Goombungee-Haden A H & P Society Inc (QLD)

Date of Show : 27-Apr-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Dr Vicki Knopke (QLD)   (Total Entry : 244)

Best in Show & Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Puli
Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Baby in Show: Gordon Setter
Latchmere Awaken Thedragon (Karen Gay)
Minor in Show: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Puppy in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Open in Show: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
Baby in Group: Pomeranian
Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)
Minor in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Bitch CC & Junior of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Baby of Breed: Aberlour Nokn On Heavns Door (Lyn Dunne)
Minor of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Merikaez Fortune Teller (Alicia Keast)

Lowchen
Baby of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Faibel The Showman (Mrs K Jennings)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Shut Up N Kiss Me (Mrs Kim D Haddon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Anyang Ginger Zing (Anyang Pugs)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anyang Dicey Riley (Anyang Pugs)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Gailyn Pandemoniums Pride (AI) (Anyang Pugs)
Puppy of Breed: Anyang Sister Sadie (Anyang Pugs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Anyang Marcella (AI) (Korine Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Baby in Group: Australian Terrier
Wanora Something Special (Mrs Debbie Schaeller)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)
State Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Violets Girl (Mr A Major & Ms D Connolly)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cliftop Bets Are In (A & L Lobegeiger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wanora NV (D Schaeller)
Baby of Breed: Wanora Something Special (Mrs Debbie Schaeller)
Baby (Dog) of Breed: Cumalong Waggs The Dog (Peter and Sharon Briggs)
Minor (Dog) of Breed: Taufield Our Good Forturne (Peter & Sharon Briggs)
Intermediate (Bitch) of Breed: Cumalong Mad Madam Mim (Peter and Sharon briggs)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)

Sealyham Terrier
Baby of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabere Violets Girl (Mr A Major & Ms D Connolly)
Res Dog CC: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Stilwater Jackospades (Mis K Jennings)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Baby in Group: Gordon Setter
Latchmere Awaken Thedragon (Karen Gay)
Minor in Group: Weimaraner
Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Oakridge Valotte (Kath Quinn)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pinewaite Cut To The Chase (R W & D M Duffield)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Brayroan Rhythm N Soul (D Penman & J Newbold)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)
Baby of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakridge Valotte (Kath Quinn)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Gordon Setter
Baby of Breed: Latchmere Awaken Thedragon (Karen Gay)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo/Sandra Luchterhand)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Res Dog CC & Junior of Breed: Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Sharyn Phillips (QLD) (Group Entry : 39)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Minor in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shasdin Royal Oh Whatdidiget (J & T McDonald)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Baby of Breed: Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachdotcom Wiry Rumour Has It (AI) (J & T McDonald)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry The Boss (J & T McDonald)

Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Days of Winenroses (AI) (D C / C A & N K McGreevy)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr Vicki Knopke (QLD)  (Group Entry : 16)

Best in Group & Intermediate in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karham Thats A Wrap (Karham German Shepherds)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 37)

Minor in Group: St Bernard
Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Stacy Guilfoyle)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: St Bernard
Aust & Neut Ch Draycan Pure Hella Force (Ryan Loring)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Baby of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Draycan Isle of Sasha (Mr R Whittet & Ms S Guilfoyle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Stacy Guilfoyle)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Draycan Pure Smooth Force (Stacy Guilfoyle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Draycan Pure Hella Force (Ryan Loring)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Ms F E L Darling)
Junior in Group: Boston Terrier
Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Merryjay Son o Gum (Mr C Small & Mr M Supple)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Starzlechien Debut (Sara Brown)
Baby of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Baby (Bitch) of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bashay Under The Tuscan Sun (L M Neale)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Knightshar Bringing Sexy Back (L M Neale)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Strippa Gram (Sharon & Breanne Lancey)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)