Goulburn Dog Training & Kennel Club (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 2-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Kerr (QLD)   (Total Entry : 495)

Best in Show & Open in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Minor in Show: Shiba Inu
Kortmar Queen of the Night (Lyne Browning)
Puppy in Show: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)
Junior in Show: Coton De Tulear
Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)
Intermediate in Show: German Pinscher
Aust Ch Masterkarn Made By Design (Caroline Mainey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose CAA (Sarah Lowe)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bullmastiff
Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Miniature)
Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 123)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Runner Up in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior in Group: Coton De Tulear
Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)
Intermediate in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Bichon Frise
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Meads)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: KFinch Time to Shine (J Bates)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC: Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Step Aside Iv Arrived (Melinda Sterrett)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Griffonsburg General Sherman (Sharyn Wood)

Havanese
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Marniechar Black Zambucca (Mrs K M Potts)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pekingese
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zeigen Zetajones (Mrs Kim D Haddon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
R/UP BOB & Res Dog CC: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Res Bitch CC: Sebandee Isabella Rossellini (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Melody On Black Keys (Colin Seymour)
Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Junior of Breed: Aust Ch Kabova On A Roll (J Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Baby of Breed: Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Kim Reeder (ACT)  (Group Entry : 52)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Amdea Royal Assassin (D Blackwell & R Gambino)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Aust Bred in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose CAA (Sarah Lowe)
Runner Up Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amdea Royal Assassin (D Blackwell & R Gambino)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Dame Alice of Dibley (Mrs P & G Harding)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Cascade Ov Diamonds (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Joelleigh True Colours (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Puppy of Breed: Joelleigh Moments Like This (Leesa Musgrove)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Soft Coated Wheaten Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shaneca Sunday Rose CAA (Sarah Lowe)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ourtribe Let Ur Hair Down (James Watt)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton)
Baby (Bitch) of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Crozier (NSW)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Baby in Group: Labrador Retriever
Riftintime Out Of This World (Mr T & Mrs M Ament)
Minor in Group: Labrador Retriever
Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE RM ORA (Anne Walkington)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gunwise You Can Say That Again (C L Dawson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gunwise Sweet Georgia Brown (Ms C L Dawson)

English Setter
Baby of Breed: Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Germanicus Eye of the Storm (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Baby of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Minor of Breed: Germanicus Look No Further (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Puppy of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Baby of Breed: Riftintime Out Of This World (Mr T & Mrs M Ament)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE RM ORA (Anne Walkington)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tarlorise Slice Of Heaven (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Featherdale Welsh Dragon (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
Baby of Breed: Featherdale Fire Storm (Kay Fallowfield & Jon Endycott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA) (Group Entry : 68)

Best in Group & Open in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Bitch CC: Earlingford High Society (AI) (John Bink)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Deerhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Nelungaloo Shot at Victory (AI) (W & E Mathieson / Dee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nanapapa Fire at Will (Mr W Mathieson & E Dee)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby of Breed: Ornumflow Ethelmae (Rona Moss)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB & Res Dog CC: Lionslea Sword Of Ronin (Debra Norwood/Paula Batten)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Daddys Disco Diva (A Barter & L Fletcher)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr William Crozier (NSW)  (Group Entry : 63)

Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
Baby in Group: Border Collie
Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly That's That (Nicole Pearson)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Morview King Of Table Rock (S & A Curran)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tablerock Sheeza Heartbreaker (S and A Curran)
Baby of Breed: Tablerock Heez Goin To Jackson (S & A Curran)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Ukulunga Black Magic (Imp NZ) (T Hessenberger)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aolani Maisilva Firefly (Imp USA) (D Puttock)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ukulunga Moment In Time (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (Alison J Cowin)
Baby of Breed: Winpara To Catch A Thief (Alison J Cowin)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cayano Princess in Blue (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)
Res Bitch CC: Aust Ch Mirriyuula Blu Diamond (Graham Fitzallen & Patricia Vivian)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lyndream Imperial Moet (Lyn Pearson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly That's That (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Keep On Shining (Nicole Pearson)

White Swiss Shepherd Dog
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Eishund The Dark Phoenixx (Heather Coghlan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Intermediate in Group: German Pinscher
Aust Ch Masterkarn Made By Design (Caroline Mainey)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Queen of the Night (Lyne Browning)
Junior in Group: Central Asian Shepherd Dog
Atabrai Menekli Peri (J L Deem)
Runner Up Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soaringheart Star Of The Night (Mr J Co & Mr A Hartshorn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kennilcrest The Huntsmen (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Baby of Breed: Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Cane Corso
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Central Asian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Atabrai Menekli Peri (J L Deem)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Masterkarn Made By Design (Caroline Mainey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Piratepoint Helmi Aarre (IID) (Miss C Mainey)
Baby of Breed: Kaitler Bringin Sexy Back (Ms M Beyer)

Leonberger
Baby of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Planhaven Kings Ransom (F Wilson & R Parkin)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grossbotwar Rebel with a Cause (M Lees & M Lyons)
Minor of Breed: Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Queen of the Night (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Last Samurai (S Samuelsson & L Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Steps Beyond (P & S Sedgbeer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Icespirit The Labyrinth (P & S Sedgbeer / M & N Church)
Baby of Breed: Snowpackjana Young Padawan (Mrs S & P Sedgbeer / Mr J & Mrs C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: French Bulldog
Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Runner Up in Group: Karelian Bear Dog
Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)
Minor in Group: Dalmatian
Lukius Wicked Charm (R & S Brown)
Junior in Group: Japanese Spitz
Mannerking Kisses For Me (Debbie King)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icspots Run To Paradise (K Britten & M Morrissey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lukius Wicked Charm (R & S Brown)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Junior of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)

Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Kisses For Me (Debbie King)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sweet Dreams (L & M Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Poodle (Toy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cobbstar Moon Danca (Deborah Pezzella)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cobbstar Tibetan Danca (Pauline Cobb)