Callide Valley Canine Club (SHOW 1) (QLD)

Date of Show : 6-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Kerry A Lee (VIC)   (Total Entry : 239)

Best in Show & Intermediate in Show: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
Runner Up in Show & Open in Show: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby in Show: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Minor in Show: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Puppy in Show: Dachshund (Long Haired)
Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Junior in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
State Bred in Show: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Aust Bred in Show: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Baby in Group: Papillon
Goodvibes Special Edition (W & J Stewart-cook)
Minor in Group: Pomeranian
Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
State Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Rosedale Shooting Star (T Dixon)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jaja Francesca (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kaasha Stormy Night (Mr M & Mrs J Sach / Mr J & Mrs M Field)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Shantiah All Fired Up (C Needham)
Baby of Breed: Funhund Solar Ecclips (T Elliot-Dixon)

Papillon
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes Ice Breaker (J & W Stewart-Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goodvibes Dance To The Rhythm (W & J Stewart-Cook)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodvibes The Girls Got Rhythm (W & J Stewart-cook)
Baby of Breed: Goodvibes Special Edition (W & J Stewart-cook)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pomquest Rock The Box (Mr D & Mrs S Morris)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pomquest Precious (Mr B & Mrs S Abraham)
Intermediate of Breed: Dreamforever Ima Sassy Girl (Mrs K L Maresse)

Pug
Baby of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Boldstar Mi Marly (Mrs R A & Miss M A Herdman)
Baby of Breed: Boldstar Mi Gyrl Ella (Mrs R A & Miss M A Herdman)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 29)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moonglade Huntress (K Peek)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
State Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Keighly Barrett (K N & J A Hort)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keighly Braxton (K N & J A Hort)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Keighly Phoebe (K N & J A Hort)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Keighly Sophie (K N & J A Hort)

Jack Russell Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Moonglade Huntress (K Peek)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 37)

Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
Baby in Group: Bracco Italiano
Arnkay Avellina (R & K Logan)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)
Intermediate in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)
State Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch HiPoint Bettina JC (R & K Logan)
Baby of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Cocker Spaniel
Bitch CC: Bralmico Shimmer N Shine (Mr N & Mrs T Crocker)
Baby of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)
Minor of Breed: Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)
Aust Bred of Breed: Amamoor All Rounder (Mrs Debbie Thomas)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Woodwych Roulette (Mrs K Hutt)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kaotic Story CCD CD RE (T Waters)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Jelli Bean (Maurie & Sue Fisher)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhyll Hats Off To Calvin (Miss Olivia Mangin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhyll Stormy Chanel (Miss Olivia Mangin)

Weimaraner
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ashlaren Rock A Guy Baby (Bev Quinlan)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei Time for Bubbles (Kathleen Rogers)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC) (Group Entry : 31)

Best in Group & Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Baby in Group: Beagle
Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)
Minor in Group: Basset Hound
Basskastel Lord Kingstone BXB (Ms K Bradder-Denning)
Puppy in Group: Dachshund (Long Haired)
Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)
Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ammidan FYI Barnsley (Katlynn Bradder-Denning)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Basskastel Lord Kingstone BXB (Ms K Bradder-Denning)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ammidan Vee Brierley JC (Katlynn Bradder-Denning)

Beagle
Baby of Breed: Lunars Walking On The Moon (Mr J & Mrs R Cook)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Open of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Valour (J Hogan)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Seablueridge Babylon (T Mankowski)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Rebel Rouser (P & R Bazzocco / G & P Russell)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Whiparoo Heavens Gift To Aslan (McCrindle L / Gallagher S / Walsh P)
Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Aslan Swede Patience Rewarded (AI) (Lana McCrindle)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & State Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
Runner Up in Group & Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Baby in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Minor in Group: Border Collie
Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Open in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Baby of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Puppy of Breed: Morkerbook Shimmerin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kytui Warrior Princess (A Lally)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chamshep Bens Legacy (Kerry McNamara)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynnlake It's My Round (J/ N & M Attridge)
Res Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Vava Vava Voom (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Donriver Simply Sweet As (Cathryn Murdoch)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Spence (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Runner Up in Group & Minor in Group: Boxer
Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)
Baby in Group: Rottweiler
Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
Open in Group: Rottweiler
Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)

Boxer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redbush Mr Beau Jangles (R & S Carstens)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Molosser Inky (Tracy Lamb)

Rottweiler
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yuluwirri Ziggy Stardust (Mrs Nicola Scanlon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aus Ch Yuluwirri Moonage Daydream (Mrs Nicola Scanlon)
Baby of Breed: Yuluwirri Mountain Magic (Nicola Scanlon)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aspenbeauty Dream of Grace (Lynda Campbell & Georgia Campbell-Cardno)

Shiba Inu
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shar Pei
Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Res Dog CC & Open of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Alangrove La Vie En Rose (Mechelle McFadzen)
Baby of Breed: Moonglade Head Over Heels (K L Peek)
Baby (Dog) of Breed: Moonglade Mr Wham (K Peek)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fyreburst Bold As Brass (Di Armstrong/ Niki Jovic-Armstrong & Ashleigh Grendon)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silkyelk Dancing Manpower (Debra Randall)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gaite How Deep is your Love (Imp HKG) (Debra Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Hot N Spicy (Debra Randall)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)