New England Celtic & All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 28-Sep-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Judith Docksey (NSW)   (Total Entry : 258)

Best in Show & Intermediate in Show: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Baby in Show: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Minor in Show: Australian Kelpie
Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)
Puppy in Show: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

Baby SweepStakes - 1st Place: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Cocker Spaniel
Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Shiba Inu
Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Skye Terrier
Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 41)

Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Antrimlodge Donatello (Ms L Tynan)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Abfab Gunz N Rozez (Mrs J Holcombe)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Kalkite Thelmas Legacy (Mr B O'Connell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Mrs W V Moody)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Puppy in Group: Border Terrier
Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Blupride last hurrah (Lydia Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Cliftop Unzip Your Lip (Mrs S Gilkison)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Cliftop Raising The Stakes (Mrs S Gilkison)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Guilcroft Fifty Shades Of Blue (Mrs P & G Harding)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Guilcroft Gentleman Never Tell (Mrs P & G Harding)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ayladee African Queen (Donna Robinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Baby of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Joalbe smooth Ebony and Ivory (Alisha Pringle & Elle Latimore)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Mrs W V Moody)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Grawen Rising Sun (Mr G A & Mrs W Moody)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Grawen Black Velvet (Ms K E Hales)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Coolamin Little Dove (Fran Smith)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wandji King Arthur (Fran Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Numerrijig Heart Of Gold (Fran Smith)

West Highland White Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Celticbrae Tuross Villain (Mr Mr & Mrs L R Cloake)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr D Tjahjono (Indonesia)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
Baby in Group: Labrador Retriever
Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)
Minor in Group: Golden Retriever
Harvikgold Tinder Belle RN (D & V Harris)
Puppy in Group: Pointer
Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bencleuch Braw Balach (Imp UK) (Nicole Lane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Joerana Miss Bella (Mrs D Partridge)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (Corbett & Stockham)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Jax Aces High (Mrs J M & Miss S M Barnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Germanicus Edge of Reason (AI) (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Harvikgold Tinder Belle RN (D & V Harris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Harvikgold Elsbeth Inlay RN (D & V Harris)
Baby of Breed: Harvikgold Deeall Breaker (D & V Harris)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spiritrock Sweet Candy (Jude Tankard)
Baby of Breed: Spiritrock Dream Avita (Jude Tankard)

Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rhyll Sun Shower (Charlotte Gutzeit)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW) (Group Entry : 42)

Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Coviter Humble and Kind (AI) (M Dwyer & C Clowes)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Coviter Cup of Ambition (AI) (M Dwyer & C Clowes)

Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Nevergonnabreakmystride (Mrs L Hughes)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Yaamas Kipepeo (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Junior (Bitch) of Breed: Nayembe Yaamas Kyirrie (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Open of Breed: Aust Ch Nayembe Safiyas Araalinkuba (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Littlebitof Cheek (Lyn Hughes)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Almarjo Sweedish Delight (Max & Lorraine Cloake)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aquadachs Gg The Glamorous (Sarah Jones)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Faoiltiama (AI) (Mrs K Palmer & Mrs S Gendle)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Ulmarra's Jewel (Lynda Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Artinar Kindreds Run (Lynda Dunn)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
Baby in Group: Border Collie
Nahrof Break Free (L Somers/E Badior/Collins)
Minor in Group: Australian Kelpie
Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Lizneb Skyes Ov Diamonds (E J Nelson)
Runner Up Neuter in Group: German Shepherd Dog
Thunderbolt Sirocco TD CCD RN (B & D Tatham)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyrilebee Follow Your Heart (Regan)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)
R/UP BOB & Bitch CC: Edensundown Moonstone (Paulene Andrews)
Baby of Breed: Edensundown Skys The Limit (Paulene Andrews)

Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)
Baby of Breed: Nahrof Break Free (L Somers/E Badior/Collins)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyrilebee Making Memories (Casey Morrison)
Baby of Breed: Cinderhof Tullii (L Lynch/ J Cathie/ B & D Tatham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Thunderbolt Sirocco TD CCD RN (B & D Tatham)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lizneb Skyes Ov Diamonds (E J Nelson)
Baby of Breed: Lizneb Dark Side Ov The Moon (E J Nelson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit Of a Doll (J A MacLean)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cuuchin Black Sambucca (Joyce Wheeler & Nikki Van De Walle)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr D Tjahjono (Indonesia)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)
Runner Up in Group & Open in Group: Shiba Inu
Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)
Puppy in Group: Shiba Inu
Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Baywatch Maroma Beach (Mrs S Frew & Mrs K Bell)

Samoyed
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Warrior In White (Sarah Jones & Julie Wales)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shouowariryuu Go Kagiyasou (Imp JPN) (Ms E J Thomas)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Rakurai All Over Red Rover (Miss E Kayira-Thomas)
Baby of Breed: Kortmar Shake It Off (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Articpride Marjestic Moonshine (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Articpride Marjestic Everest (Mr R & Mrs B Lloyd)
Baby of Breed: Articpride Winter Is Coming (Mr R & Mrs B Lloyd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr D Tjahjono (Indonesia)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Baby in Group: Boston Terrier
Loualli Hot Vegas Nights (Jane Caccaviello)
Puppy in Group: Great Dane
Okelani Twisted Siren (AI) (Sarah Jones)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

Boston Terrier
Baby of Breed: Loualli Hot Vegas Nights (Jane Caccaviello)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ottatella Moorish Idol (Julie & Sharna Barnett)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Okelani Twisted Siren (AI) (Sarah Jones)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)
Puppy of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)

Poodle (Toy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Remari Its A Kind of Magic (Janet Fleming)
Baby of Breed: Remari Spellbound (Ms Janet Smaller)