Thuringowan City Kennel Club (QLD)

Date of Show : 16-Jun-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Edward Pickering (NSW)   (Total Entry : 158)

Best in Show & Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Baby in Show: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Minor in Show: Italian Greyhound
Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Penny Lane (Ms F E L Darling)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

Baby SweepStakes - 1st Place: French Bulldog
Moonglade Leonardo (J & J Hart)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)  (Group Entry : 24)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust & Am Ch Judges Choice Ya Gotta Have Heart For Bodacious (Imp USA) (F Vecchio / S Thomas)
Runner Up in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
Junior in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)
Intermediate in Group: Papillon
Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Judges Choice Ya Gotta Have Heart For Bodacious (Imp USA) (F Vecchio / S Thomas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poudrette Charlies Pride (I Waszkiewicz)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mollabru Presumed Innocent (A & F Vecchio)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/Patricia Fernleigh)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zeltica San Ignacio (Mrs J Holcombe)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Zeltica San Monique (Mrs J Holcombe)
Minor of Breed: Janrosel Perpetual Motion (Bronwen Gordon)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Piccino King Of Bling (M & S Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Partidance (B J & W J Graham)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arderne Khan Drago (Karyn Dodds)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 23)

Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)
Best Neuter in Group & Intermediate Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dognyty Whos Your Daddy (E Lewis & R Purdy)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kupala Kapstone (Mr T Matsen & Mr R Balsille)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Vortex Cocolicious Of Boromir (Imp NZ) (Mr T Matsen & Mr R Balsillie)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Oursonora Standin Strong (Mr W Greentree & Ms D Roderick)
Baby of Breed: Devilzown Holy Cow (Bronwyn M Macdonald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

West Highland White Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Maceltic Allt A Bhainne (Larissa Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
State Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Colorado (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Rhyme Nor Reason (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Edelhof Xtra Xtra (Aldridge/Toohey/Norman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW) (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Star of Tzars (Barry Meyers)
Puppy in Group: Whippet
Harroway Ericas Mark (Julie Bastin-Byrne)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Lomar Cut The Mustard (Louise Marsden)

Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Soul Sister (Wendy Hudson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hounsley Heard It All Before (AI) (Wendy Hudson)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meydak Captain Tsar Light (Barry Meyers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Meydak Star of Tzars (Barry Meyers)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harroway In Fashion (Julie Bastin-Byrne)
Dog CC & Puppy of Breed: Harroway Ericas Mark (Julie Bastin-Byrne)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 20)

Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma The Bees Knees (Jan Shaw)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Belgenbeau RuBon Valkyrie CCD RN (Caroline Hill-Murray)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathkin Fatal Attraction (Melissa Bradshaw)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)  (Group Entry : 30)

Minor in Group: German Pinscher
Aust Ch Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Junior in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
Runner Up Neuter in Group: German Pinscher
Can & Aust Ch Ufourea Sunfire Girl (Imp CAN) (Angelsun Kennels)

Alaskan Malamute
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Annakpok Once In A Blue Moon (Narelle Adams)
R/UP Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Ch Annakpok Rumour Has It (Narelle Adams)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kayem Secret Aurora (Angelsun Kennels)
Baby of Breed: Milsky Who Shot Thebarman (Angelsun Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Can & Aust Ch Ufourea Sunfire Girl (Imp CAN) (Angelsun Kennels)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ryzylva Ticks My Wish List (Mr M & Mrs S Lilley)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Avin A Whine Or Two (B & L Halliwell)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)  (Group Entry : 23)

Baby in Group: French Bulldog
Moonglade Leonardo (J & J Hart)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Penny Lane (Ms F E L Darling)
State Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)

Dalmatian
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Penny Lane (Ms F E L Darling)

French Bulldog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Baby of Breed: Moonglade Leonardo (J & J Hart)
State Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Ayrmann Lordov Asgard (Mrs J Neasbey/Mr G & Mrs V Mannion)