Bairnsdale & District Kennel Cub Inc (AM Show) (VIC)

Date of Show : 30-Aug-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Annette Bowe (NSW)   (Total Entry : 467)

Best in Show & Open in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)
Baby in Show: Great Dane
Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Minor in Show: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Puppy in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)
Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Lecarne Stepping Out In Style (Miss P Trotter)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Beagle
Aust Gr/ Trip Ch (T) (TS) Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 107)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Lecarne Stepping Out In Style (Miss P Trotter)
Minor in Group: Japanese Chin
Alwood Makino (Alwood Kennels)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Secret Whispers (Daventri Kennels)
Bred by Exhibitor in Group: Havanese
Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Neut Ch Moldavia Make A Wish (Chris Strange)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Daventri Secret Whispers (Daventri Kennels)
Junior (Bitch) of Breed: Daventri Ice Dancer (Daventri Kennels)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hollychi Celtic Lassie (Karen McCabe)
Puppy of Breed: Hollychi Ballybranok (Karen Mcabe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Moldavia Make A Wish (Chris Strange)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Neut Sparklchi Charlotte Hornets RN (Jennifer Clancey)

Chihuahua (Smooth Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Hollychi Rhapsody In Blue (Karen McCabe)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Liliah Mocking Bird Time (Meken Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Liliah Leia Of Alderaan (Meken Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Liliah No Rest For The Wicked (Miss J Laszuk)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pendlview Chairman of the Board (Marita Fisher)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tzani Tigger Brat Bunny (Marita Fisher)

Havanese
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Ananda Hearts on fire (Anne Lay)

Italian Greyhound
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Tunamra Vanilla Sundae (Miss C Gould)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alwood Kaiya (Alwood Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Makino (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Alwood Hachijou (A Sharp)

Lowchen
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tilcha Playing Games (Sue Smith)

Miniature Pinscher
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) TS Gr / Aust Gr Ch Yiyanda Torenv Turk (Miss Jamie Pendle)

Papillon
Baby of Breed: Shelramis Make It Happen (Mrs L Lawson)
Junior of Breed: Koolena Le Toulouse Vivaldi (Mrs Linda Lawson)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lecarne Stepping Out In Style (Miss P Trotter)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yetholme Esprits Dame De Coeur RA (Jennifer Clancey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Farfromova Romance Is Dead (G Ward & B Taylor)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oziruff Hedge N Your Bet (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Proicutta White Knight (AI) (Mr G & Mrs C Moran)

Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Alcaneeka Gold N Tigress (Alcaneeka Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Joymont Casanova (Cathy Scotton)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Joymont April Dreams (Cathy Scotton)
Baby of Breed: Joymont Angels Envy (Cathy Scotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whatajack Rough Diamond (Ms B McDonough & Mr G Butler)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With a Dash of Cream (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Express Yourself (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Avalon Ridgie Didge Jam-Tart from Kolohe (Imp USA) (Dr Monica O'Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Larnook Irish Eyes (Dr M O'Kelly)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Alinex Red Carpet Prince (Mr I Bradbeer)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Boldhart Blast From The Past (AI) (A Baxter)
Bitch CC & Minor of Breed: Anvilhart Cant You See My Halo (Anvilhart Staffords)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Boldhart Armed To Charm (J & N Lazzo/ A Baxter)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ldentae Back to Black (Mrs C & Mr P Weatherley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ldentae Walkin Onsunshine (Mrs C & Mr P Weatherley)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Devnik This Will Do Nicely (Priscilla Devon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Devnik Savanaghs Legacy (Priscilla Devon)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Dassin Tobys Grand Splash (Mr G & Mrs S Mason)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Annette Bowe (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Weimaraner
Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)
Runner Up in Group & Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Riversby Pomme De Gris (AI) (Sarah Ward)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bifield Fly The Coop To Belcroft (AI) (D & M Bellamy)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Liverpoint Brown Eyed Girl (Liverpoint Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft One Man Show (David & Merryn Bellamy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bifield Fly The Coop To Belcroft (AI) (D & M Bellamy)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bifield Meant To Be (Geoff Kill)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sanparti's Finnish Vigie Festival (Imp FIN) (Mrs T Smith & Mrs H Pereyra)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Keysteel Storm Ina Teacup (Mr N & Mrs M Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Keysteel Done N Dusted (Marilyn & Neville Cook)

English Setter
Bitch CC & Minor of Breed: FirePlay Golddusted (N Schryver)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cardhu Can't Touch That (AI) (Jan Waite)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Flatbush Dreaming (Jan Waite)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Cardhu Remember My Name (Jan Waite)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cardhu Mate Of mine (AI) (J Waite)
Minor of Breed: Glenkinchie Pillow Talk (J Rasche & R Hartnett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Rowemaris Reach for the Stars (R & W Stobbie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Liverpoint Crackerjack (AI) (Caroline Hatherley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Liverpoint Brown Eyed Girl (Liverpoint Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Canawindra Good Times Ahead (M J & F L Park)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Canawindra Up Beat (M & F Park / R Raven)
Junior of Breed: Canawindra Roll On By (M J & F L Park)
Open of Breed: Canawindra Roll With It (M J & F L Park)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nazneen Why Walk Whenu Can Fly (Dale & John Bishop)
Baby of Breed: Goldaseden something onmy mind (Miss M Wingate)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Janbensa Curlewis Goldlady (D & J Bishop)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riversby Ganache Giorgio (Sarah Ward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riversby Leco Chinook (Sarah Ward)
Baby of Breed: Riversby Pomme De Gris (AI) (Sarah Ward)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kodalihart Amagic Night (Rachel Schreuder)
Junior of Breed: Kelindebar Madison Avenue (L Adams)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Weissenberg Flirtn with Fire AI (Imp NZ) (C Wright/ B Wilson/ K White)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD) (Group Entry : 44)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Charlmagne Move Baby Move (S L Bennett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Beagle
Aust Gr/ Trip Ch (T) (TS) Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr/ Trip Ch (T) (TS) Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Charlmagne Move Baby Move (S L Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Charlmagne Let's Dance (S L Bennett)
Res Dog CC: Charlmagne Bellagio (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sarsica Royal Sapphire (B Deverall & V Pettigrove)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hahndorf Feeln Reddy (Mrs B Skepper)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tarrangower Thrupp (D Shaw & K Shaw)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Make My Day (R J & R J Wallis)

Whippet
Puppy of Breed: Ingwe Walk A Mile In My Choos (Lyn King)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Derbyshire (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Am Gr Ch Shadomoons Take On The World (Imp USA) (Sarah Pendlebury)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (Lakamari Kennels)
Minor in Group: Collie (Rough)
Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Icanhaz The Apparent Magnitude (Mrs J Eaton and Mrs A Proudfoot)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Callicoma Woodstock (Helen & Noel Evans)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Gr Ch Shadomoons Take On The World (Imp USA) (Sarah Pendlebury)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Dykinta Man Around Town (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Sarsica Sheza Sweet Jackpot (Miss V A Pettigrove & Miss S Pendlebury)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Janoby James Bond (AI) (Janoby Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Theldaroy Ynot Addsome Spice (Roslyn Seare)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Theldaroy Call Me Madam (Caitlin Williams)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ambala Arragon Prince (Mrs J Eaton)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Ubiqque Bluebells Desire (Mrs J Eaton)
Puppy of Breed: Hasenway Daddy Cool (Mr J G & Mrs J A Strachan)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lordavo Royal Commander (Kathleen Raven)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Icanhaz The Apparent Magnitude (Mrs J Eaton and Mrs A Proudfoot)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Osuno Outback Alice At Ubiqque (imp NZ) (Mrs Jen Eaton)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (Lakamari Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands Maker Of Kings (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Wolf Standing (AI) (Brett White)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Monarkin Midnite Masquerade (Mike Higgins)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Wolf Standing (AI) (Brett White)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Mr C Phillips & Miss K Oakley)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bernivia Nova Rose (Lisa Keogh)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nightquest Magic Affair (Mrs M Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nightquest Time To Reign (Mrs M Edwards & Miss E Edwards)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Walamara Step-aside (AI) (Imp NZ) (Amanda Spencer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Walamara Catch-Me If You Can (Imp NZ) (Amanda Spencer)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bouvet Hope To Dream (Angela Kelly)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uptrend Dark Passenger (R & S Beaman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)

Rottweiler
Junior of Breed: Aust Ch Eclipsen Black Magic Woman (AI) (J L & S P Bristow)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis My One True Love (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Airebis Kissed by Moonlite RN (K / G & J Hughes)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brontide Glitzy Gal (B Luczak)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fauxfox Thunder Down Under (Teena Sloan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands Maker Of Kings (Mrs Amanda Becconsall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Canyonlands man of Mystery (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coonara Never Walk Alone (Paul & Kris Willingham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Am Ch Zhemchuzhina Sibiri Romario (Imp USA) (Kylie Tatti)
Baby in Group: Great Dane
Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Wazky Signed and Sealed (Tracy Evans)
Puppy in Group: French Bulldog
Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)
Open in Group: Boston Terrier
Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zareba Lets Get Ready Torumble (Mr S Manning & Mr P Mayorkinos)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cabulldog My Silvershady (AI) (Saviour Bonnici)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)

Dalmatian
Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Pendragon (Carol Brady)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Senarabull Academy Award (Senthil Arunachalam)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Danefred Black Peppa (Mrs B Bruce)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred A Well Tailored Man (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Here Comes The Sun (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Leifhond A Match Made In Hevn (L Wyhoon)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Zhemchuzhina Sibiri Romario (Imp USA) (Kylie Tatti)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Capanash Mistress of The Dark (Caroline Sharpe)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wazky Signed and Sealed (Tracy Evans)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hapipet Limited Edition (Hapipet Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hapipet Suit Up Barney (Hapipet Kennels)

Shar Pei
Baby of Breed: Sweetiepei No Filter Needed (AI) (Ms K Dack)