Adelaide Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

Date of Show : 29-Jun-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Wayne Douglas OAM (VIC)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker & N Gouzos)
Runner Up in Show & Puppy in Show: Dobermann
Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Baby in Show: Norwegian Elkhound
Shownwin The Beginning (Shownwin Kennels)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)
Junior in Show: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Affogato (B Ferguson)
Intermediate in Show: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)
Baby in Group: Japanese Chin
Kiseki Genki (Mrs L McArthur)
Minor in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kiseki Himari (Mrs L McArthur)
Junior in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Armorgrif Up The Ante (R J & W J Baker)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Armorgrif Up The Ante (R J & W J Baker)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kosmos Argento Massicio (Clare Flattum)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiseki Kotaro (Mrs L McArthur)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiseki Himari (Mrs L McArthur)
Baby of Breed: Kiseki Genki (Mrs L McArthur)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Telsmere One And Only (Mrs Edna Simmons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Gemnova Image Of Zoro (L L Walker)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Soyeux Kashoggi (L L Walker)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adawar Hit The Magic (Nelly Jaehne)
Baby of Breed: Aust Ch Adawar Lady Cadillac (Cheryl Grant)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Made To Order (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Wayne Douglas OAM (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker & N Gouzos)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Gumhaven Just Cruzin (Maureen Schutt)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Wilmavohnne Jezabeel (Y Halfpenny)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Dijawar Rising Son (Mr D I & Mrs J A Warren)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amstafomine Double Or Nothing (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds Acting Like U Dont No (J Watson)
Puppy of Breed: Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cumalong Sir Roly Poly (Moira Hicks)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fernbrook Risky Business SE (T McClelland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Waltz With Matilda SE (T McClelland)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Prefurabull Ice Man (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wilmavohnne Jezabeel (Y Halfpenny)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker & N Gouzos)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Winterbourne Irish Avenger (Annette Scott)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Dijawar Rising Son (Mr D I & Mrs J A Warren)
Baby of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Electric Dream (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Its Mr Brown (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Malt N Honey (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Just Cruzin (Maureen Schutt)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Gumhaven Just Iz (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenswood Bet Ya Sweet Bippy (J L & A H Griffin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Phil Thompson (SA)

Best in Group & Aust Bred in Group: Brittany
Aust Gr Ch Tendayi Magic Now n Forever (A Rogers & P Marsh)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pointer
Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Double Shot (AI) (Sevoier Kennels)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
Intermediate in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tendayi Magic Now n Forever (A Rogers & P Marsh)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier A Walk In The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Rock Punk Glam (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sevoier Double Shot (AI) (Sevoier Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Take Me To The Clouds (AI) (Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Morningmyst Reason To Believe (AI) RN (Paige MacDonald)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tirriki Cassidy Annstyle (AI)(Imp NZ) (Peter/ Robyn & Bianca van Haasteren)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Galestorm My Mandingo (Mari Lobbestael)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aukero Party Time At Jayped (Mrs D Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)
Baby of Breed: Waldwiese Quite Frankly (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jeanette Lees (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Boskahun Sceptre of Erebus (Sue Packer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Affogato (B Ferguson)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Shownwin The Beginning (Shownwin Kennels)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)
Puppy in Group: Ibizan Hound
Senjabi Phar Too Handsome (Imp NZ) (Ms M A Rudd)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira Affogato (B Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)

Basenji
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamsala Chevy Chevelle (AI) (Heather A Budd)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basset Hound
Baby of Breed: Beauchasseur Gorgeous George (Chris Lawrence)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun Sceptre of Erebus (Sue Packer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boskahun Billion Dollar Baby (AI) (Sue Packer)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Senjabi Phar Too Handsome (Imp NZ) (Ms M A Rudd)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Shownwin The Beginning (Shownwin Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Mistypoint Firstime in Forever (T Edwards)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chakrata Haysi Fantaysi (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Anna Lane (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Tasgall Blaze Of Glory (M & J Ryan / D Ryan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Inddara Rockin Graceland (Sarah McInerney)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljekali Zadi (Mrs S Tedesco / Mr C & Mrs J Fynmore)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Ooh La La (Ms E Bennett)
Dog CC: Aust Ch Boanch Einstein (C Rau & A Holzwarth)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Obelix de la Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)
Minor of Breed: Only For You De La Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)
Junior of Breed: Aust Ch Carmandy Amazin Coco Chanel (C Rau & A Holzwarth)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Derloch Pleasure Seeker (M / J & D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)
Puppy of Breed: Tasgall Blaze Of Glory (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelsian Aussie Accent (I R & C E Spangler / N Jeffery)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shelsian Stylish Accent (I R & C E Spangler)
Baby of Breed: Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr & NZ Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenopal Costa Penny (Imp NZ) (Mrs K Flynn)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss Dont Funk It Up (Samantha Williams)
Intermediate of Breed: Engelshep Esher (AI) (Samantha Williams & Susan Mertineit)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
Minor in Group: Rottweiler
Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toukon Samurai Shinichi (Nicky Edwards)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beachlane Red Wolf (Vicki Brzezniak)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Beachlane Sea Spirit (Vicki Brzezniak)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)
Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Rhapsody (Debbie Heinze)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Amblebrook Sir Winston (D & C Barnett)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amblebrook Bliss Bomb (A & L Buitenhuis)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sollerus Norwegian Wood (W & J Grundy)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)

Samoyed
R/UP BOB: Snowbrook Pretty In Pink (Ernest and Jeanette Bosustow)
Minor of Breed: ArcticGhost With All My Love (Jeanette & George Bosustow)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahurangi Diamond Hunter (J V & M Payne)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remporter Wild Fire Memories (Mr J & Mrs M Payne)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Munchener Ragnar Von Mooni (Mr J & Mrs M Payne)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)
Intermediate of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Tony Kyman (VIC)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)
Minor in Group: Peruvian Hairless Dog (Large)
Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bettabull Candy Crush (Bullyack Kennels)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barjarz What About Me (J L & A H Griffin)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kiangsi I am Jaguar (Mandy Cadd)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kiangsi Hit the Jackpot (Mandy Cadd)
Intermediate of Breed: Kiangsi Short Fora Stormtroopa (Tania Reval)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martonia Arashi at Fantasyfarm (Sharon E O'Reilly)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Becoz Youre Worth It (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)