Toogoolawah Show Society (QLD)

Date of Show : 7-Jun-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Jocelyn Croad (QLD)   (Total Entry : 267)

Best in Show & Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Pomeranian
Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Edelhof Zoom In (J D Norman)
Minor in Show: Dalmatian
Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)
Open in Show: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Runner Up in Group & Open in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Baby in Group: Pomeranian
Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)
Minor in Group: Lowchen
Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Tarquila Georgie Girl (Cheryl Anderson)
State Bred in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tarquila Georgie Girl (Cheryl Anderson)
Dog CC & Minor of Breed: Moldavia Winning My Way To You (H E J Bright)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Supakadu Magic Marvin (Mrs C A Anderson)
Aust Bred of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Supakadu Our Magpie (Cheryl Anderson)
Junior of Breed: Tarquila Midnight Girl (Cheryl Anderson)
Open (Bitch) of Breed: Supakadu Cheza Lady (Mrs C A Anderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)

Havanese
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Tacozajo Primitive Man (Me F Forbes & Mrs Cherie Tulk)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Red Arrow (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 28)

Runner Up in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Stafaholic Point Blank (AI) (Annetta Bainbridge & Kelli Foo)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Puppy in Group: Bull Terrier
Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Lady Louella (David & Mary Holt)
State Bred in Group: Bull Terrier (Miniature)
Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Open in Group: Border Terrier
Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Toplace Atalanta ET (Annetta Bainbridge)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Witchend wee Trezzure Trove (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Stafaholic Point Blank (AI) (Annetta Bainbridge & Kelli Foo)
Baby of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Toplace Atalanta ET (Annetta Bainbridge)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nudimah Lady Louella (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nudimah Harrison the Knight (David & Mary Holt)
Baby (Dog) of Breed: Tappakai Hot Dreams (Mr J & Mrs C Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jocelyn Croad (QLD)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
Runner Up in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Zoom In (J D Norman)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharbae Rose of Tenarda (Imp UK) (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chessiehaven El Dorado (J Stafford)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinewaite Diamonds In The Sky (R W & D M Duffield)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician ET JC (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Edelhof Zoom In (J D Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Wysiwyg SprinkleShineGlimrGold (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bunyarra Make It Stick (AI) (K McClelland)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)

Weimaraner
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silberweis In The Ivy League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 26)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Minor in Group: Afghan Hound
Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
State Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dongunya Hagan Roger (J A & S W Donaldson & C Gorman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dongunya Ionah (J A & S W Donaldson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Homerij Queen of Hearts ET (Peter Cattach)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Homerij My Happy Valentine (Peter Cattach)
Res Dog CC & Minor of Breed: Homerij Amak Twilight (Peter Cattach)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Naadirah Anousha Del Rey (AI) (D T Bowman)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynn Nielsen (QLD)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van De Walle)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Eppony Rae (Noel & Maureen Kay)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pureheel Royal Triton (Wayne Carter)
Baby of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oatland Eppony Rae (Noel & Maureen Kay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beletta At Last (Mrs J Hafey)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Toujour Quick Go For Love (Ms B Durran & Mrs M Borg)
Baby of Breed: Beletta Sugar Flash Rapper (AI) (Jody Hafey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynnlake It's My Round (Noel & Maureen Kay)
Dog CC & Open of Breed: Baramewe Great Spirit Warrior (Keith & Petrea Riley)

Briard
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cacharel Oonan (C & A Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ouvea Margo de la Manoliere (Imp FRANCE) (C & A Mitchell)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Karham Nothing Else Matters (Nicole Hammond)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Imagick Bianco (Ms Kay Matthews)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Bitch CC & Minor of Breed: Rimini Memphis Belle (Bernadette Lines)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van De Walle)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Ch Doenitz Storm Chaser (Mrs J Dale & Mr A Dale)
Baby in Group: Bullmastiff
Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)
Minor in Group: Rottweiler
Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)
Puppy in Group: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)
State Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: OakieBern Anima Ribelle (AI) (Ann Maree Rogers)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)

Samoyed
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Doenitz Storm Chaser (Mrs J Dale & Mr A Dale)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sharluka Calipso Star (Mrs J & Mr A Dale)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Babetal Long Time Coming (AI) (Caroline & Eddie Lindenberg)
Res Bitch CC: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Shiba Inu
Dog CC & Junior of Breed: Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Int/ Pol/ Lith/ Jun Pol/ Lux/ WPW/ CH of CH/ Club Winner Winner Winter Melody Break The Wave (Imp POL) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)
Runner Up in Group & Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (D King)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
State Bred in Group: Shar Pei
Knightshar Bringing Sexy Back (L M Neale)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tralaur Trickery N Mischief (Diane Armstrong)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Mannerking Secret to Success (D King)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Knightshar Bringing Sexy Back (L M Neale)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Bashay Under The Tuscan Sun (L M Neale)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Loujen I Will Be What I Am (J Meharry/L Dorr)