Bethungra & Illabo District Kennel Club (NSW)

Date of Show : 8-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Joan Bray (NSW)   (Total Entry : 364)

Best in Show & Open in Show: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Runner Up in Show: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Baby in Show: Borzoi
EchoLake Driver Picksth Music (K Pitt-Lancaster)
Minor in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Puppy in Show: Beagle
Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Runner Up Neuter in Show: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Icspots Green with Envy (K/M Britten / Morrissey)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Boxer
Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Gr Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Suebeau Cool Design (S Arthur)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)
Runner Up Neuter in Group: Lowchen
Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Suebeau Cool Design (S Arthur)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Chartruese Smokin Hot But Cool (M Chalmers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Step Aside Iv Arrived (Melinda Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Eglantine Electra (Bell/ Mills & Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Piccino Flag Of Honour (Mrs S Reeve / Mr M Reeve / Ms J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koatiponi Bonita Catari (Belinda McAlpine)
Baby of Breed: Piccino To Sir With Love (Mr M & Mrs S Reeve / Ms J Hardwicke)

Lowchen
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Paceaway Tuxedo (Belinda McAlpine)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Ferona Courage Under Fire (Yvette Rolfe)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Ferona Queen of Dreams (Yvette Rolfe)
Baby (Dog) of Breed: Chipbon Rocky Racoon (Mrs P Cassidy)
Puppy of Breed: Ferona Secretagent From Zippos (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Star Boi (Mrs J Whitney)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Baby in Group: Cairn Terrier
Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)
Minor in Group: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)
Aust Bred in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daminabul Use Yr Illusions (Damiano & Katarina Manna)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ecirp Paparazzi's Heir (Ms Robyn Price)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ecirp Requiem (R and K A Price)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Jack Irish (Ken & Cheryl Hodge)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Luck Of The Irish (K W & C A Hodge)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Baby of Breed: Rosemerta Autumn Jazz (Janet Palmer)

Norfolk Terrier
Baby of Breed: Mazberg The One and Only (S Culbert/ G Jones/ M Berg)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skalawag Black N White Finery (Mrs D McDonell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Shes A Redhead (Mrs Dale McDonell)
Baby of Breed: Skalawag Shes Sophie Sunshine (Mrs D McDonell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tentella Mirramai (Mrs D McDonell)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dassin Tobys Grand Splash (Mr G & Mrs S Mason)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)
Baby in Group: Labrador Retriever
Lindiant Silk Stockings (Mrs A Scott)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Whitney)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keltonhill Bear Necessaties (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Neberden Riders on the Storm (Mr J/ Mrs K & Miss K Neiberding)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Res Bitch CC: Occuli Night Whisper (Janna G Wayenberg)
Baby of Breed: Occuli leave me Breathless (D J & DC Mahoney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ltrend Spread The Word (M & D Barnett / M Cross)

English Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nundialla Design By Fire (Marlene Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nundialla Fight Fire With Fire (Janice Brockman)
Baby of Breed: Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)
Baby (Bitch) of Breed: Nundialla Heavenly Design (J Brockman)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Moruada California Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst Dressed In Chanel (AI) (Silvagun)
Baby of Breed: Moruada That's Gold (S H Wright)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Lovewyre Diamond Jack (Gary & Liz Lovell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lovewyre Don't Need Diamonds (Gary & Liz Lovell)
Baby of Breed: Lovewyre Bubble Pop Electric (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Puppy of Breed: Soshyl Style and Grace (R McNab)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Bushgold Brothers Bodhi (Mrs Pauline Rudd)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pelerosso Gisella (Mrs P Rudd)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cigwn Blue Sky Ahead (Elizabeth Thomas)
Baby of Breed: Lindiant Silk Stockings (Mrs A Scott)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silvagun Stormy Nights (Silvagun)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW) (Group Entry : 35)

Best in Group & Open in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
Baby in Group: Borzoi
EchoLake Driver Picksth Music (K Pitt-Lancaster)
Minor in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)
Puppy in Group: Beagle
Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Manhatten Moccha (Miss E Bray)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush Hemsworth (Miss N Archer / Mr L & Mrs H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Res Bitch CC: Aust Ch Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)

Borzoi
Baby of Breed: EchoLake Driver Picksth Music (K Pitt-Lancaster)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Laserre Alexandre (A Coss & J Quinn)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)

Whippet
Dog CC & Minor of Breed: Calahorra JFK As Time Goes By (Wendy Slatyer & Louise Foldi)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Judith Starky (NSW)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)
Minor in Group: Australian Shepherd
Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)
Aust Bred in Group: Bergamasco Shepherd Dog
Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Tru Blu Aussie (Yvette Rolfe)

Australian Shepherd
Bitch CC & Minor of Breed: Blueamble Speed Dating (Clive & Bianca Ralphs)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)
Baby of Breed: Flockstar Figlio Di Elmo (D M Milthorpe & L Mascaro)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
R/UP BOB & Bitch CC: Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Rev Colin Seymour (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
Baby in Group: Schnauzer
Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)
Puppy in Group: Dobermann
Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
Runner Up Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)

Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Ms N Tetley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baywatch Maroma Beach (Mrs S Frew & Mrs K Bell)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rottfuerst Von Odin Bear (Desmay O'Neill)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grossbotwar Rebel with a Cause (M Lees & M Lyons)
Baby of Breed: Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)
Baby (Dog) of Breed: Grossbotwar Signal Corp (M Lees & M Lyons)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Any Win Will Do (C YATE)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aeukanmanuva Hot As Bro (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW)  (Group Entry : 42)

Best in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
Dog CC & Intermediate of Breed: Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Thunderspot All Fired Up (Ms C Porter)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)
Open of Breed: Aust Ch Tuiwood C'est Si Bon (Imp NZ) (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hunkeedori Kant Get Uoutamyhed (S & B Barr)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beltzu Rewrite The Stars (Belinda Heersema)