Bathurst District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 12-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Susan Foster (SA)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Show & Junior in Show: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Bred by Exhibitor in Show: Border Collie
Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Baby SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: German Shepherd Dog
Aust Ch Bramblegait Affair To Remember (K G Johnson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Open in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: Pug
Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Bitch CC & Minor of Breed: Alexabelle Royal Connections (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Dream Catcher (S Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Happylea Little Bonzer (Deborah Neumann)

Griffon Bruxellois
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tunamara Mahina (Leisl Wood)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kutas Falena Ojay (R Cavanagh)

Pug
Puppy of Breed: Wuhana Jelousy ISA Curse (Amanda Stapleton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)

Minor in Group: Skye Terrier
SkyesDLimit Reign of Terrier (Letisha Pelchen)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack High Roller (Garry Butler)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Bred by Exhibitor in Group: Skye Terrier
Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)

Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Fox Terrier (Smooth)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Junior of Breed: Whatajack High Roller (Garry Butler)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Bitch CC & Minor of Breed: SkyesDLimit Reign of Terrier (Letisha Pelchen)
Puppy of Breed: SkyesDLimit Blu Lightning (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alotafun Caramel Delight (Kim Boyland)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Junior in Group: Field Spaniel
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Spanfield Follow My Lead (M Perry & B Ray)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: DeCarissa Wizard Norse (AI) (J W & L Aarts)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: DeCarissa Ahsoka Delight (J W & L Aarts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moruada Flash Of Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Gold Dealer (Mrs S H Wright)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Soshyl Mr Sunday Football (R McNab)
Minor of Breed: Soshyl Style and Grace (R McNab)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cherryglen Prety In Pink (Brett Natoli & Julie Miner)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aliasa Light My Heart (Aliasa Labradors)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aprilraine Fantastic Mr Fox (Therese Kropman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aprilraine Ginger Ninja (Therese Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Deerhound
Aust Ch Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Tarrangower Tibberoo (Rev G A Tompkins)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Uglee Fairy Princess Ozma (Rev G A Tompkins)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarrangower Tibberoo (Rev G A Tompkins)

Deerhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Aust Bred of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Melcathra More Joyous (N Papworth)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Adventure (J Worboyes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Morview King Of Table Rock (S & A Curran)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)
Baby of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Junior of Breed: Melcathra More Joyous (N Papworth)

Australian Shepherd
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharam First Impressions (Cathy Nugent & Sarah Male)
Baby of Breed: Crystaleye Dark N Stormy (Cathy Nugent)

Border Collie
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Syryne Reign of the Dragon (Shiralee Fossey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Syryne Burning Embers HT (Shiralee Fossey)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry Puttin Onth Spritz (Kathy Drew)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Scintilli Bambolina (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Bluegables Heavens Secret (T Walters)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nireno Robin Goodfellow (C McGregor)
Baby of Breed: Nireno Wicked Whispers (C McGregor)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
Baby in Group: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Minor in Group: Dobermann
Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Puppy in Group: Dobermann
Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)
Intermediate in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
Bred by Exhibitor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Akita (Japanese)
Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Akita (Japanese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch FireAndMist Shooting Star (Ms S Lowe)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nightquest Brave Warrior (Belinda Henry)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grizzmuffley Dance Onn (K Munro)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Copperdobe Raise Your Glass (Imp NZ) (Raquel Fitzgerald)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Ocean Legend (C & R Foster/ B Tyrell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Legend OfTheWaves (K & N Brunton / C & R Foster)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Queen (K & N Brunton / C & R Foster)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Playboy (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Baby in Group: Schipperke
Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
Minor in Group: Chow Chow
Uniquechows Hermione (J Bishop)
Puppy in Group: British Bulldog
Eddybul Mr Know It All (Laurie Edwards)
Aust Bred in Group: Chow Chow
Boombachow Scowl At The Moon (J Bishop)
Bred by Exhibitor in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Open in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul New Sensation (L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zareba Smoke N Mirrors (Mrs D Norquay/ Miss A Corbett/ Mrs G Skinner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Eddybul Mr Know It All (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eddybul Poker Face (Laurie Edwards)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eddybul New Sensation (L Edwards)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uniquechows Hermione (J Bishop)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Boombachow Scowl At The Moon (J Bishop)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daccord Master Yoda (M A Rosser & E L Davidson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar Rewrite The Stars (Amanda Huggins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mannerking New Groove (Amanda Huggins)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sooquan Senklias Tsomo (Ms L F Stone)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Sweetooth Speak Boldly (L M Boyd)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Laahtoy Silvercrowne (Ms L F Stone)
Baby of Breed: Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)