Ladies Kennel Club of WA Inc (WA)

Date of Show : 9-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Michelle Roberts (WA)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Baby in Show: Lhasa Apso
Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)
Minor in Show: Samoyed
Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)
Junior in Show: Newfoundland
Aust Ch Happybear Like A Rolling Stone (AI) (Natasha Ryan)
Intermediate in Show: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
State Bred in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Aust Bred in Show: English Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Elizabeth Jackson (WA)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)
Runner Up in Group & Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)
Baby in Group: Lowchen
Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)
Minor in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Grandimage Tougha Thanth Rest (Mrs V McKelvie)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Cavhill King Of Hearts (Ash Godsell)
State Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Aust Bred in Group: Pug
Cavhill Queen Bea (R Wilson & G Smith)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Toorork Teddie Ansell (Heidi Ansell)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Karlyermai Gotta Bea Rokstar (Karlyermai Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cavashon Flying Solo (K Brooksby & J Vaughan-Davies)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chintaro Catcha Thief (E Harrower)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Chintaro Justa Felon (Mrs V McKelvie)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grandimage Tougha Thanth Rest (Mrs V McKelvie)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chincasa Impossible Princess (Nick Skeet)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kristarz No Fox Given for Chinaroad (K Harding & C Harding)
Baby of Breed: Wyntervale Violet Beauregarde (L Howlett)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aristic Bohemian Rhapsody (Aristic Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aristic Fox On The Run (ARISTIC KENNELS)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Vanpoms Devils Stardust (Donna Richardson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aventura Isla (Aventura Kennels)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cavhill King Of Hearts (Ash Godsell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Cavhill Queen Bea (R Wilson & G Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Toorork Teddie Ansell (Heidi Ansell)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Toorork Black Rosie (T Quinn/ D & D Barker)

Russian Toy (Long Haired)
Baby of Breed: Nightwood The Soviet Spy (Debra Simpson)
Baby (Dog) of Breed: Nightwood Moscow After Dark (Debra Simpson)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wencyn I Am The Survivor (Mrs C Stack)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marion Watson (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)
Minor in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Onahi Iron Heart (Melissa McLean)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Minor of Breed: Iroq You Aint Seen Nothing Yet (Mr S V & Mrs M Green)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
Res Dog CC & Minor of Breed: Hollylake Masterpiece (R Hayes & M Selby)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Onahi Iron Heart (Melissa McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Westrova Stoic The Whistler (Frances Strover)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullitproof The Assassin (Christine Allen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Westrova Stoic Miss Barbra (Frances Strover)
Baby of Breed: Bullitproof Disturbed (Mrs C & Mr M Allen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Puppy in Group: Golden Retriever
Bluebreeze Behind The Legend (Peter Andrew)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
State Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)
Puppy of Breed: Irishclan Empires Sun (Mrs M Riley & Mr H Dunstan)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Lancaster (Miss M Briggs/Mr G Browne & Mrs D Jones)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Esspree Poetic Justice (Julie & Karen Hiscott)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Durers Casper Sturm (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Baby of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Treufreund Bella's Journey (Imp NZ) (Joy H Hunter)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bluebreeze Behind The Legend (Peter Andrew)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm Ok Basil Brush (Diana Theobald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Michelle Roberts (WA)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
Minor in Group: Afghan Hound
Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Huntingridge Royal Command (AI) (Ms S Neame & Ms D Brennan)
Intermediate in Group: Beagle
Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
State Bred in Group: Beagle
Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)

Beagle
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Uneetoile Last Tango (Mr A J & N Crocker)
Puppy of Breed: Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lowenhyte Mr George (Ian Cross)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalypsy Perfect Storm (Amanda Gardner)
Res Dog CC & Junior of Breed: Huntingridge Royal Command (AI) (Ms S Neame & Ms D Brennan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kalypsy Unrivald Chaos (Amanda Gardner)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sandra Lippiatt (WA)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Fremont Bad Boy (J E Boekelman)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Minor in Group: Border Collie
Aust Ch Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Neut Ch Winpara Delta V HT (C Mews)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Edenbrae Too Cool To Tango (Mr L & Mrs C Jensen)
Baby of Breed: Dayre Chyme Of The Dragon TD (Ms D P Rose)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Winpara Delta V HT (C Mews)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fremont Bad Boy (J E Boekelman)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arajento Raising Hell (Mrs K Tonkin)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby of Breed: Arajento The Peacemaker (Mrs KC Tonkin)
Minor of Breed: Arajento Night Fever (Mrs K C Tonkin)
Minor (Bitch) of Breed: Arajento The Still Oth Night (Mrs K C Tonkin)
Puppy of Breed: Louanda Hot Summer Nights (Heather Hawkins)
Puppy (Bitch) of Breed: Arajento All In Good Time (Mrs K C Tonkin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sheltaire Dont Dream Its Over (Ms Elizabeth Ayre)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kerrie Mansell (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Minor in Group: Samoyed
Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)
Puppy in Group: Rottweiler
Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)
Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Happybear Like A Rolling Stone (AI) (Natasha Ryan)
State Bred in Group: Newfoundland
Happybear She's Got The Look (AI) (Natasha Ryan)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wolfproud Carolina (Jenn Lawrence)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Puppy of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Vansitar Fairytale O New York (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Happybear Like A Rolling Stone (AI) (Natasha Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Happybear She's Got The Look (AI) (Natasha Ryan)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jamzaaba Heaven Is (AI) (Sharon Gossage)
Junior of Breed: Rottensteele Bhaals Genesis (Ben Heap & L Cooke)

Samoyed
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Baby of Breed: DeSaix Oh Do Behave (IID) (Kevin & Donna Frizzell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Kym Prendergast (WA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Baby in Group: Lhasa Apso
Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)
Minor in Group: Chow Chow
Gliztum Black Dragon (Linda Tilbrook)
State Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Local Heros Filipa (Imp NOR) (Jacqi Dinis)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paseya rise to the stars (G & O Meyer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bratrice queen bee (G & O Meyer)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Minor of Breed: Gliztum Black Dragon (Linda Tilbrook)

Dalmatian
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Darlinghill Stereosonic (T Palmer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underfoot Disco Inferno (Tyne Palmer)

French Bulldog
Baby of Breed: Greybull chubby checker (G & O Meyer)

Great Dane
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)

Japanese Spitz
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)
Junior of Breed: Aust Ch Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
State Bred of Breed: Aust Ch Tomidachi Shizukese N Chowa (Mrs N K Thornett)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mannerking Toro (Miss M Le)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond Southern Saphire (T & S J Mallia / D & D Wall)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kahnhond Rise Of The Pheonix (Sue Mallia)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kahnhond City Of Angels (Sue & Tony Mallia / David & Denise Wall)
Minor of Breed: Arranbrae Name Of The Game (T & S J Mallia)
Minor (Bitch) of Breed: Arranbrae Wish Upon A Star (T & S J Mallia)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland Black Velvet (L Taylor / B Beves / N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Local Heros Filipa (Imp NOR) (Jacqi Dinis)