed: Lakenland Musicman At Arosa (AI) (Imp NZ) (Mrs M Reichmuth / Ms S Rattle / Mr T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tweedwater Royal Fusilier (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Baby of Breed: Palmgold Scottish Laird (Janette Grierson)
Puppy of Breed: Thorlcan Sue Joys Delight (Mrs S M Charlton)
Open of Breed: Aust Ch Kaparla From The Flight Deck (AI) (Mrs J Laker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaparla Total Recall (Mrs J Laker)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Baby of Breed: Lasair Bamulatos Bluebell (M Nardi)

Hungarian Wirehaired Vizsla
Baby of Breed: Lasair Aurora Aithne (Dr M Nardi)
Baby (Dog) of Breed: Lasair Astro Albert (Dr M Nardi)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Eireannmada You Are My Destiny (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Air Force One (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope God of Thunder (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Seriousgrey Mr Unleashing Fun (Seriousgrey Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW) (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Black and Tan Coonhound
Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)
Open in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hounsley Hanae Mori TD (Mr G & Mrs J Laker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Orobay Charming Triumph (Mr G & Mrs J Laker)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust/Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Penmarric Teardrops N Roses (Ms G Macquarie & Ms A Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Penmarric Sweet Honeysuckle (Ms G Macquarie & Ms A Smith)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Hutton (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Gewalt Gran Torino (Kiorah Kennels ( K & C Millhouse))
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Morview Mountain Cattleman (K & B Bailey)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble Red Satin Sinner (A & J Lamberton/ B Tillman & K Baker)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) JD TDX (Mr P & Mrs V Hofto)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allclarity Diamond Broker (AI) (Sonja & Cindy Gangell)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Hobbsview Wool Clover Your Eye (Louise Rowlands)
Baby of Breed: Southend Playing To Win (Mrs C & S Gangell)
State Bred of Breed: Aust Ch Sanpasho Bold Chieftain (R & H Owen)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Drambuie Dresden Doll (Martin Pedersen)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Baby of Breed: Gewalt Gran Torino (Kiorah Kennels ( K & C Millhouse))
Baby (Bitch) of Breed: Karraine Magical Miss Minka (AI) (Mrs P Eaves Tennant & Mrs L Arnold)
Junior of Breed: Kadama Red Hot Raven (Mrs P Eaves-Tennant & Miss L Arnold)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Phenix Rising (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker LetsHearItForThe Boy (P Kelly/ S Huebner/ M & K Stone)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mistryde Step By Step (M & J Kaden)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aerten I Did It My Way (Muriel & Julie Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Puppy of Breed: Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)
Baby in Group: Siberian Husky
Birindi Rock My World (Tracey Heenan)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Cloudforest Citriodora (S & C Eastley)
State Bred in Group: Bullmastiff
Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Bo Diddley (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cloudforest Citriodora (S & C Eastley)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Quik-Off The Mark (Imp NZ) (Chkano Kennels / Jaidyn Walker)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gesundheit Black Caviar (Imp NZ) (Maree Anderson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Siberian Husky
Baby of Breed: Birindi Rock My World (Tracey Heenan)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 14)

Best in Group & Open in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Baby in Group: Dalmatian
Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Puppy in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Dalmatian
Baby of Breed: Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Kaparla Bonne Jour (Amelia Blake)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzuyuan Full Of Life (Ms G Davies & Ms R Davies)
Baby of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)