Red Cliffs Ladies Kennel & Obedience Club Inc (VIC)

Date of Show : 23-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Show & Open in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)
Baby in Show: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Minor in Show: Dalmatian
Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Puppy in Show: Beagle
Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Junior in Show: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Minor in Group: Bichon Frise
Monjoie Cool Merlin (J & W Hutchison / M Newman)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Monjoie Walking On Sunshine (J & W Hutchison/ M Newman)
Res Dog CC & Minor of Breed: Monjoie Cool Merlin (J & W Hutchison / M Newman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Monjoie Cool Destiny (J & W Hutchison / M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Beebopchi Princess Tui (Susan Burton)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Mexicatl Solid Rock (Susan Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush U Said Come As U Are (R & M van Roosmalen)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)
Junior of Breed: Armorgrif Ethereal Karma (AI) (Ms R & Mr A Morse)

Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhadinoir Golden Geisha GIrl (R Leech)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seyoso Ounce of Gold (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Kutas Ambergoldndiamonds (Mrs A Greenlees)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Affinage Top Score (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor in Group: Australian Terrier
Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
Puppy in Group: Australian Terrier
Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)
Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oldiron Easy Peasy (Mr R & Mrs A Sorraghan)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tainquest The Joker (C Gower)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tainquest Dare T Dream (Cerrie Gower)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Big Girlie Pants (J Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ornac Rumours About The Man (Sally Underwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ornac Let Rumours Fly (Sally Underwood)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenswood Bet Ya Sweet Bippy (J L & A H Griffin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)
Baby in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Minor in Group: Irish Setter
Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
Junior in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Birchlands Crown Royal (Imp NZ) (Merchant/Hartnett/Rasche/Parker)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Hot N Dangerous (Sevoier Kennels)

Gordon Setter
Baby of Breed: Triseter Celtic Yankee Of Brodruggan (AI) (Triseter Kennels)

Irish Setter
Minor of Breed: Ornac Words To Play With (Sally Underwood)
Puppy of Breed: Ornac Giggling Ginger (Sally Underwood)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch Me (Bev Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Baby of Breed: Kirkdell Maestra (B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Can Gr & Aust Gr Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
Baby of Breed: Tollerpoint Herald Angels Sing (J Chapman & P Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bromhund Bells N Whistles (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bromhund Secret Weapon (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Bromhund Hide N Seek (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Derek Hyde (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Rybaalkin (Marakhoff Kennels)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Under The Mistletoe (R J & R J Wallis)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tambuzi Lucian (Tracy Young)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Rybaalkin (Marakhoff Kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Vh Marakhoff Saassicaia (Marakhoff Kennels)
Puppy of Breed: Marakhoff Shostaakovich (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keaton Syenna (A & C McKinnon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chipal Goldeneye (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
Puppy of Breed: Fluermack Golden Glow (Anette Mckinnon & Cherie Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokeena Under The Mistletoe (R J & R J Wallis)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen / J Karras / B Moore / A Reid)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Tootone Extraordinary Girl At Perfu (AI) (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lochwind Gentle Smile (Gail M Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Oh Me Oh My (Deborah Brearley/N Pearson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lonerun Paint Me Alkira (Vicki Duncan)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Carrawarn Royalreload (D Miller)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen / J Karras / B Moore / A Reid)

Border Collie
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Milangimbi Diamonds N Lace ET (D Miller)
Baby of Breed: Tookurra First Kiss (Paula Wachtel)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Narbrisse Ophira (Kim Kucera)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Narbrisse OTT of Brieberger (Susie Losa)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta No Harmonisation (P N Damarell & J E Pike)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Ugottabekidding (P N Damarell / J E Pike / A W O'Loughlin)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vonpeta Grace N Beauty (AI) (P N Damarell & J E Pike)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Perfu Captain Midnight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby of Breed: Tootone Extraordinary Girl At Perfu (AI) (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lochwind Gentle Smile (Gail M Jones)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LochWind I Like It Like That (Gail M Jones)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch LochWind I Am What I Am (G Jones/ C Tenney/ I Truswell/ K McKay)
Baby of Breed: Shelsian Ferrero at LochWind (LochWind Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch LochWind Just Opulent (G M Jones)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Hartly Oh Me Oh My (Deborah Brearley/N Pearson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Runner Up in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Minor in Group: St Bernard
Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)
Junior in Group: Mastiff
Marstenmoor Cast A Giant Shadow (Joel Davey/ Paul & Gabrielle Simmonds)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Marstenmoor Cast A Giant Shadow (Joel Davey/ Paul & Gabrielle Simmonds)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)

Samoyed
Baby of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Raksha Alice in Wonderland (Raksha Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Raksha Buttons N Bows (Raksha Kennels)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schanata Crimson Secret (AI) (B & M Schier)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Bitch CC & Minor of Breed: Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)
Baby in Group: French Bulldog
Vonasche Mazikeen (N Wallis)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
Bitch CC: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)
Baby of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Baby (Bitch) of Breed: Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Starz N Stripes (AI) (Jenni Oconnor)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Penniwise (J O'Connor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Barjarz What About Me (J L & A H Griffin)
Baby of Breed: Vonasche Mazikeen (N Wallis)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swayd Fire When Ready (Kerry McKinnon & Kathy Smith)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jojoe Time And Secrets (Mrs J Seiter)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Proclaim Kateishas Secret (Mrs J Seiter)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bovais Always Glowing (Gerda Schellens)