Kerang & District Agricultural Society Inc (VIC)

Date of Show : 7-Oct-2019 (Monday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Baby in Show: Siberian Husky
Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Puppy in Show: Schnauzer (Miniature)
Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)
Junior in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Aust Bred in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Reynosa Calling Home (Mrs Allison Rhodes)

Baby SweepStakes - 1st Place: Welsh Springer Spaniel
Alclare Rewrite The Stars (Mrs A Henderson & Mrs K Gilbert)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Siberian Husky
Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Collie (Rough)
Aust Ch Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Curly Coated Retriever
Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Reynosa Calling Home (Mrs Allison Rhodes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)
Junior in Group: Pug
Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)
Runner Up Neuter in Group: Affenpinscher
Aust Gr & Neut Ch Simias Black Berry Trifle (Sally Stewart)

Affenpinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Simias Black Berry Trifle (Sally Stewart)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Matmor In the Society Pages (Steve Wraith)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dearchi Dash Of Class (Mrs Allison Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Sparklchi Charlotte Hornets RN (Jennifer Clancey)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Home (Mrs Allison Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Griffon Bruxellois
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Troubadour Holly Golightly (Sally Stewart)
Intermediate of Breed: Troubadour Raspberry Tart (S Stewart)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Waiwilta Heartbeat RN TDX (Denise & Eric Chrystal)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Waiwilta Tailormade Heartbeat TD (Denise & Eric Chrystal)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nord JV -15 CY CH EE JR CH FIN UCH HR CH SE UCH C I B Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Junnash Pretty In Pink (Mrs K & Mr K Cash)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yetholme Esprits Dame De Coeur RA (Jennifer Clancey)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Airedale Terrier
Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)
Baby in Group: Bull Terrier
Kaha High Roller (AI) (Rochelle Sharp)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Brookstreet Law and Order (AI) (Trilby Tiller)
Runner Up Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bushveldt Bombschell (Jan & Peter Hatton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lovedale Attracting Attention (Mr M Hill & Ms K McFarlane)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Manfreds Doubleblastfromthepast (J Watson)
Puppy of Breed: Ironklad Pretty Boy Floyd (Mr J Urch & Miss K Oseckas)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Oziruff Chase N Dreams (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Oziruff Hedge N Your Bet (Mrs Leanne Bywater)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Teritopaz Ruff N Tuff (Mrs Leanne Bywater)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Bullysik Kryptonite (Rochelle Sharp)
Baby of Breed: Kaha High Roller (AI) (Rochelle Sharp)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mishrodmini Our Monsters Inc (Sam Brewis)
Baby of Breed: Willown Littlemrbrave (K & F Willox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bulltacho Our Girl Tess (K & F Willox)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jackirra Count Basie (Sandra Worsley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brookstreet Law and Order (AI) (Trilby Tiller)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Pauline Grutzner (VIC)

Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
Baby in Group: Welsh Springer Spaniel
Alclare Rewrite The Stars (Mrs A Henderson & Mrs K Gilbert)
Puppy in Group: Curly Coated Retriever
Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)
Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Goldchief Fire N Ice (Leah Schultze)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Curltriever Son Of A Gun (Al) (Chris Kelly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Curltriever Born To Be Alive (Chris Kelly)
Baby of Breed: Curltriever JIMI Hendrix (Curltriever kennels)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Glenkinchie Darcys Pryde (Mrs Anita Stewart)

Golden Retriever
R/UP BOB & Res Dog CC: Regalrite Cody (Caron Glavocih)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Erdos No Worries (Leah Schultze)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goldchief Fire N Ice (Leah Schultze)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glenmave Red Comet (AI) (Ms G Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Glenmave Californian Twist (AI) (G Forster)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bromhund Extra Ego (MrJ V & Mrs S J Boland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bryndoain GI Joe (Imp NZ) (Angela Henderson)
Baby of Breed: Alclare Rewrite The Stars (Mrs A Henderson & Mrs K Gilbert)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Baby in Group: Azawakh
Jumadabey Qahir (Vanessa Taylor)
Minor in Group: Pharaoh Hound
Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)
Open in Group: Beagle
Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Qashmir Like A Flash (AI) (Geire Heaton-New & A Jones)

Azawakh
Baby of Breed: Jumadabey Qahir (Vanessa Taylor)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fluermack Luna Eclipse (AI) (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Baby of Breed: Vidlynn Quarter Pint (Imp NZ) (A Mckinnon & C Ribarits)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Casbas Sallys Bowser (Sylvano Cassingena)
Junior of Breed: Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Otesha Layita Harlow (A Bell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Bethwyn Silver Sequel (Bethwyn Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Morkerbook Saffire Night (Jan Scholtz)
Baby of Breed: Sandsprite Wish Upon A Star (Miriam Schiller)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yaxeka Midnight in Miami (Brentland Kennels)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Caleebra Fearless Hero (AI) (Shareen Chouffot)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Derharv gold fintessa (Mrs D Berghofer)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Derharv Finatlas (Mr C Berghofer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut ch Karastro Noble Nana (Ms D Berghofer)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bethwyn Misty River (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn Silver Sequel (Bethwyn Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Bethwyn Bushranger (Bethwyn Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Bethwyn Gwenhywfar (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Owecarose Angelic Hana Matoi JC (Ellie Martinez & Kelly Gordon-Hunt)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Gr Ch Barreges Henri (Mrs K Kirkland)
Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Group: Rottweiler
Ubersein Get Used to Me (P Croft & L Russell)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)
Runner Up Neuter in Group: Schnauzer
Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Montreaux Charlie Brown (Monique Dunne & Kerrin Balchin)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Rayz A Riot (AI) (Imp NZ) (J Hovell)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyewood Stunning Scout For Adlihtam (Imp NZ) (Graham & Lyndsay Clarke)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Baywatch Casablanca (Kim Bell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capebass Harts Desire (AI) (Graham & Lyndsay Clarke)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Barreges Henri (Mrs K Kirkland)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ubersein Get Used to Me (P Croft & L Russell)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kimark Imperial Accolade (Kim Wardle)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Mezen Thief Of Hearts (K Blackley)
Baby of Breed: Alaskamal Jokers To The Right (AI) (Tiffany Evans)
Puppy (Dog) of Breed: Snerzok Hez Worth Every Zack (Deb Williams)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Snerzok Enchantress By Desire (Deb Williams)
Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Snerzok River of Arizzona (Deb Williams)

Schnauzer
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Raksha Xavier of the Glen (A & M Bridge)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Cut To The Chase (Denise Hocking)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Forestal River Of Dreams (Ms P Haigh)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Julie Dickinson-Franks (VIC)

Runner Up in Group & Open in Group: French Bulldog
Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)
Baby in Group: Dalmatian
Whytewood James Golden Girl(AI) (Whytewood Kennels)
Minor in Group: British Bulldog
Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)
Intermediate in Group: Poodle (Standard)
Starus Dancing With Th Devil (Miss Nicole Tetof & Miss Kate Chandler)

Boston Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms Lynne King)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms Lynne King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Dream catcher (Jenni Oconnor)
Dog CC & Junior of Breed: Paceaway Coach Maker (AI) (Jenni Oconnor)
Baby of Breed: Whytewood James Golden Girl(AI) (Whytewood Kennels)
Minor of Breed: Lendalbas Blk Xx Boldnbeutiful (A Lenne)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kaysand Lovin Yr Style (Dawn Elvey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Starus Dancing With Th Devil (Miss Nicole Tetof & Miss Kate Chandler)