Murray Valley Kennel Club (SA)

Date of Show : 7-Jul-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Show & Open in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Papillon
Aust Gr Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)
Minor in Show: Pointer
Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Puppy in Show: Pointer
Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Junior in Show: Basenji
Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Ronashill Sweet Heart (J Rainey)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Steve Yiannou (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Gr Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Baby in Group: Japanese Chin
Kiseki Genki (Mrs L McArthur)
Minor in Group: Japanese Chin
Aust Ch Kiseki Himari (Mrs L McArthur)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Open in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Badiza Just Devine (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Complete Madness (Roxbud kennnels)
Baby (Dog) of Breed: Dalisay Back In Black (Roxbud kennnels)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sharlarna Hasime (Imp UK) (Mrs L McArthur)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kiseki Kotaro (Mrs L McArthur)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiseki Himari (Mrs L McArthur)
Baby of Breed: Kiseki Genki (Mrs L McArthur)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Sailoz Made To Order (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Imayorkie touch of elegance (Mr G J & P A Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Acting Like U Dont No (J Watson)
Minor in Group: Australian Terrier
Tainquest Verry Elleegant (C Gower)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Junior in Group: Cairn Terrier
Wilmavohnne Magic Of Mopar (Yvonne Halfpenny)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds Acting Like U Dont No (J Watson)
Puppy of Breed: Aust Ch Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paxterr Aces High at Tainquest (C Gower)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Cumalong Sir Roly Poly (Moira Hicks)
Bitch CC & Minor of Breed: Tainquest Verry Elleegant (C Gower)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wilmavohnne Magic Of Mopar (Yvonne Halfpenny)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wilmavohnne Jezabeel (Y Halfpenny)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Broomsquires Fayela (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Minor of Breed: Aust Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Puppy of Breed: Ourgang Walking The Tightrope (Ms Lyndall Hopgood)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Its Mr Brown (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Electric Dream (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Just Joey (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pointer
Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Minor in Group: Pointer
Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust & Neut Ch Sunfire Hannah Montana (P Stevens & M McCaffery)

Brittany
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tobenlee Milinade Beyonce (David & Valerie Marchant)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Dizzyki DY Watervale (Dizzyki Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Curlesque Charismatic Dreams (A & T Hinks)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woodwych Lord Of The Rings (AI) (S/ R & L Schwerdt)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ostoja Brigadier (Ostoja Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kenoz Csar Theodor (AI) (Gonnylde Kennels)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marquell Yachtsman (Imp UK) (M McCaffery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Sunfire Hannah Montana (P Stevens & M McCaffery)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
Minor in Group: Beagle
Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)
Junior in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)
State Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Triple Ch (T) (TS)/ Dual Gr (TS)/ Neut Ch Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Suliman Rewrite The Stars (AI) (K/ K & R Hutchings)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi Seven Streams Of Soma (Adam Druce)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tambuzi Makaria (Adam Druce)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup / Dual Gr (TS) / Triple Ch (TS)(T) Hounsley Hey Ho Here She Goes (AI) (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Hounsley Hey Hey My My (Miss J Lalor & Mr P Hissey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Triple Ch (T) (TS)/ Dual Gr (TS)/ Neut Ch Hounsley Howard Showers (Miss J Lalor & Mr P Hissey)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Loriennapark Enola Grey (L Doyle & S Stasytis)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ahsatan Mr Moustache (Ahsatan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Music Maestro Please (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Blushing Brooke (Valerie Tapp)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clachtoll Uallach (Ahsatan Kennels)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mikozi Son of a Gun (AI) (V Macgill)
Baby of Breed: Shakuru Kode Of Honour At Azubuike (Ms S Masson & Mrs R Lamb)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Gwendoline Hovey-Jacobs (QLD)

Best in Group & Open in Group: Briard
UK Ch & Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)
Minor in Group: Briard
Only For You De La Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)
Junior in Group: Puli
Stonefelds Stack The Deck (Mr M Fisher-Hoad)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Asut Ch Rimini Divine Design (Brian Turner)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Ronashill Sweet Heart (J Rainey)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
NZ / Aust & Neut Ch Fa Wood Tails For Anne (Imp NZ) (Afonwen Kennels)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Inddara Rockin Graceland (Sarah McInerney)

Border Collie
Res Dog CC & Puppy of Breed: Tookurra Dancin N The Moonlite (Katie Wahlheim)
Minor (Bitch) of Breed: Beecee Fire Fly (Katie Wahlheim)

Briard
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK Ch & Aust Sup Ch Fostebrie Divine Edition JW ShCM (Imp UK) (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carmandy Amazin Coco Chanel (C Rau & A Holzwarth)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Obelix de la Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)
Minor of Breed: Only For You De La Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaxeka International Velvet (Mrs M & Mr S Almond)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch CIB Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Stonefelds Stack The Deck (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Asut Ch Rimini Divine Design (Brian Turner)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (B Turner)
Baby of Breed: Shelsian Rocky Road (I R & C E Spangler)
Baby (Bitch) of Breed: Shelsian Eye Candy (I R & C E Spangler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ronashill Sweet Heart (J Rainey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Afonwen Angel Of Fire (Afonwen Kennels)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ / Aust & Neut Ch Fa Wood Tails For Anne (Imp NZ) (Afonwen Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Emma Greenway (VIC)

Best in Group & Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Yerevan Storm Boy (D Klaaysen/ J Beard/ K O'Riley)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Minor in Group: Newfoundland
Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Junior in Group: Dobermann
Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)
Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
State Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)
Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Ilua Kamani (Don & Moyra Battersby)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Tuvaaqan Kamau Ilannaq (Don & Moyra Battersby)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Junior of Breed: Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sollerus Norwegian Wood (W & J Grundy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rakaaz Zander (AI) (B Palmer J & S Baird)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Sollerus Let It Be (W & J Grundy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)
Baby of Breed: Alchemy Bullet Formy Valentine (Alchemy Rottweilers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yerevan Storm Boy (D Klaaysen/ J Beard/ K O'Riley)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Jazz Pizazz (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Asryn Technical Knockout (A Wittenberg & K Bryant)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asryn Forever Devine (A Wittenberg & K Bryant)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Erin Brown (QLD)

Baby in Group: Dalmatian
Instride Is There Life On Mars (Kerryn Harvey)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop Becoz Youre Worth It (AI) (W & J Walloscheck)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Sugar Plum (T Huitema)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Fun in the Sun (Kerryn Harvey)
Baby of Breed: Instride Is There Life On Mars (Kerryn Harvey)

French Bulldog
Baby of Breed: Repard Stairway to Heaven (Mrs Y Draper)

Peruvian Hairless Dog (Large)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)

Shar Pei
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharboop Becoz Youre Worth It (AI) (W & J Walloscheck)