Brunswick Valley Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 20-Jul-2019 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Anne Collyer (VIC) (Total Entry : 359)
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Baby in Show: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Minor in Show: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Puppy in Show: Pointer
Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Open in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee Angels N Halos AI (Gloria Woodward)
Baby SweepStakes - 1st Place: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 64)
Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Trade Secret (Steve Wraith)
Minor in Group: Papillon
Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Amanecer Mi Amor (Mrs Brie Bell)
Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon & Emma-Lee Slavin)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Heartsilk Love Actually (AI) (Mrs L Hansen)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Baby of Breed: Matmor Trade Secret (Steve Wraith)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wachowa Chelsea Brown (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Bitch CC & Minor of Breed: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)
Griffon Bruxellois
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Amanecer Mi Amor (Mrs Brie Bell)
Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kristarz What The Fox (L A Walsh / Miss K & Mrs C Harding)
Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Roseswain Metztli Moon Goddess (Janine Moy)
Baby of Breed: Roseswain Heavenly Angel (Janine Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Jupiter Ascending (Mrs J A Moy)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)
Minor of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
Junior of Breed: Pomquest Lest We Forget (Mr B & Mrs S Abraham)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC) (Group Entry : 41)
Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)
Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Nudimah Mista Frey (M & N Bourke)
Baby of Breed: Dzahhli Love and Addiction (M & N Bourke)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrafern Jazz Is My Style (P & A Tohill)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Champagne Charlie (A Tohill / C Bowers / D LeBrun)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC) (Group Entry : 58)
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Pretty Woman (Tina & Neil Crocker)
Minor in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Puppy in Group: Pointer
Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Open in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Elegant Lady (Craig & Angela Tulk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arnkay Alfonso (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amaclassic Art Waves Kiss (Imp UK) (Jenny & Roy Hughes)
Res Dog CC & Junior of Breed: Benspan Its Just Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Baby of Breed: Pencandy Pretty Woman (Tina & Neil Crocker)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gillbrae My Colonial Boy (AI) (D J & J V Toyer / O Gillies)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gillbrae Bohemian Rhapsody (AI) (D J & J V Toyer / O Gillies)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alubyc Killer Queen (Michelle Kleinschmidt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alubyc Walking On Sunshine (Michelle Kleinschmidt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr / Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rivafire Pandoras Box (Julie Robinson)
Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aspyre Tongues R Waggin (C Dewson & B S Barrs)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bromhund Elegant Lady (Craig & Angela Tulk)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silberweis Walkn Th Big League (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Anne Collyer (VIC) (Group Entry : 46)
Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Open in Group: Saluki
Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tianze Jewel Inthe Crown (Jacky Harnett)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landwell Buster (Mrs R Bing)
Beagle
Baby of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)
Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)
Rhodesian Ridgeback
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Naadirah Al Azim (D T Bowman)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Naadirah Lulu Al Shideh (Ms R Jewels)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC) (Group Entry : 47)
Aust Ch Aberlee Angels N Halos AI (Gloria Woodward)
Runner Up in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
Baby in Group: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Minor in Group: Swedish Vallhund
Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Queblue Command Performance (Christine Macdonald)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cloverdowns Sounds O Australia (AI) (Mr A Ziebell)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)
Border Collie
Baby of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Captain America (AI) (N Naismith)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Garsova Kiri (Garsova Kennels)
Shetland Sheepdog
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maliddie Mi Belle Chanelle (Helen Gordon)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Angels N Halos AI (Gloria Woodward)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Baby of Breed: Aberlee Best of my Love (Gloria Woodward)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC) (Group Entry : 43)
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)
Minor in Group: Samoyed
Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remyk De Ja Bru (Andrew & Melissa Smith)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rukroy Hurricane Josie (Rukroy Kennels)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Into The Fire (Mrs Brenda Turner)
Baby of Breed: Milsky Wildhaven Magic (Brenda Turner)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs Brenda Turner)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Samoyed
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Baby of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Allsaint Jolene On A Roll (Lauren Mckillop-Davies)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC) (Group Entry : 60)
Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
Runner Up in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: Japanese Spitz
Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
Puppy in Group: Poodle (Miniature)
Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merryjay Son o Gum (Mr C Small & Mr M Supple)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brindlelicus me n my girl (Nicole Oldfield)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Minor (Bitch) of Breed: Shawthing Alluring Temptress (Mrs Brie Bell)
Junior of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Brindlelicus show no mercy (Nicole Oldfield)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Eleganser Dilly Dally (A Bjornerem)
Baby of Breed: Danefred Kaotic Memories (Olivia Vansleve)
Japanese Spitz
Baby of Breed: Mannerking Secret to Success (J Faulkner)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darellsig You Got The Power (J Wakefield)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wazzat Itchtaca (J Z Dinis)