Emerald Show Society (QLD)

Date of Show : 5-Jun-2019 (Wednesday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Glenda Goller (QLD)   (Total Entry : 86)

Baby in Show: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Minor in Show: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)
Puppy in Show: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
State Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Keighly Sophie (K N & J A Hort)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 12)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Gr Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Runner Up in Group & Open in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Noonameena Zali Zali (J & Y Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Kaylen's Two For The Show (Imp USA) (Cassie Hatfield)
Baby of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Baby of Breed: Nuyork Me and Mrs Jones (Mr S & Mrs D Cleaver)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 10)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Keighly Braxton (K N & J A Hort)
State Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Keighly Sophie (K N & J A Hort)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keighly Braxton (K N & J A Hort)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Keighly Phoebe (K N & J A Hort)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Keighly Sophie (K N & J A Hort)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 11)

State Bred in Group: Cocker Spaniel
Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Macdolly CantStopBelieving (Miss R Sehl)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Pointer
Dog CC: Sanmarlitch BeeJay Storm Trooper (Mrs S M McGrath)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD) (Group Entry : 17)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Minor of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jual Admiral (Lesley King)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Jual Amulet (Lesley King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Jorjee Brindi Ash (Lesley King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
Runner Up in Group & Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)
Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wazwallaby Damage Control (Suzi Ironmonger)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Kombinalong Super Wallaby (Mrs S Ironmonger)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wazwallaby Flamin Hott (Suzi Ironmonger)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sidwell Depending On You (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sidwell The Best Of Everything (Mr A L Keong & Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 8)

Best in Group & Puppy in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tvorimir Ice and Spice (AI) TD (K Dawson / N Sadykova)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Glenda Goller (QLD)  (Group Entry : 11)

Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)