Red Cliffs District Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 21-Jun-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)

Best in Show & Junior in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen / J Karras / B Moore / A Reid)
Baby in Show: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Minor in Show: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
Puppy in Show: Beagle
Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Open in Show: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)
Runner Up Neuter in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Seyoso Ounce of Gold (Ray Leech)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Liliah Wicked Sensation (R & M van Roosmalen)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Armorgrif Ethereal Karma (AI) (Ms R & Mr A Morse)
Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Res Dog CC & Minor of Breed: Monjoie Cool Merlin (J & W Hutchison / M Newman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monjoie Cool Destiny (J & W Hutchison / M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Mexicatl Solid Rock (Susan Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Liliah Wicked Sensation (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Armorgrif Ethereal Karma (AI) (Ms R & Mr A Morse)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seyoso Ounce of Gold (Ray Leech)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhadinoir Golden Geisha GIrl (R Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Affinage Top Score (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor in Group: Australian Terrier
Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
Puppy in Group: Australian Terrier
Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest The Joker (C Gower)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tainquest Dare T Dream (Cerrie Gower)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ornac Rumours About The Man (Sally Underwood)
Bitch CC & Minor of Breed: Ornac Let Rumours Fly (Sally Underwood)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenswood Bet Ya Sweet Bippy (J L & A H Griffin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Baby in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
Junior in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)

Gordon Setter
Baby of Breed: Triseter Celtic Yankee Of Brodruggan (AI) (Triseter Kennels)

Irish Setter
Minor of Breed: Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Puppy of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch Me (Bev Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Baby of Breed: Kirkdell Maestra (B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Can Gr & Aust Gr Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
Baby of Breed: Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bromhund Secret Weapon (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Hide N Seek (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Under The Mistletoe (R J & R J Wallis)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Lucian (Tracy Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tambuzi Elysium (Adam Druce)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Rybaalkin (Marakhoff Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Vh Marakhoff Saassicaia (Marakhoff Kennels)
Puppy of Breed: Marakhoff Shostaakovich (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keaton Syenna (A & C McKinnon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Dog CC & Minor of Breed: Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokeena Under The Mistletoe (R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Saluki
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen / J Karras / B Moore / A Reid)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
Baby in Group: Border Collie
Tookurra First Kiss (Paula Wachtel)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch LochWind Just Opulent (G M Jones)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Perfu Captain Midnight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carrawarn Royalreload (D Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lonerun Paint Me Alkira (Vicki Duncan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen / J Karras / B Moore / A Reid)

Border Collie
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Milangimbi Diamonds N Lace ET (D Miller)
Baby of Breed: Tookurra First Kiss (Paula Wachtel)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Narbrisse OTT of Brieberger (Susie Losa)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell / J E Pike / A W O'Loughlin)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vonpeta Grace N Beauty (AI) (P N Damarell & J E Pike)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Perfu Captain Midnight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby of Breed: Tootone Extraordinary Girl At Perfu (AI) (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sheltastic Speak No Evil (Sheltastic Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LochWind I Am What I Am (G Jones/ C Tenney/ I Truswell/ K McKay)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lochwind Gentle Smile (Gail M Jones)
Baby of Breed: Shelsian Ferrero at LochWind (LochWind Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch LochWind Just Opulent (G M Jones)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Hartly Oh Me Oh My (Deborah Brearley/N Pearson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
Minor in Group: Rottweiler
Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)
Puppy in Group: Samoyed
Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Snerzok Invictus (J & D Wilders)
Baby of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Puppy of Breed: Snerzok Just Walk Away Renae (John & Dawn Wilders)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Raksha Alice in Wonderland (Raksha Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Raksha Buttons N Bows (Raksha Kennels)

Siberian Husky
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Bitch CC & Minor of Breed: Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)
Baby in Group: British Bulldog
Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Puppy in Group: Boston Terrier
Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Telde First Special Envoy (AI) (Dimadal Knls)
Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)
Dog CC: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)
Baby of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Baby (Bitch) of Breed: Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Telde First Special Envoy (AI) (Dimadal Knls)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Starz N Stripes (AI) (Jenni Oconnor)
Minor of Breed: Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
Baby of Breed: Vonasche Mazikeen (N Wallis)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bovais Always Glowing (Gerda Schellens)