Kyogle & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 26-Sep-2019 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Amedeo Bottero (Italy)   (Total Entry : 332)

Runner Up in Show: Havanese
Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Minor in Show: Beagle
Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
Puppy in Show: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Junior in Show: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Bred by Exhibitor in Show: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Boston Terrier
Bostonwood Ooh La Diamonds (Vikki Tyler)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Amedeo Bottero (Italy)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)
Baby in Group: Pug
Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Minor in Group: Lowchen
Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)
Junior in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)
Bred by Exhibitor in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Rosedale Power Of Love (Mrs L V Mineif)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Casmai Whats In Ya Trunks (Cassie Hatfield)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr/ Can Gr/ Pol Jr/ Lit Jr CH That's Sun Ray at Pilosus (Imp USA) (Mr G Neave/D & D Scheiris/Ms P Lucas)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Tacozajo Primitive Man (Ms F Forbes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (BJ & WJ Graham)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Dance with Destiny (Ms F E L Darling)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Move On Up (Mrs J Whitney)
Baby of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)

Tibetan Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Robert Rowbotham (Canada)  (Group Entry : 33)

Baby in Group: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Minor in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Puppy in Group: Australian Terrier
Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)
Baby of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kiatasee Time Zone (M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Delta Dawn (Ms M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
Baby of Breed: Waitapu Wilbur Wilde (M F Lee)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Sealyham Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennyflower Dizzi Lizzi (Nicole Oldfield)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Baby of Breed: Ourgang Dammit Janet (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Perfect Sculpture (Dianne Travers)
Runner Up in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)
Minor in Group: Pointer
Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)
Puppy in Group: Golden Retriever
Ikentrieve Cherri Cola (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
Bred by Exhibitor in Group: Bracco Italiano
Arnkay Franco (R & K Logan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arnkay Gabriella (J & R Mirto / K & R Logan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Arnkay Teodora (Mrs G Simpson & Mr J Mcgrath / Mr R & Mrs K Logan)
Bred by Exhibitor of Breed: Arnkay Franco (R & K Logan)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hyrollers Spill The Beans (Mrs S Bruno/ Miss N & Ms S Siemon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bifield Pull The Strings (Geoff Kill)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

English Springer Spaniel
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Bitch CC & Puppy of Breed: Ikentrieve Cherri Cola (Mrs B Kent & Miss M Kent)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bonnsway Perfect Sculpture (Dianne Travers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Dancourt Fame N Fortune (Mrs C Olive)
Bred by Exhibitor of Breed: Dancourt Classic Gold (Mrs C Olive)

Pointer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aramii Aint Seen Nothin Yet (AI) (Lynelle Smith)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Yurii Gergel (Ukraine) (Group Entry : 43)

Baby in Group: Whippet
Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)
Minor in Group: Beagle
Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Seablueridge Madonna (Trish Gonzalez)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Seablueridge Johan Ninja (Trish Gonzalez)

Whippet
Baby of Breed: Junabeez Mad About The Boy (Jo-Anne Miller)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Jo-Anne Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Yurii Gergel (Ukraine)  (Group Entry : 35)

Best in Group & Intermediate in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Minor in Group: Border Collie
Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)
Runner Up Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Callicoma Trump Card ET (Mandy Sansom)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Callicoma Madame Rouge (Mandy Sansom)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Callicoma Trump Card ET (Mandy Sansom)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Baby of Breed: Sunswift Joys of Jupiter (M Warren)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere The Black Prince (Cecilie Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Lochburn Fudge I'm Gorjus (Imp NZ) (Cecilie Kemp)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sharndah Follow Ur Dreams (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Barahwolfe Mercury Rising (Imp NZ) (K Faulkner)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ochrehills Aladdins Cave (Mr S Pryor)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anwyl Top O The Morning RN TD (Mrs J R Attwater)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
Minor of Breed: Anwyl Tell It In A Song (Mrs J R Attwater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Sachiyo Kitatani (Japan)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Junior in Group: Samoyed
Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)
Baby in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Puppy in Group: Samoyed
Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey & John Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kurrirott Willa (D Rodgers)
Baby of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Puppy of Breed: Lunasea Like No Other (AI) (N Tindale & H Chen)

Schnauzer (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suthanlites Great Gatsby (J LeCourt & K Jacobson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Rowbotham (Canada)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)
Minor in Group: Boston Terrier
Drumsara Uptown Girl (Mrs M J Stewart)
Junior in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Moncherrie Heartbeat (Mrs S E Mears)
Bred by Exhibitor in Group: French Bulldog
Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Drumsara Uptown Girl (Mrs M J Stewart)
Baby of Breed: Bostonwood Ooh La Diamonds (Vikki Tyler)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: GladiatorBul Colosseum Queen (Tracey Albrecht)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Baby of Breed: Paceaway Baranger (Ms F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Conchaos That's My Romeo (Sara Brown)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Brindlelicus Wild Orchid (N Oldfield)

German Spitz (Klein)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Lhasa Apso
Baby of Breed: Noonameena Blowin In The Wind (J Faber)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Moncherrie Heartbeat (Mrs S E Mears)