Nowra District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 22-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Jeneene Ford (NSW)

Runner Up in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Baby in Show: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Minor in Show: Yorkshire Terrier
Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Junior in Show: Whippet
Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
Aust Bred in Show: Basenji
Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)
Runner Up Neuter in Show: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Moonshine Moet (Miss J & Miss A J O'Flynn)

Baby SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Cairn Terrier
Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Deborah Norquay (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Minor in Group: Yorkshire Terrier
Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kangala Havanna Brown (Kerry Cannon)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Open in Group: Pug
Kabova Dont (Kerry Cannon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Bichon Frise
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Medads)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chevalove Lightning Jack (K & M Munro)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
Bitch CC & Junior of Breed: Kangala Havanna Brown (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Liberty Belle (AI) (K & M Munro)
Open of Breed: Chevalove Victoria's Secret (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rayvale Ima One In A Million (Miss V Morse)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Designer Stubble (Mrs J A Mcgrath)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaufox M du Vallon (Miss Sharyn Wood & Mrs Jane Wistuba)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Kabova Dont (Kerry Cannon)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Baby of Breed: Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Runner Up in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Amdea Royal Assassin (D Blackwell & R Gambino)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Shes A Beach (Jayne Hawkins)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)
Bitch CC & Minor of Breed: Amdea Royal Assassin (D Blackwell & R Gambino)
Puppy of Breed: Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Spalpeen Highland Girl JD SE (Amy)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Abbeycairn Hermione Granger (G Loft & P Miller)
Res Dog CC & Minor of Breed: Emeraldcity James Faulkner (G Loft & P Miller)
Baby (Bitch) of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Shes A Beach (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wimballah Mista Big (Ms C J Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Baby in Group: Field Spaniel
Dawnus Cheese All Black (S Betts)
Junior in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Cool Hand Luke (AI) (K Lynch & T Kropman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)
Baby of Breed: Dawnus Cheese All Black (S Betts)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Piarki Ticket To Waltz Matilda (Ms R Ohlrich)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Wynwhisper Dirty Little Secret (Bronwyn Gaywood)
Baby of Breed: Wynwhisper Wild About You (Bronwyn Gaywood)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis Memorial JoieDeVivre (Robyn Hanney)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Gamecall Making Waves RA (John & Sian Hine)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aprilraine Cool Hand Luke (AI) (K Lynch & T Kropman)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Baby of Breed: Featherdale Fire Storm (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)
Baby in Group: Basenji
Zanzipow Brasil SixtySix (Jennifer Power)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Moonshine Moet (Miss J & Miss A J O'Flynn)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zanzipow Bowies China Girl (Jennifer Power)
Baby of Breed: Zanzipow Brasil SixtySix (Jennifer Power)

Basset Hound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachambre Moonshine Moet (Miss J & Miss A J O'Flynn)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Taejaan Nights InWhite Satin (M & S Patterson / Mrs N Rule-Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)

Best in Group & Junior in Group: German Shepherd Dog
Allendell Symmetery in Motion (R L Ralphs)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble Juz For The Hell Of It (K Cotton & A J Lamberton)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ferona Lonesome Cowgirl (S & A Curran)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Morview King Of Table Rock (S & A Curran)
Minor of Breed: Tablerock Sheeza Tanami Storm (S & A Curran)
Puppy of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blueamble Juz For The Hell Of It (K Cotton & A J Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble Return To The Darkside (A Lamberton / K Cotton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Blueamble No Strings On Me (A Thompson)

Border Collie
Intermediate of Breed: Langtry Money Girlsbestfriend (Susan Morris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Orical New Beginnings (AI) (L Mills)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Allendell Symmetery in Motion (R L Ralphs)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Allendell Power of One (R L Ralphs)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven Kings Ransom (F Wilson & R Parkin)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oceanbreeze Raiz Yr Glass (Sandra Craig)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Openvalley Chiefohhaha (Mrs A & Ms A T Whitaker)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kennilcrest Shakira (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Engelhuette Kissin Dynamite (J & H Rymer)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven Kings Ransom (F Wilson & R Parkin)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Norquay (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Rysup Justifiable (R L Purches)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Krystaway Bling It On (R & D Harbin)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rysup Justifiable (R L Purches)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen All Eyes On Me (R L Purches)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sanlyn Simply An Aussie Dream (Imp NZ) (J Spacek)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Breogan Simplya Lil Blak Numba (J Spacek)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)