Ku-Ring-Gai Kennel Club (NSW)

Date of Show : 26-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Minor in Show: Boxer
Blueprint Some Like It Hot (Mark Johnston)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Portuguese Water Dog
Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Fox Terrier (Wire)
Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Dianna Brennan (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Silky Terrier
Aust Sup Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Winnie The Pooch (L & H Gibson)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Triscadec FunTo Roar (B G Riddell)
Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Notron Reflections Abound (Norman Porter & Tony Tau)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Bichon Frise
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alexabelle Reign Supreme (S Boyce)
Baby of Breed: Caperway Dark Knight (Ms R Duffy)
Baby (Bitch) of Breed: Cavalierlove By Starlight (Sue Donahue)
Puppy of Breed: Cavanova Gossip Girl (Claire Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs S G Boyce)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Folkvar Ultimo At Ertae (L & H Gibson / M Sterrett & C Letson)
Baby of Breed: Karakush Winnie The Pooch (L & H Gibson)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cotonrun Venus (Bonita Meads)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triscadec Parti In The Roar (B G Riddell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Triscadec FunTo Roar (B G Riddell)

Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Toiperro Twilight Time (Mrs S J Stocks)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Notron Reflections Abound (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Notron Maxene (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Bitch CC & Junior of Breed: Sweetess Say A Little Prayer (K De Freitas)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Sebandee Kakadu Dream Tyme (Colin Seymour)
Minor of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Wayne Lewis (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Bedlington Terrier
Jww-16/Jrusch/Jhunch/Jbelych & Aust Sup Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
Baby in Group: Fox Terrier (Wire)
Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)
Minor in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch / Aust Ch Spalpeen Missy Higgins (Karen Simpson)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jww-16/Jrusch/Jhunch/Jbelych & Aust Sup Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bohunt Archangel (Robyn Brown)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenaz Shez Daddy's Girl (ROM) (J & B McGowan)
Baby of Breed: Bankabull Piece Of My Heart (J & B McGowan)
Baby (Dog) of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Romierez Groucho Marx (D Hill & M J Schafer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Schardale Sheza Black Panther (M J Schafer)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (Rowles/Evans)
Puppy of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Fox Terrier (Wire)
Baby of Breed: Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ozjack Flash in the pan (Bob Purss)
Baby of Breed: Roccabrite Sensation (Mr W & Mrs S Muir)

Manchester Terrier
Baby of Breed: Cathasaigh Sweet As A Daisy (Michael & Kristy Farrugia)

Scottish Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Like a Prayer (Stacey Sullivan/ K & M Farrugia)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Warpitt Its So Easy (AI) (W B & Mrs T L Murphy)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Lilrock Canny Lass (S Clark & K Coulson)
Minor of Breed: Ourtribe Let Ur Hair Down (James Watt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Ashlaren Archibalds Illusion (Lainie Knox)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Acewild Making Magic (Deb Moran)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashmere Arrow (Ms Amanda Bray & Mrs Julie Burbidge)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Demorz To Paris With Love (Deb Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demorz Let Me Entertain You (Deb Moran)
Baby of Breed: Acewild Making Magic (Deb Moran)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Minor of Breed: Tyassagold Arctic Indie Frost (D Casey)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Ms J Fogarty)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Incavale Ready to Rumble (Jason Cook)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Archibalds Illusion (Lainie Knox)
R/UP BOB & Bitch CC: Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashlaren By Popular Demand (Lainie Knox)
Baby of Breed: Ashlaren Miss Daphne Divine (Lainie Knox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sylvia Brackman (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush Sassenach (G Donoso-Lopez & T Gardiner / L & H Gibson)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Baby of Breed: Karakush Sassenach (G Donoso-Lopez & T Gardiner / L & H Gibson)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sarkville Richie Rich (Imp NZ) (Stuart Hoskins)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lemaison Shaded Lady Rose (Laraine Wasson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mitteldac BentlyOfBridlington (Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aashudna Khloe Kardash (Heather Coles)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aashudna Shes Spartan Shield (Heather Coles)
Baby of Breed: Aashudna Fear The Frank (Heather Coles)
Intermediate of Breed: Aashudna Maggie May (Heather Coles)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eilrig Galena (Sandra Waugh)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Tarn Bilu RN ET (Sandra Bell)

Saluki
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Vivienne Zavattaro (NSW)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Baby in Group: Australian Shepherd
Goldmaid Russian Spy (D & L Meagher)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)
Puppy in Group: Puli
Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nuwarra All Eyez On Me (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Nuwarra Pure Angel (Sue & Ian Ford)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Baby of Breed: Goldmaid Russian Spy (D & L Meagher)
Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Res Bitch CC: Bordalace By Royal Decree (Miss A J Cowin / Mr G & Mrs T J Piercy)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: DellBianco Nic Of Time To Cloverdowns (IID ITA) (Carolyn McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: DellBianco Timely Arrival To Cloverdowns (IID ITA) (Carolyn McLean)

Puli
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Stonefelds Load the Dice (M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
Baby of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Leah Ryan (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
Baby in Group: Siberian Husky
Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Minor in Group: Boxer
Blueprint Some Like It Hot (Mark Johnston)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Portuguese Water Dog
Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Desertraine Gold Rush (Monica A Vaughan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shinkon No Aiko Go (Miss C Taylor/ Mrs A Rial/ Mrs A Hartshorn)
Baby of Breed: Auroraskies Shadow Of The Nite (Arlette)
Baby (Dog) of Breed: Fromdayone Great Phoenix (C Taylor)

Boxer
Minor of Breed: Blueprint Some Like It Hot (Mark Johnston)
Puppy of Breed: Blueprint Ay Caramba (AI) (Mark Johnston)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fynobull Dark Side Of Thmoon (AI) (Mrs M & Mr A O'Callaghan)

Dobermann
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Celestion Minecraft (Imp NZ) (M B McDonald)
Minor of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelridge Washington (M Rogers)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven Kings Ransom (F Wilson & R Parkin)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Over The Ocean (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Colebrook Champagne Cocktail (R & N Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Our Diva Goddess (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)

Runner Up in Group: Boston Terrier
Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)
Minor in Group: Great Dane
Chelshar You Light up my Life (AI) (Sharyn Wright)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Placky From Russia With Love (Heidi Voulstaker)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Jr Srb Ch Maumi Walther (Imp SRB) (Hayden & Courtney Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bratrice Ice Queen (Courtney & Hayden Smith)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Warpaint Glitter n Gold (Elizabeth Avent)

Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Chelshar You Light up my Life (AI) (Sharyn Wright)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Amesen Tatiana Romanova (Amesen Kennels)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beadale Black On Black (M Cook)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Placky Cant Put Out This Fire (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Placky Lush Life (Susane Plackett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Placky From Russia With Love (Heidi Voulstaker)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tibetoes Dark Side of the Moon (Pamela Ellis)