Allora Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 14-Sep-2019 (Saturday)

Open Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Stacy Guilfoyle (QLD)   (Total Entry : 144)

Best in Show & Open in Show: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Baby in Show: Pug
Kabova Side Kick (Ms J Whitney)
Puppy in Show: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)
Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Amanda Dunne (QLD)  (Group Entry : 20)

Baby in Group: Pug
Kabova Side Kick (Ms J Whitney)

Pug
Baby of Breed: Kabova Side Kick (Ms J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 14)

Runner Up in Group & Minor in Group: Australian Terrier
Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)
Baby in Group: Australian Terrier
Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Open in Group: Australian Terrier
Taufield Our Good Forturne (Peter & Sharon Briggs)

Australian Terrier
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Redgundi Jack O Hearts (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB & Open of Breed: Taufield Our Good Forturne (Peter & Sharon Briggs)
Baby of Breed: Aronaw Fuel To The Flame (L & A Lobegeiger)
Baby (Bitch) of Breed: Aronaw Your Gunna Be Sorry (L & A Lobegeiger)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Nadia Attridge (QLD)  (Group Entry : 28)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up in Group: Brittany
Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby in Group: Brittany
Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)
Intermediate in Group: Brittany
Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)

Brittany
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Best Dog & Open (Dog) of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Reserve Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Baby of Breed: Wameika UpUpN Away (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Bralmico Hearts N Roses (Mrs K Hutt)

English Springer Spaniel
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Hungarian Vizsla
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Aust Ch Ponsonby Winner Takes It All (Imp NZ) (Kay Hutt)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Maxine Lee (QLD) (Group Entry : 25)

Best in Group & Puppy in Group: Beagle
Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)

Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qadir (Lynda Dunn)

Beagle
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Lunars WhenU Wish Upon A Star (Ruth & Jeremy Cook)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 25)

Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby in Group: Australian Shepherd
Showioz Careful Wot U Wish For (P W & K M Vardy)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)
Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)

Australian Kelpie
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Callicoma Addicted To Love (B Bowles & R McGill)
R/UP BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Kinjarra Jezzabell (Mr B Bowles & Miss R McGill)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Showioz Careful Wot U Wish For (P W & K M Vardy)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Best Bitch & Puppy of Breed: Tropicrain Boudica (Raechelle Miller)
Baby of Breed: Karte Mighty Redman (Cathy Buckley)
Baby (Bitch) of Breed: Sunswift Joys of Jupiter (M Warren)

Bearded Collie
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Border Collie
Baby of Breed: Sikacalling A History of Magik (Miss S Hill)

Finnish Lapphund
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Cockatoopark Cozi Up To Me (B Bowles & R McGill)

Shetland Sheepdog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Majikblu Shes Got The Look (Brooke Williams)
Baby of Breed: Majikblu Front Line Angel (Brooke Williams)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)
R/UP BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Antudor Best Kept Secret (K Blake & E Lee)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Eishund Blonde is th New Black JC (Miss A Sneddon & Miss S Hill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jason Attridge (QLD)  (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Boxer
Baby of Breed: Jetboom Point Of Interest (AI) (Miss L Mclaughlin)

Samoyed
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Best Bitch & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Maxine Lee (QLD)  (Group Entry : 17)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Puppy in Group: Schipperke
Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)

Dalmatian
BOB, Best Bitch & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
R/UP BOB, Res Bitch & Puppy of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

Schipperke
BOB, Best Bitch & Open of Breed: Aust Ch Exmoor Raven Magic (Imp NZ) (Mrs Tania McAlister)
R/UP BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Tanzapaw Classic Example (Mrs Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Best Dog & Intermediate of Breed: Aust Ch Oeshih Playin The Game (J Brown/M Moore/D Dallinger)

Tibetan Terrier
Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)