Geraldton & District Kennels Club Inc (PM SHOW) (WA)

Date of Show : 18-May-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Dianne Jovanovic (QLD)   (Total Entry : 289)

Best in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Runner Up in Show: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Minor in Show: Lowchen
Kristarz No Fox Given (K Harding & C Harding)
Puppy in Show: Siberian Husky
Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
State Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Aust Bred in Show: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)
Runner Up Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Baby in Group: Lowchen
Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)
Minor in Group: Lowchen
Kristarz No Fox Given (K Harding & C Harding)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
State Bred in Group: Pug
Rubixstar Up In Lights (Ms J King)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Baby of Breed: Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaasha Gold Dust (Mr M & Mrs J Sach)
Baby of Breed: Kaasha Always On My Mind (Mr M & Mrs J Sach)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kristarz No Fox Given (K Harding & C Harding)
Baby of Breed: Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Callme I Believe (Steve Rhodes)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aventura Isla (Aventura Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Rubixstar Up In Lights (Ms J King)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Rocket To The Moon (Jane King)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
Runner Up in Group & Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Keltrice Force of Nature (Mrs E P Findlater)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Lemosa Western Star (Vicki White)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dinamyte Depth Charge (E Williamson & J McKay)
Res Dog CC & Minor of Breed: Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Iroq Fire N Ice (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lemosa Western Star (Vicki White)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Artisinal Casablabla (Mrs E Park Findlater)
Baby of Breed: Keltrice Force of Nature (Mrs E P Findlater)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Watervaal Just In Time (Mrs Jody Maunder)
Puppy in Group: Golden Retriever
Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)
Junior in Group: Golden Retriever
Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adampoloulos)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Watervaal Just In Time (Mrs Jody Maunder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Jodegee Camin Lika Wreckn Ball (Mrs J B Maunder)
Puppy of Breed: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Live Laugh Love (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kobidan Quick Smart (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parkridge Its All About Me (Debra Turner)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fantango Cant Buy Me Love (Debra Turner)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wysiwyg Thru Tgoldn Looknglass (Jasmine Webber & Anthea Adamopoulos)
Puppy of Breed: Ambermist Tequila Sunrise (Debra Turner)
Junior of Breed: Wysiwyg I Was Made For Loving U (A Adampoloulos)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue J Mallia (WA) (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
Baby in Group: Saluki
Crisnick Champagne Surge (Mr C & Mrs N Lawton)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowenhyte Mr George (Ian Cross)
State Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sligrachan Desis Lally Broch (Sligrachan Kennels)
Baby of Breed: Sligrachan Desis Paradidle (AI) (Sligrchan Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Sligrachan Oor Humpties Jamie (AI) (Sligrchan Kennels)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kalypsy Perfect Storm (Amanda Gardner)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Baby of Breed: Crisnick Champagne Surge (Mr C & Mrs N Lawton)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Whipsikal Diva Watch Ya Figer (Miss K Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby in Group: Australian Shepherd
Ochaye Dont Stop Me Now (Belinda West)
Minor in Group: Border Collie
Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Fremont Bad Boy (J E Boekelman)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Glenmira Perfect Potion (Glenda Hesketh)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Poruse My Special Agent (Mr M & Mrs J Sach)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Poruse My Special Agent (Mr M & Mrs J Sach)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
Baby of Breed: Ochaye Dont Stop Me Now (Belinda West)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tehya Scandal On The Cover (Mr L & Mrs C Jensen)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mirawee Heartsong (AI) (B & S Laurin)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fremont Bad Boy (J E Boekelman)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Bitch CC & Junior of Breed: Jmell Hollywood Glamour Girl (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
State Bred of Breed: Glenmira Perfect Potion (Glenda Hesketh)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)
Runner Up in Group: Akita
Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)
Baby in Group: Boxer
Taswest The Regal Heir (Mrs K Berrigan)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Bernese Mountain Dog
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bernabout Great Expectations (Miss J Versteeg & Mrs C Hancock)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jetboom Let Me Entertain You (Rodney Jonsson & Emma Luxford)
Baby of Breed: Taswest The Regal Heir (Mrs K Berrigan)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Open of Breed: Aust Ch Vansitar Fairytale O New York (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Samooka Reason To Love (Kylene Micke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lunasea Look Out Here I Come (AI) (Y Chen (Helen))
Baby of Breed: Lunasea Little Gold Digger (AI) (Helen Chen)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bluemooska Partners In Crime (Mrs K Black)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Icepower Bumble Bee (Mrs K Black & Ms D L Byles)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Runner Up in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Baby in Group: French Bulldog
Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)
Junior in Group: Great Dane
Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Pitaya (Alvarez) (Imp Mex) (Jacqi Dinis)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hymere Sin City (Ms Tara Meeres)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba the Divine Miss M (Tara Meeres)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Asplendour G La Glitter (Caroline Owens)
Baby of Breed: Yveafrenchie A Kind of Magic (Caroline Owens)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cymroz Dog Of Thunder (M Wasley)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Firezeye Wateva Floatz Ya Boat (Mrs V Parke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Firezeye Tequila Sunrise (Mrs V Parke)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Baby of Breed: Wazzat Iliana (E Richards & J Dinis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pitaya (Alvarez) (Imp Mex) (Jacqi Dinis)