Biggenden A P & I Society (QLD)

Date of Show : 18-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Christopher Woodrow (QLD)   (Total Entry : 219)

Best in Show & Open in Show: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Runner Up in Show & State Bred in Show: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Baby in Show: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Puppy in Show: Staffordshire Bull Terrier
Stafaholic Point Blank (AI) (Annetta Bainbridge & Kelli Foo)
Junior in Show: Boxer
Aust Ch Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & State Bred in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
Baby in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Puppy in Group: Pomeranian
Dreamforever Watch Me Parti (Penny Driver)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Fayrelyn Blueberry Quill (Freda Snell)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Dapsen Star of Indyia (Ms S D Walsh)
Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Posmo Chocolate Drop (Penny Driver)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Willame Seriouz Bizniz (W & A O'Brien)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Star of Indyia (Ms S D Walsh)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hollinglen Top Gun (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fayrelyn Blueberry Quill (Freda Snell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fayrelyn Connies Best Yet (F M Snell)

Papillon
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dreamforever Parti Hero (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Posmo Chocolate Drop (Penny Driver)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dreamforever Watch Me Parti (Penny Driver)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dreamforever Uno Ima Dreamer (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Stafaholic Point Blank (AI) (Annetta Bainbridge & Kelli Foo)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
Baby in Group: Sealyham Terrier
Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)
Minor in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Sealyham Terrier
Baby of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stafaholic Point Blank (AI) (Annetta Bainbridge & Kelli Foo)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Dare To Dream (Mrs M Oberle)
Bitch CC & Minor of Breed: Silvieras Queen Ella (Michelle Oberle)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrilli Split Decision (Miss K Maguire)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrilli Rhydder In The Sleigh (Miss K Maguire)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 21)

Runner Up in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Walkin N Secret Dust (Ann Morgan)
Open in Group: Pointer
Sanmarlitch Raven's Fury (Sandra McGrath)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pencandy Walkin N Secret Dust (Ann Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Spanriever Dayz Zar Blue (Ann Morgan)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)

Pointer
Bitch CC & Open of Breed: Sanmarlitch Raven's Fury (Sandra McGrath)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD) (Group Entry : 27)

Best in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Lomar Two Up (L Marsden)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Foxhound
Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
State Bred in Group: Whippet
Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lomar Two Up (L Marsden)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kimscott Majic Princess (J Thomas)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)

Foxhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellarell Faces Funky Fella (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellarell Facesillame Thats Me (Mrs N A O'Neill)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shalique Ive Got You Babe (Mrs N A O'Neill)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Alarves Bring Your Huney Home (J Mckernan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Masterton Figjam Flair (Irene Hayton)
Minor in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Inneslake Vanity Fair (Miss Denise Yates/ Mr D Hedge & Mrs D Hedge)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Eppony Rae (Noel & Maureen Kay)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Eppony Rae (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Baby of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Border Collie
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wynnlake It's My Round (Noel & Maureen Kay)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Baby of Breed: Fairenvy Boss N Hug Connection (Angela Sime)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Masterton Figjam Flair (Irene Hayton)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Scintilli Draco (Leigh Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Glendawn Alpha Lyral (L R Thompson)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Inneslake Vanity Fair (Miss Denise Yates/ Mr D Hedge & Mrs D Hedge)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Together (Miss S Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Sohia (Leigh Hinricks)
Res Bitch CC: Izalab Miss Molly (Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)
Baby in Group: Bullmastiff
Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)
Minor in Group: Bernese Mountain Dog
OakieBern Anima Ribelle (AI) (Ann Maree Rogers)
Puppy in Group: Rottweiler
Aust Ch Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: OakieBern Anima Ribelle (AI) (Ann Maree Rogers)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)

Bullmastiff
Baby of Breed: Waterlea Stormy Weather at Salieri (Imp NZ) (M & V Yates / W Mills)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Walamara Zero-Time To Wait (AI)(Imp NZ) (Greg Hoffmann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Moloscyg Lil Fire (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Junior of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Darkgypsy Tigeress Jersey (D J Mckeown & Mrs S M Bagarozza)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Munchener Silverschatz v Mondo (Yvonne Hopf)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)
Runner Up in Group: British Bulldog
Mattbridge Painted Patch (Imp NZ) (A Rutherford & T Cumner)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Puppy in Group: British Bulldog
Mattbridge The Avenger (Imp NZ) (T Cumner)
State Bred in Group: Chow Chow
Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)

Boston Terrier
Baby of Breed: Kerden Dixieland Rock (J Lacey & PLG & SL MOLE)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mattbridge Painted Patch (Imp NZ) (A Rutherford & T Cumner)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mattbridge The Avenger (Imp NZ) (T Cumner)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Baby of Breed: Majestueux Kuroi Yuki (Shenara Moon)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Stepping Up (Liza McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Brindlelicus me n my girl (Nicole Oldfield)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mcboxa Goddess Of The Hunt (Liza McLaughlin)
Baby of Breed: Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
State Bred of Breed: Aust Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mediaevalage Gemma's Delight (S Heath/ J & M Fields)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Xioma Amaru (R Brown)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rivierra Raven Elegance (Michelle Russo)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jenuin Lets Talk Diamonds (D Randall & J Sculac)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)