Western Suburbs All Breeds Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 2-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Richard Watson (TAS)   (Total Entry : 383)

Best in Show & Open in Show: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Maltese
Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)
Baby in Show: Weimaraner
Bromhund Gimmee Goose Bumps (Bromhund & Gaye Todd)
Minor in Show: Italian Greyhound
Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)
Puppy in Show: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Junior in Show: Newfoundland
Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Intermediate in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Richard Watson (TAS)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Aust Bred in Group: Maltese
Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)
Runner Up in Group & Minor in Group: Italian Greyhound
Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)
Puppy in Group: Havanese
Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)
Open in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Long Coat)
Baby (Bitch) of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Mexicatl Solid Rock (Susan Burton)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Griffonsburg Venus Victorious (Dr I T Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Griffonsburg Jefferson Davis (Dr I Mitchell)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Troubadour Iris My Case (Sally Stewart)
Puppy of Breed: Bonitagriff Twink of Dawnlight (Ms R Carlisle)
Open of Breed: Aust Ch Troubadour Mrs Tiggywinkle (Sally Stewart)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dekara Blutos Roar (Rhumderry Kennels)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Clovelly Snazzy Schultz (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Clovelly Lily Longstocking (Clovelly Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bindahlena Love At First Sight (Leisl wood)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merimalt Living The Dream (Ms L Walton / Mr P & Mrs P Cutler)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ormalu Lorenzo Caprile (Patricia Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lecarne Stepping Out In Style (Miss P Trotter)
R/UP BOB & Res Dog CC: Prettipaws Jeorge ofthe Jungle (AI) (Janene Poynton)
Baby of Breed: Prettipaws Sympathyforth Devil (Janene Poynton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Open in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Q-Party Van Foliny Home (Imp BEL) (Darren Bowey & Bob Styles)
Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
Baby in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Minor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Alinex Red Carpet Prince (Mr I Bradbeer)
Junior in Group: Cairn Terrier
Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rythmnblu Belle Starr (AI) (L & S Dowdell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amdominus Eye Of The Tiger (Mr Paolo Gibilisco)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Alizarin Welcom To Buresque (Mrs Leanne Bywater)
Baby of Breed: Oziruff Hedge N Your Bet (Mrs Leanne Bywater)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont Stealth Ninja (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Joymont Catch of the Day (Cathy Scotton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Joymont Airs and Graces (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sundar Miner (Philippa Dober)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Q-Party Van Foliny Home (Imp BEL) (Darren Bowey & Bob Styles)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Bravo The Stuff Dreams Are Made Of (Imp USA) (Jill R McDonald)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alinex Red Carpet Prince (Mr I Bradbeer)
Baby of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC: Aust Gr Ch Powerpaws Rumble In The Jungle (Cherishapug Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Scotswhahae Angus (Elizabeth McLean)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Harding (VIC)  (Group Entry : 55)

Baby in Group: Weimaraner
Bromhund Gimmee Goose Bumps (Bromhund & Gaye Todd)
Minor in Group: Irish Setter
Eirean Into My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
Puppy in Group: Weimaraner
Bromhund A Super Model (Bromhund Knls)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Britebay Black Tie Affair (M & L Brodie)
Bitch CC & Minor of Breed: Britebay Invincibella (M & L Brodie)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Scottfree Wizard of Wall Street (Imp USA) (Smith/ Hollingworth/ Grutzner)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Treasure Seeker (Rhonda Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Dual Grand Ch (TS) Dual Ch (T) Injitali Intriguing Tale (R Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Canawindra Roll With It (M J & F L Park)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Canawindra East Coast Legend (J Easterbrook)
Intermediate of Breed: Canawindra Up Beat (M & F Park / R Raven)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bicklewood Goodwill Hunting (Dr I & Mrs W Johnson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: (T) Ch Trigolden at Morningmyst (AI) (Mr M & Mrs L Klecka)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bokezu Jultar Golden Bear (Mrs L Whight)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hubertus I Am Special (AI) (A Pali)

Irish Setter
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eirean Into My Arms (AI) (Mrs D Anderson)
Minor (Bitch) of Breed: Eirean Waiting For Me (AI) (Mrs D Anderson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Laskelsa Special Request (Laskelsa Labradors)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morndew Jaide (AI) (Laskelsa Labradors)
Res Dog CC & Junior of Breed: Driftway Cinders N Ash (AI) (Laskelsa Labradors / Mr G Spagnolo)
Res Bitch CC: Sybeck Something Magical (Bianca Bux)
Puppy of Breed: Bridiestar Sweet Karma (Bianca Bux)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Novafusion Frozen Titan (Mr E Corroon & Mrs M Ngo)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bromhund A Super Model (Bromhund Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Secret Weapon (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Gimmee Goose Bumps (Bromhund & Gaye Todd)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Bromhund Ever Soo Clever (AI) (Gaye Todd & Bromhund Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
Baby in Group: Dachshund (Long Haired)
Charlmagne Penny Royal (Carolyn Mibus)
Minor in Group: Borzoi
Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Emmiline The Welsh Witch (Katrina Brooks)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Alaqadar Wellington (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Qashmir Va Va Voom (AI) (Ms A Jones & Ms T Frith)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hounsley Hide Me In Your Heart (Miss E Triffitt)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hounsley Hey There You (Miss Ellie Triffitt)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Slo Jnr Ch Full Moon Fever Tantezampe For Clovelly (Imp ITY) (Clovelly Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Clovelly Cloud Of Silver (Clovelly Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Charlmagne Move Baby Move (S L Bennett)
Baby of Breed: Charlmagne Penny Royal (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emmiline The Welsh Witch (Katrina Brooks)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kyleah Foreign Affair (Mrs L & Mr P Flower)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Kamahi Born To Be Wild (AI) (B Howell & M Cooper)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Etosha Uatu of the Asgard (Anna Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Etosha Freyja of the Asgard (Anna Lane)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Son of a Gun (Talkabout Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Talkabout Time After Time (Talkabout Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Runner Up in Group: Icelandic Sheepdog
Aust Ch Hidow Viking Voyage (Imp USA) (Debra & Geoff Hill)
Baby in Group: Collie (Rough)
Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)
Minor in Group: White Swiss Shepherd Dog
Clarelly You Only Live Twice (Jan Kelly)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Junior in Group: Bearded Collie
Brigadoon Murdochs Gift (AI) (Brigadoon Kennels)
Aust Bred in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Owecarose Angelic Hana Matoi (Ellie Martinez & Kelly Gordon-Hunt)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Brigadoon Murdochs Gift (AI) (Brigadoon Kennels)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Steadfast I'm Sexy N I Know It (AI) (Ms Gaye McKiernan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Steadfast Abracadbra (Ms Gaye McKiernan)
Minor of Breed: Steadfast Remember My Name (Ms Gaye McKiernan)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Foxbell You Fetchem At Orthanc (Shelley Donald)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Taurorn Xpect Results (S & M Macdonald)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) Rimerini Dare To Dream RA (L Brownhill)

Icelandic Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hidow Viking Voyage (Imp USA) (Debra & Geoff Hill)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Purdella Sequels in the Dark (NBT) (Mr H & Mrs J Smith)
Baby of Breed: Purdella As The New Day Dawns {NBT} (Mr H & Mrs J Smith)
Junior of Breed: Purdella Irish Eyes R Envious (Mr H & Mrs J Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Owecarose Angelic Hana Matoi (Ellie Martinez & Kelly Gordon-Hunt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Clarelly You Only Live Twice (Jan Kelly)
Dog CC & Puppy of Breed: Clarelly Now You See Me (Joanne Swallows)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Michel A Glover (VIC)  (Group Entry : 63)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
Junior in Group: Newfoundland
Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)
Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sweetbryar I Love To Cha Cha (Shelley Johnson)

Dobermann
Junior of Breed: Aust Ch Walamara Always Enchanting (AI) (Imp NZ) (Mrs T Versteegen & Mrs A Quinn)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Charmeurouge Achilles (Mr Richard Willie)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Redshadeaux blackdaggers phury (Joellen Hall)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Krystalcove Blue Steel (Miss R Cutler & Mr S Bell)

Rottweiler
Res Bitch CC & Junior of Breed: Eclipsen Black Magic Woman (AI) (J L & S P Bristow)
Baby of Breed: Alchemy Tommy Gun (Mrs I Burns/Alchemy Kennels)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
Res Bitch CC: Coonara Remember Sunday (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 72)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Boston Terrier
Aust Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Baby in Group: French Bulldog
Craigrossie Tonz De Plaisir (Craigrossie Kennels)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Maker (Jenni Oconnor)
Puppy in Group: Keeshond
Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
Junior in Group: Great Dane
Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Loualli Wizards Wand (J Caccaviello)
Intermediate of Breed: Bostonwood Special To Me (Pamela Fordred)

British Bulldog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Adavenbulls Glory Bound (Ian & Karlene Wilson)
Junior of Breed: Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowleigh Im A Soul Man (Chowleigh Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Chowleigh Diamonds Are Forever (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Coach Maker (Jenni Oconnor)

French Bulldog
Baby of Breed: Craigrossie Tonz De Plaisir (Craigrossie Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Winchilda Uptown Girl (AI) (Christine & Peter Fry)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whitewishes Cadence Rising Sun (C Darby & D Hanslow)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hunkeedori Mister Party Man (J Whincup)
Bitch CC & Puppy of Breed: Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Buda Bing Buda Boom (Jill Whincup & Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)

Shih Tzu
Baby of Breed: Sadiya U Can Leave Your Hat On (Mr J & Mrs C Pedini)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)