Tamworth Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)
Date of Show : 26-Oct-2019 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Edward Pickering (NSW)
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Show: German Shepherd Dog
Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Minor in Show: Boston Terrier
Bostonway My Ace Game (S Squires)
Puppy in Show: Lhasa Apso
Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Junior in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
Runner Up Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Keeshond
Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier
Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)
Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Matmor Raffles (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Marcavan To The Moon And Back (Amanda Dunne)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Antrimlodge Sass n Bide (L Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge Dont Stop Me Now (L Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)
Pomeranian
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)
Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Runner Up in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hotashell Icing Off The Cake (Luke & Melanie Stevens)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blupride Last Hurrah (Lydia Jones)
Baby of Breed: Redwhitenblu Miss American Pi (Lydia Jones)
Junior of Breed: Aust Ch Redwhitenblu Destinys Warrior (Lydia Jones)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande County Clare (Kath Wilkinson)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennyflower Paint Thtown Red (Michael O'Connell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preseli Peace Offfering (AI) (Michael O'Connell)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch SkyesDLimit Reign of Terrier (Letisha Pelchen)
Staffordshire Bull Terrier
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)
Baby of Breed: Ourgang Time Warp (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Alotafun Lucky Say Oh (J A Lee)
Intermediate (Bitch) of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)
Open of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Celticbrae Tuross Villain (Mr Mr & Mrs L R Cloake)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)
Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Group & Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Baby in Group: Golden Retriever
Dykinta Bracken Rules (Wendy Atkins)
Puppy in Group: Pointer
Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Baby of Breed: Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Puppy of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Gold Dealer (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Love Shack (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Moruada Love Actually (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Harvikgold Elsbeth Inlay RN (D & V Harris)
Baby of Breed: Dykinta Bracken Rules (Wendy Atkins)
Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Agasvari Image Of Bonjovi (AI) (Kathleen Eory)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)
Aust Ch MacLaomainn Baird Of Latino (Andrew Brown)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)
Puppy in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Res Bitch CC: Coviter Redneck Woman (AI) (Sandra Warner)
Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)
Basenji
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cliftop One Shot Delight (Mrs S Gilkison)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach)
R/UP BOB and Dog CC: Almarjo Sweedish Delight (Max & Lorraine Cloake)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s Miss Grace (Debbie Tidey)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn Baird Of Latino (Andrew Brown)
Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Linbren Iamnumberfour (Miss L Gibbons)
Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiana Magic Happens (Sandra Warner)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
Dog CC & Junior of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Thunderbolt Sirocco TD CCD RN (B & D Tatham)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tyrilebee Wild At Heart (S & K Whyatt)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)
German Shepherd Dog
Baby of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Thunderbolt Sirocco TD CCD RN (B & D Tatham)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Madame Butterfly (AI) (Veeni Craig)
Minor in Group: Siberian Husky
Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)
Puppy in Group: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Baby of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebshine Icon Of Fashion (Veeni Craig)
Baby of Breed: Ebshine Madame Butterfly (AI) (Veeni Craig)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)
Dog CC: Articpride Marjestic Runner (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Baby in Group: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)
Minor in Group: Boston Terrier
Bostonway My Ace Game (S Squires)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonway My Ace Game (S Squires)
Baby of Breed: Boxfeld Doing It For My Bro (C & S Squires)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Medievalage Celtic Warrior (K McGuinness / M & J Field)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Okelani Twisted Siren (AI) (Sarah Jones)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
Bitch CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)
Baby of Breed: Calivale Fine Print (Brad Santas)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)
Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tulang Simplysweetasthunda (L & B James / Mulcahy)