Kempsey Macleay Valley Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 13-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Yanina Smith (TAS)

Best in Show & Intermediate in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Runner Up in Show & Junior in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Show: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Show: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Open in Show: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Afghan Hound
Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Joalbe Too Hot T Handle (V A Dodge)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Borzoi
Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Yanina Smith (TAS)

Best in Group & Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Jeorjmac Chinese Jewels (Mr M Wilson/ K L Glanford/ B Glanford)
Intermediate in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Bitch CC & Minor of Breed: Cavalierlove By Starlight (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Elvenhome Tender Kisses OfCavalierlove (Sue Donahue)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Jeorjmac Chinese Jewels (Mr M Wilson/ K L Glanford/ B Glanford)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minelphi I Just Wanna Love U (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Dog CC & Puppy of Breed: Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Make Me (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Byrebaer Pie in the Sky (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Byrebaer Endeavour (Deb & Doug Hedge / Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Yanina Smith (TAS)

Best in Group & Open in Group: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Runner Up in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (S Linek)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Jww-18/Jlatch/Jrusch/Jhungch/Jbelych L'End Show Ma Vie (Imp RUS) (Eileen Clarke)
Bred by Exhibitor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Mitrock Rattlenhum (S Biancotti & K Hornick)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
Runner Up Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Tamard Colour Me Purple (Tamara Mayo-Ramsay)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quatroniko Maximum Turbulance (S Linek)
Puppy of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Cliftop Table Talk (Mrs S Gilkison)
Junior (Dog) of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fioralainn Lagertha (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jww-18/Jlatch/Jrusch/Jhungch/Jbelych L'End Show Ma Vie (Imp RUS) (Eileen Clarke)
Baby of Breed: Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponderra Sheez Full of Sass (C Handsaker)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bullysik All Hallows' Eve (Jasmine Roylett)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Romierez Silver Banshee (Jasmine Roylett)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tamard Colour Me Purple (Tamara Mayo-Ramsay)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (Annabel Wolf)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Mitrock Rattlenhum (S Biancotti & K Hornick)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Neut & Flyball Dual Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Best in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby in Group: Labrador Retriever
Aliasa Reign Over You (Aliasa Labradors)
Minor in Group: Pointer
Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Joalbe Too Hot T Handle (V A Dodge)
Junior in Group: Labrador Retriever
Jarkk Beat My Ace (Aarabells Kennels)
Bred by Exhibitor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Neut Ch Notte Alessandro (P Bye)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Goldbrior Monsieur Henri (Jane Carpenter)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joalbe Too Hot T Handle (V A Dodge)
Bitch CC & Junior of Breed: Jarkk Beat My Ace (Aarabells Kennels)
Baby of Breed: Aliasa Reign Over You (Aliasa Labradors)
Minor of Breed: Aralyen Play The Game (AI) (V A Dodge)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Notte Alessandro (P Bye)

Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhyll Fascinator (Charlotte Gutzeit)
Dog CC & Puppy of Breed: Rhyll Perfect Storm (Charlotte Gutzeit)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Yanina Smith (TAS)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush On The Road Again (L & H Gibson)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Bred by Exhibitor in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Runner Up Neuter in Group: Saluki
Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)

Afghan Hound
Baby of Breed: Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eurabbie Aphrodite (Rosalie Mayo-Ramsay)

Beagle
Junior of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Cliftop Cookies n Creme (Ms S Schrumpf)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
Baby of Breed: Beedashie Against All Odds (Miss K Smith)
Open of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beedashie Brown Eyed Girl (Miss K Smith)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Dog CC: Midaka Spunky Monkey (H Rey)
Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Tiger Lilly (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tambo Charona Dawn (Ms N Gilfillan)
Intermediate of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)
Junior of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)

Saluki
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Baghdad Divine Diva AtSkyzar ET JC (Nicole Snerling)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Goodwill Kiss Me There (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Willowpark Spirit Of The Bush (Vera Bamblett / Mr R & Mrs S Stapley)
Bitch CC & Puppy of Breed: Willowpark Bohemian Rhapsody (R M & S Stapley)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Res Dog CC & Junior of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)
Baby of Breed: Tyrilebee Braveheart (Mrs J Lambourne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Toujour Quick Gogo Gadget Paws (B & M Borg)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toujour Kiss Me Noble Knight (AI) JC WPD (B & M Borg)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kanekara Magic Moments CA (Miss M A Ferabend)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Puppy of Breed: Cinderhof Indiaa (J Bird & C Bird)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
Dog CC & Minor of Breed: Dosslynne Stayin Home (Hile & Wood)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Cherri Seeber (WA)

Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Schonhardt Kaos In The Kathaus (AI) (Deborah Lawson & M Macleod Woodhose)
Puppy in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Junior in Group: Samoyed
Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Guntop Trumps Again (Sandra Schrumpf)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)

Boxer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Guntop Trumps Again (Sandra Schrumpf)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dogubrute sweet chilli peppers (Doug Burt)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Schonhardt Kaos In The Kathaus (AI) (Deborah Lawson & M Macleod Woodhose)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Redorah Miss Demeanor (Mrs D Lawson)
Baby of Breed: Redorah Storm In A Shot Glass (Doris Cooper)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble A Kings Ransom (Kylie & Luke Kavanagh)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Dimadal Kenya Live The Dream CD RAE RM ET (Sandra Schrumpf)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hygamble A Kings Ransom (Kylie & Luke Kavanagh)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hygamble Oh My Peach Pie (Kylie & Luke Kavanagh)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dimadal Kenya Live The Dream CD RAE RM ET (Sandra Schrumpf)

Keeshond
Bitch CC & Minor of Breed: Rymiska Duchess (R/ M & T Parker)
Baby of Breed: Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jurado Rocket Man For Wazky (K Ritter/ E Maitland)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)