Canine Expo (Show 4) (NT)

Date of Show : 4-Aug-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Show: Beagle
Aust Ch Leanya Let It Rain (Emma Carter)
Baby in Show: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)
Minor in Show: Pug
Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Junior in Show: Bull Terrier
Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)
Intermediate in Show: Rottweiler
Sahne Beau Meister (Imp NZ) (S Gibson)
State Bred in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)
Aust Bred in Show: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Runner Up Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Alemarlodge The Power Of One (M Capell)
Minor in Group: Pug
Quom Mr Goldfinger (C Savy)
Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Alemarlodge Strutin My Stuff (M & A Capell)
Open in Group: Pug
Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kqrac Reverence (AI) (V R McLaughlin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kqrac Irresistible Risk (AI) (V R McLaughlin)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cheekychi Naughty Nessie (T Wright & D Ikin)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Alemarlodge Knave O Diamonds (M & A Capell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alemarlodge Strutin My Stuff (M & A Capell)
Res Dog CC & Junior of Breed: Alemarlodge Jack O Hearts (M & A Capell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alemarlodge Royal Duchess (M & A Capell)
Baby of Breed: Alemarlodge The Power Of One (M Capell)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quom Presents Mighty Manfred (C Savy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kabova Midnight Oil (C Savy)
Minor of Breed: Quom Mr Goldfinger (C Savy)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Moya Radost Yucca (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Navigator Beetlegeise (Imp) (Christa Guntendorfer)
Baby of Breed: Hevnlee California Dreamin (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Luxurytoypaw Pandora (Christa Guntendorfer)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)
Runner Up in Group & State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)
Baby in Group: Australian Terrier
Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ravinboutya Marlyns Mayhem (M Boucher)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust CH INT CH N CH DK CH FIN CH SE CH Jaskarin Rise Like A Phoenix (Imp SWE) (J S & C M Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tagetarl Aussie Kisses Of Fire (J & C Beckett)
Baby of Breed: Tagetarl Aussie Primfaya (J & C Beckett)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maolmhin Azerbaijan (Sandy Irlam & Diane Cuthbert)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Occuli Stardust Angel (S Gordon)
Dog CC: Aust Ch Nismo The Lion King (Enid Zaglas)
Baby of Breed: Nismo Eddie Murphy (Enid Zaglas)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Willwei Under Review (Rebecca Williams)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Rheged Ceridwyn Ferch Addiena (Nicola & Peter Jones)
State Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Willwei Pure Imagination (Rebecca Williams)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozdezign One Love (Judith West)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (T) Ch Killara Splash the Cash RN TSDX (P & D Howard)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: (T) Ch Killara Double the Money (P & D Howard)
Dog CC & Puppy of Breed: Killarra All Star Band (Peter & Dawn Howard)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Vizslavari Galadriel (Ms D M James & Mr D L Rae)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Willwei Under Review (Rebecca Williams)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Carnmellis Just Me for Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rheged Addaon Fab Taliesin (Nikki & Peter Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Rheged Ceridwyn Ferch Addiena (Nicola & Peter Jones)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust Ch Leanya Let It Rain (Emma Carter)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Leanya Let It Rain (Emma Carter)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burnt Toffee of Markwell (Imp NZ) (Melissa M C Purich)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Umkimzulu DarkWings DarkWords (Mrs Julie Carr)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Catonam Knight Ryder (C Savy / A & C Smith)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Highmarcs Fernando (Mrs Melissa Purich & Dr Arnold Tan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RM (Carol Domsalla)
Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Dual Ch (T)TS Gr Ch Killara Stasia RA (Peter & Dawn Howard)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Tagetarl Take My Breath Away (J & C Beckett)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Tagetarl Perfect Rebuttal (J & C Beckett)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Ausled XS Coati LS (Mrs G Holly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tagetarl Trail Boss (J S & C M Beckett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tagetarl Take My Breath Away (J & C Beckett)
Puppy of Breed: Tagetarl Perfect Rebuttal (J & C Beckett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tagetarl Baby Got Blue Genes (Jessica Clarke)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Zaccheus (Michael Bratchell)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Yisreal (Michael Bratchell)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Allclarity Lets Jazz It Up (AI) CD RM (Carol Domsalla)
Res Dog CC & Junior of Breed: Karinyacrest Rocka Baby Rebel (Mrs C A Domsalla)
Baby of Breed: Jaylbro Million To One (Nicolle Smith)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T)TS Gr Ch Killara Stasia RA (Peter & Dawn Howard)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausled XS Coati LS (Mrs G Holly)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Sahne Beau Meister (Imp NZ) (S Gibson)
Puppy in Group: Rottweiler
Emzacily Al Rakim (Sarah Gordon)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Inselstaat Van Ish (AI) (Miss S Gordon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sahne Beau Meister (Imp NZ) (S Gibson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Emzacily Al Rakim (Sarah Gordon)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW)

Baby in Group: Great Dane
Eleganser Eternal Eccentric (Meg Gardner)

Great Dane
Baby of Breed: Eleganser Eternal Eccentric (Meg Gardner)