Coffs Harbour District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 22-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Pamela Brown (QLD)   (Total Entry : 337)

Best in Show & Intermediate in Show: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Runner Up in Show & Open in Show: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Baby in Show: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Minor in Show: Afghan Hound
Karakush On The Road Again (L & H Gibson)
Puppy in Show: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (B H & K J Liddell)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Staffordshire Bull Terrier
Loharo Crack the Code (Lorraine Lelliott)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Minor in Group: Pug
Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Junior in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Pabianpark Thyme Traveller (W & S L Pabian)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pabianpark Thyme Traveller (W & S L Pabian)
Junior of Breed: Noonameena Penny Lane (H Raumer)
Intermediate of Breed: Aust Ch Noonameena Miss Personality (J Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

English Toy Terrier (Black and Tan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Antrimlodge mywinterrose (L Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood & Anu Lummevaara)

Papillon
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pickapug Aimees legacy (Mrs B Sorenson)

Tibetan Spaniel
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bruebek Nicoletta (Mrs Shayne Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ausilk Charles (Mrs Shayne Scott)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson/ Donna Robinson)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (B H & K J Liddell)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)

Bull Terrier (Miniature)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (B H & K J Liddell)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson/ Donna Robinson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy of Breed: Loharo Crack the Code (Lorraine Lelliott)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Clumber Spaniel
Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Royoni Royal Watcher (AI) (S & S Strang)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar ET (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)
Res Dog CC & Minor of Breed: Westobri Our Man In The Moon (J Faber)
Baby of Breed: Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Royoni Royal Watcher (AI) (S & S Strang)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bendeela Born To Win (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ghostrock Once In A Blue Moon (V Thompson)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldychocs Mr McCafferty (Kate Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldychocs Such A Catch (Kate Hutchison)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bonnsway Perfect Sculpture (Dianne Travers)
Baby of Breed: Aliasa Reign Over You (Aliasa Labradors)
Puppy of Breed: Bonnsway Time For Tea (Dianne Travers)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Llanrhos Seirian Elis (AI) (Robyn Fitzgerald)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Llanrhos Seirian Nia (AI) (Robyn Fitzgerald)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD) (Group Entry : 27)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush On The Road Again (L & H Gibson)
Junior in Group: Borzoi
Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Aust & Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Eurabbie Zues (Rosalie Mayo-Ramsay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Eurabbie Aphrodite (Rosalie Mayo-Ramsay)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Wazazi High Velocity (M Darr & K Delacourt)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lunars Hello T R O U B L E (Le & Helen Gibson / Ruth & Jeremy Cook)
Junior of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Saluki
Baby of Breed: Baghdad Get The Party Started (Paula Bockman-Chato)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Isilwane The Easybeat JC (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lee Parker (VIC)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Baby in Group: Australian Shepherd
Edensundown Strike Force (D & L Meagher)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Cinderhof Indiaa (J Bird & C Bird)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tyrilebee Braveheart (Mrs J Lambourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Junior of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Callicoma Trump Card ET (Mandy Sansom)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Baby of Breed: Edensundown Strike Force (D & L Meagher)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clanheath Collectors Edition (J Lambourne / K Hicks)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Baledda Shades of Autum (A & L Cochrane / W Shipman)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cinderhof Indiaa (J Bird & C Bird)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Woolebull Up Country Girl (P & S Evans/P Harwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sharndah Its Time To Party (Sharndah Knls)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anwyl Top O The Morning RN TD (Mrs J R Attwater)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
Minor of Breed: Anwyl Tell It In A Song (Mrs J R Attwater)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Intermediate in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)
Baby in Group: Rottweiler
Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)
Minor in Group: Shiba Inu
Yukan Little Black Witch (Anna-Lee Forsberg)
Puppy in Group: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Junior in Group: Dobermann
Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)
Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iglignaq King of the Swing (C Fowler-Lock)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullarmour Rowdy Hoodlum (T & K Kelly)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Wild At Heart (AI) (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Persia (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
Baby of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)

Samoyed
Res Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Bitch CC & Minor of Breed: Yukan Little Black Witch (Anna-Lee Forsberg)
Baby of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annajak Wrecking Ball (AI) (M Starkey)
Baby of Breed: Azincourt Firecracker (Mr A C & Mrs S L Bird)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Pamela Brown (QLD)  (Group Entry : 21)

Best in Group & Junior in Group: Poodle (Standard)
Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)
Baby in Group: Boston Terrier
Loualli Hot Vegas Nights (Jane Caccaviello)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Boston Terrier
Baby of Breed: Loualli Hot Vegas Nights (Jane Caccaviello)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Bergerac (S Lovett-Laverty)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamea Let Em Talk (S Lovett-Laverty)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Riesenhaft He Gives Me Chills (AI) (Philip & Michelle Hickey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riesenhaft Chillin WithThSquad (AI) (Philip & Michelle Hickey)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Baby of Breed: Noonameena Blowin In The Wind (J Faber)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Can & Aust Ch Tees Me Mystro (Imp CAN) (Krystal Flouskos)