Innisfail & District Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 12-Jul-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Chris McGreevy (QLD)   (Total Entry : 153)

Minor in Show: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)
Junior in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
Intermediate in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Minarli Fancy Pantz (Miss Jamie Pendle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aberlour Stairway to Heavn (Nicole Keedle & Lyn Dunne)
Bitch CC: Aust Ch Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Furperson Bringer Of The Light (Darrin Grimes)
Aust Bred of Breed: Piccino River of Dreams (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Minarli Fancy Pantz (Miss Jamie Pendle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minarli All Jakked Up (Mrs Coleen Ballard)
Baby of Breed: Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hostwill Miao Shizi (K & F Borzi)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hostwill Lotus Flower (D & N King)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lerilla Class In Clover (Julie Payne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 25)

Best in Group & Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)
Minor in Group: Bull Terrier (Miniature)
Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar This Deed Rocs (AI) (Nicole Keedle)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ifdawn Incy Harlow Gold (Susan Brazier)

Staffordshire Bull Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Aust Ch Slavestaff Heza Charmer (R & E Ryan)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Alive and Kicking (C Dewson & B S Barrs)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Fifth Avenue (Peter Brault/Marjory Adkins/Pauline Grutzner)
Minor in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Macdolly CantKeepMyHandsOff (Heath Thomson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Macdolly CantGetNoSatisfaction (Denise Burke)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Macdolly CantKeepMyHandsOff (Heath Thomson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Macdolly Pepperpot (Heath Thomson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Silverhall Hang em High (Imp USA) (Smith/Hollingworth/Grutzner/Adkins)
Baby of Breed: Sunfire Fifth Avenue (Peter Brault/Marjory Adkins/Pauline Grutzner)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Panoply Alive and Kicking (C Dewson & B S Barrs)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD) (Group Entry : 12)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Xildas Magic Moment (W Vittori)
Minor in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Xildas Magic Moment (W Vittori)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xildas Black Magic (W Vittori)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Schlau Royal Diamond (W Vittori)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gersndach Shelby Right (Mrs S Caldwell)

Foxhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 20)

Minor in Group: Old English Sheepdog
Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
Intermediate in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Amakhosi Flame Trees (S & F Green)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tegoura Wild Fire (F M Green)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maisilva promise of the cosmos (D Puttock & G Braithwaite)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maisilva rising empire (D Puttock & G Braithwaite)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Delgany Factor Inth Moonlite (Lyn Prowse)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Woolebull Visably Adorable (AI) (Tracey & Wayne Weight)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 16)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Angelsun The Power of One (Kym Giller)

Portuguese Water Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abwaj Voyage Salutemidnitelady (Audrey & John Best)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Vonzennith Fee Dutchess (L Madeley)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Chris McGreevy (QLD)  (Group Entry : 26)

Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)
Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)
Aust Bred in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Mydenka Princess Giselle (Hart J & J)
Baby (Dog) of Breed: Moonglade Leonardo (J & J Hart)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Chasing Chaos (B Schulz/ C Pedini & S Schulz)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Babanga JD on Ice (Rodney & Sharon Shone / Paul & Kay York)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myflair White Limited Edition (Mrs M Waldon)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lilella Oh My (Mrs M V Waldon)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Monterrez Star Kingdom (Pauline Grutzner/Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Baby of Breed: Haytzu The Art Of Mate Ship (Robyn Hawke/Terri Greig)