Tamworth Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 26-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Glen Vernon (NSW)

Best in Show & Intermediate in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Baby in Show: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)
Minor in Show: Australian Kelpie
Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Junior in Show: Australian Shepherd
Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Open in Show: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Dobermann
Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Keeshond
Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Sass n Bide (L Tynan)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Dont Stop Me Now (L Tynan)
Minor in Group: Pomeranian
Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Marcavan To The Moon And Back (Amanda Dunne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marcavan To The Moon And Back (Amanda Dunne)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Matmor We Didn't Start The Fire (M Morse & W Henderson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Antrimlodge Sass n Bide (L Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge Dont Stop Me Now (L Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)

Pomeranian
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pomteddy Up In Lights (Mrs J Jones)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Skye Terrier
Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu hilbilys phantom (Lydia Jones)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blupride last hurrah (Lydia Jones)
Baby of Breed: Redwhitenblu hilbilys phantom (Lydia Jones)
Baby (Bitch) of Breed: Redwhitenblu miss american pi (Lydia Jones)
Junior of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ayladee Diamonds Are Forever (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Santop Mystic Rocky (Scott & Sharon Norman)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande County Clare (Kath Wilkinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pennyflower Paint Thtown Red (Michael O'Connell)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Preseli Peace Offfering (AI) (Michael O'Connell)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SkyesDLimit MyWay or Da Hwy (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch SkyesDLimit Reign of Terrier (Letisha Pelchen)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Baby of Breed: Ourgang Time Warp (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wimballah Mista Big (E Morgan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Alotafun Wilful Way (J A Lee)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Alotafun Lucky Say Oh (J A Lee)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Alotafun Sienna Dream (J A Lee)
Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
Intermediate (Bitch) of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)
Open of Breed: Nudimah Mystic Monique (Fran Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Janentie Shadow Hunter (E Morgan)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Celticbrae Tuross Villain (Mr Mr & Mrs L R Cloake)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
Baby in Group: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Baby of Breed: Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Moruada Love Shack (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Moruada Love Actually (Mrs S H Wright)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moruada Gold Dealer (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Harvikgold Elsbeth Inlay RN (D & V Harris)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Agasvari Image Of Bonjovi (AI) (Kathleen Eory)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Edward Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn Baird Of Latino (Andrew Brown)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Res Bitch CC: Calahorra Blackberry Sorbet (Sandra Warner)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Jarrah (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Sarabi (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Beagle
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Cliftop One Shot Delight (Mrs S Gilkison)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Almarjo Sweedish Delight (Max & Lorraine Cloake)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Mertoness Toryburn s Miss Grace (Debbie Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn Baird Of Latino (Andrew Brown)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Linbren Iamnumberfour (Miss L Gibbons)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiana Magic Happens (Sandra Warner)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Minor in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Melcathra Ace High (J Worboyes)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Blueamble The Dark Apprentice (A & J Lamberton/Dr B Tillman)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swinbrad Game Breaker (V & D Morris)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snofyre Legend of Tomorrow (AI) (Chrissy Fitzgerald)

German Shepherd Dog
Baby of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Thunderbolt Sirocco TD CCD RN (B & D Tatham)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Glen Vernon (NSW)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)
Minor in Group: Siberian Husky
Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)
Puppy in Group: Dobermann
Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aus Ch Jangbu Imperial Knight (K Bates & V Ross)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Baby of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebshine Icon Of Fashion (Veeni Craig)
Baby of Breed: Ebshine Masterpiece (AI) (Veeni Craig)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ebshine Herr Theodor (V Craig)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Jangbu Imperial Knight (K Bates & V Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Minor in Group: Boston Terrier
Bostonway My Ace Game (S Squires)
Puppy in Group: Schipperke
Tulang Simplysweetasthunda (L & B James / Mulcahy)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonway My Ace Game (S Squires)
Baby of Breed: Boxfeld Doing It For My Bro (C & S Squires)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
Baby of Breed: Medievalage Celtic Warrior (K McGuinness / M & J Field)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Okelani Twisted Siren (AI) (Sarah Jones)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori I No Wat I No (Katrina Santas)
Baby of Breed: Calivale Fine Print (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zillara AboutTime (Mrs D Ward)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tulang Simplysweetasthunda (L & B James / Mulcahy)