Goulburn Dog Training & Kennel Club (NSW)

Date of Show : 3-Nov-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sylvia Crozier (NSW)   (Total Entry : 383)

Best in Show & Open in Show: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)
Minor in Show: Shar Pei
Sweetiepei Akodak Moment (Ms K Dack)
Puppy in Show: Basset Hound
Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Junior in Show: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Veteran (7 Years and Over) in Show: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Shar Pei
Sweetiepei Akodak Moment (Ms K Dack)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Schnauzer
Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)

Veteran SweepStakes - 1st Place: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA)  (Group Entry : 88)

Best in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
Aust Bred in Group: Affenpinscher
Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Dark Lord (K & M Munro)
Baby (Bitch) of Breed: Chevalove Drop o Golden Sun (K & M Munro)
Puppy of Breed: Elcavel Designed With Magic (Mrs K A Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Dog CC: Aust Ch Ertae Step Aside Iv Arrived (Melinda Sterrett)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beljala A Last Tango In Paris (D Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Marniechar Black Zambucca (Mrs K M Potts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marniechar Picture This (K M Potts)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zeigen Zetajones (Mrs Kim D Haddon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zeigen Raising The Bar (Mrs C Ryan-Cruz & Mr S Ryan-Cruz)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Kabova The World Is Not Enough (J Whitney)
Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Pamela Campbell (WA)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Veteran (7 Years and Over) in Group: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)
Runner Up Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Dame Alice of Dibley (Mrs P & G Harding)
Res Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Espirit De Corps (Mrs P & G Harding)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wimballah Tinkerbell (Ms C J Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr William Crozier (NSW)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)
Junior in Group: Labrador Retriever
Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Aust Bred in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jonz Red Hot Rumour (John Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Gunwise You Can Say That Again (C L Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gunwise Sweet Georgia Brown (Ms C L Dawson)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Look Whostalking Now (Miss K M Tranby)

English Setter
Baby of Breed: Nundialla Midnightfire (Ian Williams/Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Woodwych On Cloud Nine (AI) (Mrs Susan Brown)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarlorise Walk on The Wild Side (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Baby of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Puppy of Breed: Tarlorise A Star Is Born (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)

Labrador Retriever
Res Bitch CC & Junior of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
Baby of Breed: Riftintime Out Of This World (Mr T & Mrs M Ament)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Smooth Talker (Imp NZ) (C Graham & C Gutzeit)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarlorise Slice Of Heaven (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Kerr (QLD) (Group Entry : 55)

Best in Group & Junior in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Puppy in Group: Basset Hound
Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea Aint Nuthn Sweet About Me (AI) (Paula Batten)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Earlingford High Society (AI) (John Bink)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby of Breed: Ornumflow Ethelmae (Rona Moss)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Aint Nuthn Sweet About Me (AI) (Paula Batten)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Lionslea Sword Of Ronin (Debra Norwood/Paula Batten)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Taejaan The Sounds Of Silence (M Eather / W Harbutt / N Rule Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sylvia Crozier (NSW)  (Group Entry : 42)

Minor in Group: Old English Sheepdog
Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)
Puppy in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)
Junior in Group: Australian Shepherd
Ukulunga Moment In Time (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ukulunga Black Magic (Imp NZ) (T Hessenberger)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Callicoma Cinnamon Stick (Mrs Greta Fennamore)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ukulunga Black Magic (Imp NZ) (T Hessenberger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ukulunga Moment In Time (Imp NZ) (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Collie (Rough)
Dog CC: Mirriyuula Black Guiness (P Vivian & G Fitzallen)

Finnish Lapphund
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Caleebra Armani Acqua RA JC (J Johnson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eishund The Dark Phoenixx (Heather Coghlan)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)
Minor in Group: Schnauzer
Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)
Puppy in Group: Bullmastiff
Kennilcrest Shakira (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Junior in Group: Akita (Japanese)
Soaringheart Star Of The Night (Mr J Co & Mr A Hartshorn)
Open in Group: Shiba Inu
Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bullmastiff
Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soaringheart Star Of The Night (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kennilcrest Shakira (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kennilcrest The Huntsmen (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kennilcrest Answered Prayers (A & A T Pearson / Whitaker)

Cane Corso
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Thoreoz like a wrecking ball (Mr O J & Mrs A J Holland)

Central Asian Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Atabrai Menekli Peri (J L Deem)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)
Baby of Breed: Kaitler Bringin Sexy Back (Ms M Beyer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ahzu Lucy In The Sky JC (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Swashbuckle Helen Mirren (AI) (G & S Knight / Gani)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Karelian Bear Dog
Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)
Minor in Group: Shar Pei
Sweetiepei Akodak Moment (Ms K Dack)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Moonglade La Can Can (Robert Wilson)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Kisses For Me (Debbie King)

Karelian Bear Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Pol Ch Karia Albus (Imp POL) (C Whitney)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rokshani Love In Motion (Anne Copeland)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lysandra Sunburst At Schau (Imp NZ) (B J Biggs)
Res Dog CC & Minor of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Say Geronimo (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sweetiepei Akodak Moment (Ms K Dack)