North Coast National A & I Society (NSW)

Date of Show : 19-Oct-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Louise Dorr (QLD)   (Total Entry : 169)

Best in Show & Open in Show: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Runner Up in Show & Junior in Show: French Bulldog
Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)
Minor in Show: Pointer
Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)
Puppy in Show: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Intermediate in Show: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)

Baby SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Vundabah Beatrix (Judie Larsen)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Poodle (Miniature)
Maronoir All About Me (Mr J Wakefield)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Border Collie
Tullaview Turn Back Time (J/ N & M Attridge / P Smith & C Spencer)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 27)

Minor in Group: Tibetan Spaniel
Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)

Tibetan Spaniel
Minor of Breed: Barrajy Miss Prissy Pants (Mrs C Olive)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 19)

Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Currallie Cashel (Fran Kinnear)
Bred by Exhibitor in Group: Jack Russell Terrier
Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Casmara/JR Magnum (Fran Kinnear)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Currallie Cashel (Fran Kinnear)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Casmara/JR Yindileigh Kiri (Fran Kinnear)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Jessica Reilly (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
Runner Up in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Vundabah Beatrix (Judie Larsen)
Minor in Group: Pointer
Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Bred by Exhibitor in Group: Labrador Retriever
Dancourt Caramel Delight (Mrs C Olive)
Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myshalair Style In Motion (Hilare Yeates)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Vundabah Beatrix (Judie Larsen)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bralmico Majik Creedance (Mrs C Olive)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Rhythm of the Rain (Guy Spagnolo & Sandra Luchterhand)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Dancourt Caramel Delight (Mrs C Olive)

Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chesterhope Storm of Swords (Imp NZ) (Sandra Luchterhand / Diane O'Neill)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Jessica Reilly (QLD) (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Whippet
Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
Intermediate in Group: Beagle
Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)
Bred by Exhibitor in Group: Beagle
Harlika Once in a Blue Moon (Janine Whittaker)

Beagle
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Harlika Once in a Blue Moon (Janine Whittaker)
Dog CC & Intermediate of Breed: Harlika Man on the Moon (Janine Whittaker)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bortique Black Sunshine (Donna Freeman)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Bortique Better Of Two Evils (Donna Freeman)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Fayrewyre Touched By An Angel (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fayrewyre Mr Winx (Dr M Davidson & Ms L Dunn)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Piaffe Bertana (Mrs U Greenwood)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jessica Reilly (QLD)  (Group Entry : 20)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Nuthinbutt a candy crush (AI) (Lisa Hagelstein & Nicole Solomons)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Ublong Nunya Bizness (Susan Hampton)
Minor in Group: Border Collie
Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Nuthinbutt a candy crush (AI) (Lisa Hagelstein & Nicole Solomons)
Baby of Breed: Nuthinbutt A Royal Flush (Nicole Solomons)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nakiva Denali Dreams (B & S Granzin)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Debbar Icarus (Mrs Muriel Lewin)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A Crouch)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ubiqque Dont Change My Luck (Alexandra Proudfoot)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: CoolWhite Crimson Poppy (Katrina Mackenzie)
Baby of Breed: Ublong Nunya Bizness (Susan Hampton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 20)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)
Junior in Group: Rottweiler
Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Walker (B White / J Weldon / S White)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bordogue Brayden (Keith & Kylie Reid)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hammersmark Razer Edge (Mr J M & Mrs V A Leigh)
Baby of Breed: Khingsahl Leader Of The Pack (Shaun Oldbury)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)  (Group Entry : 27)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Baby in Group: Poodle (Miniature)
Maronoir All About Me (Mr J Wakefield)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merryjay Sweet Chilli (L Y Carpenter & B G Lillicrap)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Meralla Harmony Bear (Jenni Bill)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gaston De Infinitum Taurus (Imp PORTUGAL) (Bill & Denise Smith)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Does Dallas (Alexandra Proudfoot)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Maronoir All About Me (Mr J Wakefield)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)