ACT Ladies Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 10-Jun-2019 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Show & Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Runner Up in Show & Open in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Baby in Show: Shiba Inu
Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)
Minor in Show: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Puppy in Show: Basset Hound
Aust Ch Ammidan Cc Starbuck (John Bink)
Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
Runner Up Neuter in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Shiba Inu
Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Bullmastiff
Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul Whole Lottalove (Damiano & Katarina Manna)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Shepherd
Cuebiyar Poker Face (AI) (A Thompson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pug
Yarrowfell Movingtothe Max (J Poynton)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Designed With Magic (Mrs K A Rolfe)
Puppy in Group: Papillon
Waiwilta Heart of Skye (Jill Campain)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Elcavel Charisma (Mrs K A Rolfe)
Baby of Breed: Elcavel Designed With Magic (Mrs K A Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Baby of Breed: Ertae Satin And Black Lace (Melinda Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Fabulous Fergie (Marie Mahoney)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Waiwilta Heart of Skye (Jill Campain)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Yarrowfell Movingtothe Max (J Poynton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrowfell Deck the Halls (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)
Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior of Breed: Prettipaws Josie nth Pussycats (AI) (Janene Poynton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul Whole Lottalove (Damiano & Katarina Manna)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Towsytyke Time to Shine (Rebecca Palmer)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Baby of Breed: Daminabul Whole Lottalove (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Junior of Breed: Aust Ch Towsytyke Time to Shine (Rebecca Palmer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Covejack Shes A Beach (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack The Dukes Double (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W & Mrs J Lyon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lionsden Lady Charlotte (Andrew & Joulyet Lyon)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lionsden Smooth Mover (Andrew & Joulyet Lyon)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Mista Big (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lesley Childs (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Incavale Tiffany and Co (Jade Morse-Roberts)
Baby in Group: Weimaraner
Ashlaren Kahlua Martini (Lainie Knox)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)
Puppy in Group: English Setter
Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston & Ann O'Keefe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bolwarra Artful Dodger (K Neiberding)

English Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Yarravalees Elegante (M Cross)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Dompetan Apparition (A Quigley)
Baby of Breed: Dompetan Blissful (Anna Quigley)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chergari Silent Night CD RN (Mrs A Walkington)
Baby of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale Tiffany and Co (Jade Morse-Roberts)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Baby of Breed: Ashlaren Kahlua Martini (Lainie Knox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Baby in Group: Basset Hound
Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist Sorcerers Apprentice (Mr J & Mrs L Black)
Puppy in Group: Basset Hound
Aust Ch Ammidan Cc Starbuck (John Bink)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Runner Up Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ammidan Cc Starbuck (John Bink)
Baby of Breed: Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gibbgran Goodnes Gracious Me (N Lee & G Gibson)
Baby of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Puppy (Dog) of Breed: Brialey Highlander (Carol Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Psovaya Bewitched (K A Olsson)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Res Dog CC & Minor of Breed: Briarmist Sorcerers Apprentice (Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Junior of Breed: Mitteldac Simply The Best (Judith Phillips)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kysaridge Aurelias Gaia (Helen Mosslar)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Lionsbane Silver Wattle (AI) (Alexandra & Rohan McElwee)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Argowan A Call to Arms (Louise Foldi)
Baby of Breed: Calahorra JFK As Time Goes By (Wendy Slatyer & Louise Foldi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln & Alex Mulady)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)
Baby in Group: Collie (Rough)
Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)
Minor in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Busheela Akinda Magic (C & G Arkell)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cuebiyar Poker Face (AI) (A Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen The Wonder Of You (Michele Lincoln & Alex Mulady)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baqilodge Jewels and Gems (Mim Bester / Sue Kennedy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cayano Bold N Beautiful (AI) (Mrs K Drew)
Baby of Breed: Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)
Puppy of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Open of Breed: Aust Ch Mc Leod's Kryptonite (Imp CHE- SUI) (Fancote/Hales/Wildman)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baqilodge Nickel And Dime (Ms M Bester/ D & S Kennedy)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vedamea Talk the Torque (M Bester)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanekara Magic Moments CAA (Miss M A Ferabend)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hillmagic Platnum Rain (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hillmagic Purple Haze (E Bevk & R Koerber)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Puppy of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Runner Up in Group: Dobermann
CIB & Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Intermediate in Group: Samoyed
Lunasea Little Hellraiser (Nikki Morris)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blaqaviar She Did It For Fun (Linda Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)

Boxer
Baby of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Baby of Breed: Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)

Cane Corso
Bitch CC & Junior of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Samoyed
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Lunasea Little Hellraiser (Nikki Morris)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kortmar Juicy Lucy (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Runner Up in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Budgie Smuggler (K L Santas)
Minor in Group: British Bulldog
Eddybul Poker Face (Laurie Edwards)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Makemeyr Toyboy (R & D Harbin)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eddybul Mr Know It All (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Eddybul Poker Face (Laurie Edwards)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Krystaway Makemeyr Toyboy (R & D Harbin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Budgie Smuggler (K L Santas)