Gladstone Kennel Club (AM SHOW) (QLD)

Date of Show : 27-Jul-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kerry Cannon (NSW)   (Total Entry : 257)

Best in Show & Junior in Show: Poodle (Standard)
Can Ch Tees Me Mystro (IMP CAN) (Krystal Flouskos)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Show: Bullmastiff
Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
State Bred in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Aust Bred in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)
Runner Up Neuter in Show: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bullmastiff
Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: French Bulldog
Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Baby in Group: Pug
Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)
Junior in Group: Pomeranian
Posmo What A Partiholic (Penny Driver)
Intermediate in Group: Chihuahua (Long Coat)
Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Pacorro From Koals to Ashes (Dianne Horwell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jaja Francesca (Janelle Mannell)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jaja Utaw Im a Gunslinger (Janelle Mannell & Leanne Brooks)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jaja Silva Dollar (Mrs J M Mannell)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Casmai Fortune Favours Th Bald (Cassie Hatfield)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casmai Misbehavin Madam (Cassie Hatfield)
Res Dog CC & Minor of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Tzani Fix It Felix (T Mills & D Norman / K Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Marniechar Metropolis City (L Bryson & W Moxham)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Posmo What A Partiholic (Penny Driver)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dreamforever Angel Of Fortune (Penny B Driver)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Dreamforever Watch Me Parti (Penny Driver)
Baby of Breed: Chipbon Truly Yours (Ms T Jones)
Intermediate of Breed: Dreamforever Ima Sassy Girl (Penny Driver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dreamforever Chocolate Kisses (Penny Driver)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambaron Comin Thru Now (W S & M H Winter/ T Waters)
Baby of Breed: Hostwill Seize The Day (W S & M H Winter / T Waters)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Bull Terrier
Cuttabuv Devils Peppa Pig (K & D Shelley)
Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
State Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lovedale All Pure Aire (Julianne & Stuart Thomson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch AmstarFX Marvel In The Making (AI) (Kelly A Lucey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch AmstarFX Street Outlaw (AI) (A & H Driver / Kelly A Lucey)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: AmstarFX Thanos The Immortal (AI) (L McCormack & Kelly A Lucey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cuttabuv Hardaz Hell (K & D Shelley)
Baby of Breed: Cuttabuv Devils Peppa Pig (K & D Shelley)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Englishidol Shes got the Looks (Janet Wall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Reigning Bulls At Jaqov (Imp USA) (Miss A Crosthwaite)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 33)

Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)
Baby in Group: Labrador Retriever
Mikelli Jelli Bean (Maurie & Sue Fisher)
Minor in Group: Brittany
Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)
Junior in Group: Labrador Retriever
Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arnkay Avellina (R & K Logan)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tobenlee C U Make Me Stutter (Paul & Tiena Palin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Tell Me A Secret (Paul & Tiena Palin)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (MS R & Mrs J Nicholson)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wysiwyg Kiss My Assassin (A Adamopoulos)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mikelli Special Request (Maurie & Sue Fisher)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Heez The Boss (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Mikelli Jelli Bean (Maurie & Sue Fisher)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) JD (Kathy & Brenton Andrew)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA) (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)
Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Mr Music (D & N Willson / L & H Gibson)
Bitch CC & Junior of Breed: Tahkira Blu Belle (AI) (J Gibson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Treuer Chronicles of Ridik (Donna Mulholland)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Briarmist Breaking The Rules (R E & C J Armatys/ J J & L J Black)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Briarmist I Will Rock You (R E & C J Armatys / J & L BLack)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daxenberg Lady Palutena (Mr R Williams)

Foxhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxhunt Gotham City (Lauren Bryson & William Moxham)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rokeena Hot Toddy (Mrs R & Mr R J Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caprivi Grace Under Fire (Susan Carige & Cheryl Currie)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riginal Back In Black (M Goulding & D Blinco)

Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jorjee I Put A Spell On You (Danny Smith & Gavin Long)
Baby of Breed: Jorjee Angel In The Skye (Danny Smith & Gavin Long)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)  (Group Entry : 39)

Runner Up in Group & Junior in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)
Minor in Group: Australian Kelpie
Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Keamaree Kiana (Mrs Jane Armatys)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Cutting Edge (Wayne Carter)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Waykrest kennels)
Baby of Breed: Waykrest Show Time (Wayne Carter)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Morkerbook Sparklin Night (Mrs N Morris & Miss S Morris)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Morkerbook Copper Maiden (Mrs N & Miss S Morris)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Woofame Put It All On Black (Wendy Lucht)
Res Dog CC & Minor of Breed: Woofame Money Talks (AI) (Wendy Lucht)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lexwood The Last Arrow (R E & C J Armatys)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Keamaree Kiana (Mrs Jane Armatys)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Keamaree Kindred Spirit (Mrs Jane Armatys)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn Withmy Honey (Miss S & Mrs N Morris)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Morkerbook Cruisn In My Chevy (Sharon Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Baby of Breed: Sidwell You And Me (Mr A L Keong and Mrs C A Keong)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 30)

Best in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
Minor in Group: Bullmastiff
Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Puppy in Group: Boxer
Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)
State Bred in Group: Rottweiler
Darkgypsy Tigeress Jersey (D J Mckeown & Mrs S M Bagarozza)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Icepaws Noble Heart (L Boulton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Icepaws D Rumour of Love (Linda Boulton)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Branbern Bach to Strauss (Barbara & Michael Whitwell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saxonee Forged By Fire (Paul McArthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mcboxa Chevntino Lil Camaro (Liza McLaughlin)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lilleeb Goddess Of The Flame (Billee-lee McLaughlin)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)
Baby of Breed: Waterleas It Had To Be You At Stennaroo (Imp NZ) (B & M Stennings / Wayne Mills)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Dog CC & Minor of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Aust Bred of Breed: Molosser Inky (Tracy Lamb)

Rottweiler
State Bred of Breed: Darkgypsy Tigeress Jersey (D J Mckeown & Mrs S M Bagarozza)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Meinrad My Thelma (Debbie Davies)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ilsonyo Painting the town Redd (Mrs V L Goulevitch)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Iris Glynn (SA)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Can Ch Tees Me Mystro (IMP CAN) (Krystal Flouskos)
Baby in Group: Shar Pei
Eliterolys Supersonic Boom (Rodney & Kim Abell)
Puppy in Group: French Bulldog
Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
State Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Open in Group: French Bulldog
Buk Jr/Bul Jr/Bul Jr Gr/Md Jr/Me Jr/Pol Jr/Srb Jr/Yug Ch Eternal Flame Bullejdis (Imp POL) (Karen Peek)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Snailsbury Red Rascal (AI) (Irene Snailham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Snailsbury Its Mine Darling (AI) (Irene Snailham)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Buk Jr/Bul Jr/Bul Jr Gr/Md Jr/Me Jr/Pol Jr/Srb Jr/Yug Ch Eternal Flame Bullejdis (Imp POL) (Karen Peek)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade Ussr Konfidential (K L Peek)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Bratyka Zirka (J & J Hart)
Baby of Breed: Moonglade Leonardo (J & J Hart)
Open (Dog) of Breed: Bul Ch Luizador Triumph (Imp HUN) (K L Peek)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Fyreburst Holier Than Thou (D L Armstrong)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hawkesmill Fleur de Lis (Barbara Winch)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Enchanted Eden (Jan Stringer)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ngesong Tse Mgom (Gayle & Kim Johansen)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sooquan Sankylias Dorje (Mr & Mrs K Johansen)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ngesong Steppin Out In Style (Gayle & Kim Johansen)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Bitch CC: Rozevue Moonshine Enchantress (M & S Coombes)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can Ch Tees Me Mystro (IMP CAN) (Krystal Flouskos)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Tubeez Knocking Your Socks Off (Rodney & Kim Abell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tubeez From A Land Down Under (Rodney & Kim Abell)
Baby of Breed: Eliterolys Supersonic Boom (Rodney & Kim Abell)