Esk P A & I Association (QLD)

Date of Show : 25-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Speed (QLD)   (Total Entry : 388)

Best in Show & Junior in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Runner Up in Show: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Show: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Puppy in Show: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
State Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Aust Bred in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bullmastiff
Stennaroo Got Your Attention (Maria Stennings)

Puppy SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Minor in Group: Lowchen
Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)
Baby in Group: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Puppy in Group: Pomeranian
Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
Res Dog CC: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)
Baby of Breed: Aberlour Nokn On Heavns Door (Lyn Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Come What Mae (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Merikaez Fortune Teller (Alicia Keast)
Baby of Breed: Tacozajo Primitive Man (Me F Forbes & Mrs Cherie Tulk)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Roseswain Lagertha (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zeigen Shut Up And Kiss Me (Mrs Kim D Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)

Pug
Baby of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Puppy in Group: Australian Terrier
Wanora NV (D Schaeller)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wanora NV (D Schaeller)
R/UP BOB & Minor of Breed: Wanora Something Special (Mrs Debbie Schaeller)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Foxcrag TravelnThru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Dog CC: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Classicyds Sorry Not Sorry (Jason/ Nadia & Mel Attridge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC: Zeracious Sudden Impact (Mrs M Coetzer & Ms L Reid)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Viscount In Vogue (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
Baby (Dog) of Breed: Tappakai Hot Dreams (Mr J & Mrs C Bourke)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Chancelot Makeway For Kenzie (K Mankey)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Norweign Romance (Jay & Tracey Sharpe)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Gordon Setter
Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)
Runner Up Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sandmark Arrial at Ndolge (AI) (Imp NZ) (Jay & Tracey Sharpe)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby of Breed: Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Dog CC & Minor of Breed: Watersmeet Natural Justice (Mrs L Emerton)
Baby of Breed: Pinewaite Beautiful Trauma (R W & D M Duffield)
Puppy of Breed: Hyrollers Lots A Gossip (Ms S & Miss N Siemon)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ronevolon Norweign Romance (Jay & Tracey Sharpe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sandmark Arrial at Ndolge (AI) (Imp NZ) (Jay & Tracey Sharpe)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tealpoint Flamenco Dancer (Heather Reynolds)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET JC (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Fire And Lace (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wysiwyg SprinkleShineGlimrGold (A Adamopoulos)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)

Gordon Setter
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pintettea Crenise Rosa (G & C Smith)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tintookie Bourbon And Dry (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ashbolt High Class (AI) (Amanda Williamson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD) (Group Entry : 54)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
State Bred in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)
Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch White Infinity's Diablo (Imp HUN) (Ms P A Smith)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch White Infinity's Diablo (Imp HUN) (Ms P A Smith)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lijolba Cause We Got Love (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Illusion (M L Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Impression JC (M L Davis)
State Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Grand Designs JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Splendak Timely Encore (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almarjo Lady Sara (Mr M Yardley)
Baby of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fayrewyre Bewitched (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Baby of Breed: Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pennhari Forever In A Day (Ms J Inglis/ Miss M Verrall)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Naadirah Anousha Del Rey (AI) (D T Bowman)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Res Dog CC: Shalique Shine a Light on Me (Valerie Reichert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Inneslake Outrageous Fortune (Mrs Tanya Eames)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)
Junior in Group: Australian Shepherd
Showioz Wicked Games (P W & K M Vardy)
Intermediate in Group: Puli
Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Aust Bred in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms D Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Showioz Wicked Games (P W & K M Vardy)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarraray Lucifer (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Baramewe Time Of Your Life (Michelle Pollitt & Gary Ward)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inneslake Outrageous Fortune (Mrs Tanya Eames)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausled XS Addax BT (Tracie Thompson)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
Baby of Breed: Aberlee My Funny Valentine (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Granpaws Easy On The Eye (Sue Berry & S Roberts)
Baby in Group: Bullmastiff
Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)
Junior in Group: Boxer
Ronin Jail Bait (Imp NZ) (Kym Hopper)
State Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ronin Jail Bait (Imp NZ) (Kym Hopper)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Granpaws Easy On The Eye (Sue Berry & S Roberts)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sharluka Calipso Star (Mrs J & Mr A Dale)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Chaser (Mrs J Dale & Mr A Dale)

Schnauzer (Miniature)
Minor of Breed: Babetal Long Time Coming (AI) (Caroline & Eddie Lindenberg)
Puppy (Bitch) of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Draycan Isle of Sasha (Mr R Whittet & Ms S Guilfoyle)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Runner Up in Group & State Bred in Group: French Bulldog
Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
Baby in Group: French Bulldog
Llachar Bask In The Magic (K McClelland)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Aust Ch Llachar Romance In Verona (K McClelland)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merryjay Sweet Chilli (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Merryjay Son o Gum (Mr C Small & Mr M Supple)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Avenir Rhythm N Blues (AI) (Mrs A Watson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)
Bitch CC & Puppy of Breed: Avenir Cute As A Button (AI) (Mrs A Watson)
Baby of Breed: Llachar Bask In The Magic (K McClelland)
Junior of Breed: Kiangsi High Voltage (J Byrnes & A Cadd)
Intermediate of Breed: Kiangsi Smooth Operator (Michelle Byrnes & A Cadd)
Aust Bred of Breed: Gundrift Oh What A Flute (Sam Byrnes)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Llachar Romance In Verona (K McClelland)

German Spitz (Klein)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tralaur Trickery N Mischief (Diane Armstrong)

Great Dane
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kochak Bubbles DeVere (Sally Gough/S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adithe Cilla Black (Miss J A McRobie)

Schipperke
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tanzapaw You R Mine (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bashay Under The Tuscan Sun (L M Neale)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bashay C est La Vie (Ms L Neale)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)