Belconnen All Breeds Kennel Club Inc (ACT)

Date of Show : 24-Nov-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Gary Doyle (New Zealand)   (Total Entry : 312)

Best in Show & Intermediate in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Runner Up in Show & Open in Show: English Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Minor in Show: Azawakh
Jumadabey Qahira (Ms K Carroll & Ms D Huon)
Puppy in Show: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Junior in Show: Golden Retriever
Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Aust Bred in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Baby SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier (Miniature)
Chrysaliss Savana Dreams (Miss N Southam)

Puppy SweepStakes - 1st Place: German Wirehaired Pointer
Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Bryson (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Majomarc Archie (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Elcavel Designed With Magic (Mrs K A Rolfe)
Baby of Breed: Suebeau Golden Wonder (Sue Arthur)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Elcavel Bohemian Prince (Mrs K A Rolfe)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Chartruese Dancing With The Stars (Margaret Chalmers)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB/ Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Bitch CC & Minor of Breed: Karyme Jewel In The Crown (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tupishka Teddy Toasted Me (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Roxypoms Lucy (Robyn OKeefe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Yours Truly (J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)  (Group Entry : 35)

Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ourgang Time Warp (AI) (Annabel Wolf)
Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Daminabul Fatboy Slim (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Daminabul Use Yr Illusions (Damiano & Katarina Manna)
Baby of Breed: Chrysaliss Savana Dreams (Miss N Southam)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barragan Candle In The Wind (Neil Curwen)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kivamynk Beautiful Bridget (Dr Carla Day)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang Dirty Bang (Annabel Wolf)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ourgang A Million Dreams (Mel & Chris Chisolm, Annabel Wolf)
Baby of Breed: Ourgang Time Warp (AI) (Annabel Wolf)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup/ Dual Ch (FD) & Aust Neut Ch Ourgang Bang On (AI) JC (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allurastar Miss Maisy (Christine Alderton)
Baby of Breed: Wimballah Twopence In The Lead (Ms C J Alderton)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)  (Group Entry : 65)

Best in Group & Open in Group: English Setter
Aust Sup Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
Baby in Group: Spanish Water Dog
Incavale Shes Got The Booty (Nicole Fallon)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Occuli leave me Breathless (D J & DC Mahoney)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)
Junior in Group: Golden Retriever
Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Occuli Sin To Win (D J & D C Mahoney)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kingsway Act The Part (M K Kingston)
Minor of Breed: Occuli leave me Breathless (D J & DC Mahoney)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Baby of Breed: Nundialla Rolled In Gold (M Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozdezign Painted Feather (Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (Miss S Betts & Mrs B Ray)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: PointGold Masikeen (Kayla Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lovewyre High Voltage (Mrs Kerry Evans)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Invernee Alpine Tikengold Amba (Mrs Lucy Weatherby)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Riftintime Midnight at Marios (Mr T & Mrs M Ament)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cigwn Blue Sky Ahead (Elizabeth Thomas)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackhills Eternal Sun for Cigwn (Imp NZ) (E Thomas & K Thomas)
Baby of Breed: Riftintime Out Of This World (Mr T & Mrs M Ament)

Spanish Water Dog
Baby of Breed: Incavale Shes Got The Booty (Nicole Fallon)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bromhund Hello Holly at Ybemine (Bev & Mick Channell)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Grausturm Elegant Lady (Mrs Ingrid Albion)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (LH) (W Laigne-Stuart & K Lamb)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
Minor in Group: Azawakh
Jumadabey Qahira (Ms K Carroll & Ms D Huon)
Junior in Group: Beagle
Brialey Highlander (Carol Thompson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jumadabey Qahira (Ms K Carroll & Ms D Huon)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Brialey Highlander (Carol Thompson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ahsatan Mesmerise (D & T Maxwell)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: GChG Ch Pramada's Can't Touch This With Dynasty (Imp USA) (J & L Black / M Peat & T Sikora)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Briarmist Sorcerers Apprentice (Mr J & Mrs L Black)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Briarmist Dramarama (Jim & Lyndall Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch You Can Dance JC (Janet Ramsay)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lionslea WenthLastSwordIsDrawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Baby of Breed: Valeighunter Magneto (D & C Shearer / Mrs D Mitchell)

Whippet
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Dog CC: Aust Neut Ch Adstaff Red Emperor ET JC (Janet Ramsay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Geraldine Gulbransen (New Zealand)  (Group Entry : 31)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Baby in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Minor in Group: Border Collie
Etherial Take A Chance On Me (Mrs T Walker & Ms S Douglass)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)
Intermediate in Group: Border Collie
Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Dr Martens (AI) (Mr R & Mrs R McKeever)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Duszah A Little Bit Of This (Mrs K Slater & Mrs T Walker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Etherial Take A Chance On Me (Mrs T Walker & Ms S Douglass)
Junior of Breed: Trumagik Jack Of Spades (AI) (Mrs E Bevk & Ms R Koerber)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snofyre Iconic Adventure JC (J Richards & C Fitzgerald)
Baby of Breed: Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Caleebra Elixir of Love (AI) JC (J Johnson)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Baby of Breed: Teamkuma Shinjiru (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Perfu Starry Knight (Mrs S Moore & Ms D Simonsen)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelbrae So Its Me Me Me (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah At The Edge Of Winter (AI) (Mr David P Dawes)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar Queen of the Night (Lyne Browning)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Hot Chickie Babe CC DMN (Ms N Tetley & Ms L Opbroek)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Munchener Qira von Moonshado (Feli & Yvonne Hopf)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar Queen of the Night (Lyne Browning)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kortmar Ruby Slippers (Lyne Browning)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalsang Norbu (Imp NZ) (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Puppy in Group: British Bulldog
Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dalmatian
Paceaway Enchanted (Mrs P & Ms L Dyer)
Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Cobbstar Tibetan Danca (Pauline Cobb)
Aust Bred in Group: Keeshond
Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)
Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Paceaway Enchanted (Mrs P & Ms L Dyer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Paceaway Summer Rises (Mrs P & Ms L Dyer)
Baby of Breed: Paceaway Eye Catching (Mrs P & Ms L Dyer)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Moonglade Grace Kelly (Robert Wilson)
Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mannerking Kisses For Me (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack was)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hunkeedori Ta Daaaaaaahhhhhhh (Katrina Santas)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Hunkeedori Wooden Shoe Like Me (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sooquan Sweet Dreams (L & M Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Cobbstar Tibetan Danca (Pauline Cobb)