Darling Downs Kennel Club (Show 1) (QLD)

Date of Show : 15-Jun-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Buckley (ACT)   (Total Entry : 287)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Show: Australian Shepherd
Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Baby in Show: Lowchen
Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Minor in Show: German Shorthaired Pointer
Edelhof Y So Serious (J D Norman)
Puppy in Show: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Junior in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Intermediate in Show: Shar Pei
Aust Ch Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)
Aust Bred in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)
Runner Up Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beletta Sticks n Stones (AI) (Mrs Elaine Currey)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Pointer
Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Irish Water Spaniel
Bunyarra Planted Evidence (David Kill)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Baby in Group: Lowchen
Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Minor in Group: Australian Silky Terrier
Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Quinvale Champagne Cocktail (Debbie Jacques/ B Burrows)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
Dog CC & Minor of Breed: Moldavia Winning My Way To You (H E J Bright)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tunamara Buzz Lightyear (Mrs C Scott)
Baby of Breed: Tacozajo light Up The Sky (Ms C Shaw)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jonjas Novak AtPaceaway (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Genesia Raolin Darksbane (Mrs Jenny Phillips)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Double O Seven (Kim Haddon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Xcepshnly Gracefulnbold (Mrs Kim D Haddon)
Baby of Breed: Zeigen Electric Arc (Kim Haddon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Aust Bred in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Dog CC: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Olizure Lieka Dirty Martini (B & P Oliphant)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Edelhof Y So Serious (J D Norman)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Taryk The Winner Takes It All (Linda McGregor and Tanya Smith)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gorchest's Pepperiever's Olympism @ Cobbycurl (Imp) (Helen McDonald)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Edelhof Zoom In (J D Norman)
Minor of Breed: Edelhof Y So Serious (J D Norman)
Puppy of Breed: Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)

Golden Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bunyarra Planted Evidence (David Kill)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rosenfeld Catch A Falling Star (C Fisher/ B & H Clarke / C Lowe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aspyre Wicked Tongue (Miss C Fisher)

Weimaraner
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW) (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Minor in Group: Afghan Hound
Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)
Junior in Group: Saluki
Iftikar Aladdinsane (Sarah Speed)
Aust Bred in Group: Basenji
Lomar Two Up (L Marsden)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Plastic Fantastic (P & P Hewitt / Kristofer Crane)
Res Dog CC & Minor of Breed: Lijolba Love Actually (AI) (Heidi McKay)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lomar Two Up (L Marsden)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Harlika Once in a Blue Moon (Janine Whittaker)

Borzoi
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bortique Calm Like A Bomb (P W & K Lever)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Carol Von Schnitzel (M Yardley)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adbesare Green Grass of Texas (Catherina Wardle/Sarah Wheatley)

Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Incognito (Heidi McKay)

Pharaoh Hound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Sleykh Suit N Tie (AI) (Dr A Oksa Walker & K Lever)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
Res Bitch CC: Seablueridge MarianeFaithful (Gitta Libby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Chilolo WBI Bikwa ET (Julie David)
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Umkimzulu an American in Paris (Trish Gonzalez)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Iftikar Aladdinsane (Sarah Speed)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Harlequin (Kathryn Winton)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Junior in Group: Border Collie
Baramewe Time Of Your Life (Michelle Pollitt & Gary Ward)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CDX RM RAE (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kadinze River Spirit (Melissa Normoyle)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mras D Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dewregal M R (Mrs D Kent)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CDX RM RAE (Mr A & Mrs L Kettleton)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Copperridges Under Surveillance (Imp USA) (Ellagant Kennels)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Justpuremac Blue Pepper (Mr C Webb / Mr A Ziebell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kerimarlo Just Bel Eve (Mr A Ziebell)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirribandi Hadrian (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mirribandi Harlequin (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beletta Sticks n Stones (AI) (Mrs Elaine Currey)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Baramewe Time Of Your Life (Michelle Pollitt & Gary Ward)

Briard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ouvea Margo de la Manoliere (Imp FRANCE) (C & A Mitchell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: O'Neills de la Manoliere (Imp FRANCE) (C & A Mitchell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Dog CC & Puppy of Breed: Debbar Justice (D O'Keefe)
Baby of Breed: Karham Destined To Be (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inneslake Outrageous Fortune (Mrs Tanya Eames)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Wayne Burton (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Runner Up in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)
Junior in Group: Shiba Inu
Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Talakarli The Dream Lives On (Karen Hilan & Simon Hawker)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Stennaroo Baines All Rounder (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Abwaj Uni Hula Inagrass Skirt (AI) (Audrey & John Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Schutzliebe Das Brunhildebeast (L Madeley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Modeysa Legend Of Awesomeness (N Tindale)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lunasea Butter Me Up (AI) (Ying Chen (Helen))

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Minor of Breed: Chicabud Viking Warrior (J Windle & J Sharland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt / S Briggs & K Jacobson)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Draycan Olena Pure Vengence (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs June Ashton (SA)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group & Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
Baby in Group: French Bulldog
Abiaan Maverick Boy (AI) (B Mcwatt)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)
Aust Bred in Group: Shar Pei
Aust Ch Ayzsa Queens Rock Starr (Darcy Stratford)
Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)
Runner Up Neuter in Group: French Bulldog
Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mattbridge Painted Patch (Imp NZ) (A Rutherford & T Cumner)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Nanikoki Trick or Treat (Kerri Sullivan)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Coach in Hand (AI) (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Chanell Gabriella (Bill & Denise Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Joerana Hot N Sassy (Ms G J King)
Baby of Breed: Abiaan Maverick Boy (AI) (B Mcwatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Secret Assignment (Miss D Craig)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ziada Reign of Destiny (Mrs J Craig)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Baby of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
Baby (Dog) of Breed: Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayzsa Queens Rock Starr (Darcy Stratford)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ayzsa Goddess Onthe Mtn Top (Ai) (Darcy Stratford)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ayzsa Queens Golden Girl (Darcy Stratford)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)