Rockhampton Agricultural Show (QLD)

Date of Show : 13-Jun-2019 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Show & Aust Bred in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Minor in Show: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)
Puppy in Show: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Open in Group: Pug
Saxten Star Gazer (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Puppy in Group: Pug
Burjoise One Of A Kind (Mrs M D & Ms W M Burgess)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Dapsen Star of Indyia (Ms S D Walsh)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dapsen Star of Indyia (Ms S D Walsh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jaja inca queen (J M Mannell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Casmai Hit Th Road Jack (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Intermediate of Breed: Am Ch Kaylen's Two For The Show (Imp USA) (Cassie Hatfield)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Saxten Star Gazer (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Burjoise One Of A Kind (Mrs M D & Ms W M Burgess)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Runner Up in Group & Minor in Group: Jack Russell Terrier
Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ourgang Crank it Up (Miss A Crosthwaite)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Stormy Chanel (Miss Olivia Mangin)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Baby of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Asuare Only Takes One (Denise Burke)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Stormy Chanel (Miss Olivia Mangin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Baby in Group: Whippet
Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rainmorn Oconee Tarnie (Mrs J Hogan)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jorjee Just Like The Boss (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)
Open in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Outback Max (Mrs M D & Ms W M Burgess)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Morview Outback Max (Mrs M D & Ms W M Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Rainstorm (Mr A & Mrs R Spargo)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Bluverado Royal Rampage (Alan & Robyn Spargo)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Dirranlodge Royal Opal (Alan & Robyn Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shaggydoz Lukkas Treasure (R & T Leach/ S Templeton)

Border Collie
Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kelocard Itsnot Rocket Science (S Palmer)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sidwell All I Want Is You (A L & C A Keong)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sidwell No Reason To Cry (A L & C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Best in Group & Minor in Group: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Baby in Group: Rottweiler
Hausevonrott Titan At Kyrajack (AI) (Mrs S M Bagarozza)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
State Bred in Group: Rottweiler
Darkgypsy Tigeress Jersey (D J Mckeown & Mrs S M Bagarozza)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Annakpok What's In A Name (Narelle Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (S & R Carstens)
Bitch CC & Junior of Breed: Zamdigo Dodgeindi HQ (Liza McLaughlin)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Darkgypsy Tigeress Jersey (D J Mckeown & Mrs S M Bagarozza)
Baby of Breed: Hausevonrott Titan At Kyrajack (AI) (Mrs S M Bagarozza)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tvorimir Ice and Spice (AI) (K Dawson / N Sadykova)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Ireland (QLD)

Junior in Group: British Bulldog
Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Aust Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Alangrove La Vie En Rose (Mechelle McFadzen)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alangrove Glitz N Glamor (Mechelle Mcfadzen)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Malpitzky Mad Hatter (John Jones)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
Res Dog CC & Minor of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)