Mildura Show Society Inc (VIC)

Date of Show : 18-Oct-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Baby in Show: Gordon Setter
Settmore Dreams Of The Night (Mr J Moore & Miss K Orr)
Minor in Show: Portuguese Water Dog
Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
Puppy in Show: Irish Setter
Aust Ch Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)
Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dalmatian
Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon & Emma-Lee Slavin)
Runner Up in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Exotic Dancer (Pia Kirke)
Baby in Group: Pug
Triseter Mopsi Ninja (Triseter Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Running With Scissors (Kerry McKinnon & Emma-Lee Slavin)
Baby of Breed: Swayd Lights Camera Action (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Thrilled To Bits (M Morse & W Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Society Heir (M Morse & W Henderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reynosa Calling Home (Mrs Allison Rhodes)
Junior of Breed: Aust Ch Reynosa Diamond Royale (Mrs Allison Rhodes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Furnlea NoFear NoFavour (Mr R & Mrs R Murdoch)
Baby (Dog) of Breed: Furnlea Pure Proparganda (Mr R & Mrs R Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Badiza Just Devine (Roxbud Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Badiza Chynna Doll (Roxbud Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dalisay Back In Black (Roxbud kennnels)

Havanese
Baby of Breed: Ngalla Mathilda Battle Maiden (Rhumderry Kennels)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tilcha Exotic Dancer (Pia Kirke)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Nord JV -15 CY/EE Jr/Fin U/Hr/Se U/CIB Ch Pitch Black Face Pugs Jack Sparrow (Imp SWE) (Mrs K & Mr K Cash)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Triseter Mopsi Martini (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Baby of Breed: Triseter Mopsi Ninja (Triseter Kennels)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Runner Up in Group & Open in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Sweet But Psycho (J Watson)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Manfreds Born To Be Wild (J Watson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Manfreds Born To Be Wild (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds Sweet But Psycho (J Watson)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathasaigh Coopers The Man (L J Saxton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cathasaigh Cause And Effect (L J Saxton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jesse James RN (L J Saxton)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brescot Harrison Ford (C Clifford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Scotswhahae Angus (Elizabeth McLean)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ravenswood Sweet Temptation (C Clifford)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Connell (TAS)

Best in Group & Puppy in Group: Irish Setter
Aust Ch Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)
Runner Up in Group: Weimaraner
Waldwiese Quite Frankly (Waldwiese Kennels)
Baby in Group: Gordon Setter
Settmore Dreams Of The Night (Mr J Moore & Miss K Orr)
Junior in Group: Weimaraner (Long-haired)
Aust Ch Waldwiese Rain On Your Parade (Waldwiese Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)

Gordon Setter
Baby of Breed: Settmore Dreams Of The Night (Mr J Moore & Miss K Orr)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rhiannon Red Letter Day (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Devinelea Maleficent (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Waldwiese Quite Frankly (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)
Aust Bred of Breed: Khasanh Wunders Shyne N Wish (Khasanh Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Greywei Jumpin Jack Flash (Terry Freeman)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Rain On Your Parade (Waldwiese Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Connell (TAS)

Baby in Group: Basenji
Wazazi Totally Tempting (Kylie Delacourt / Karen Ordar)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Basenji
Baby of Breed: Wazazi Totally Tempting (Kylie Delacourt / Karen Ordar)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Orobay Anzac Spirit (A Lenne)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fluermack Divine Force (A & C Mckinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Fluermack Regal Illusion (Annette Mckinnon & Cherie Ribarits)
Baby of Breed: Vidlynn Quarter Pint (Imp NZ) (A Mckinnon & C Ribarits)
Junior (Bitch) of Breed: Gegreny Chewy Mint (Tony Maddern)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dongunya Hogan Wright (Peter & Joan Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Iron Reborn (Peter & Joan Wright)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shownwin The Beginning (Shownwin Kennels)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Inyetis Money Honey (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Baby in Group: Australian Kelpie
Sandsprite Wish Upon A Star (Miriam Schiller)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Llandaff I Dream of Dragons (AI) (Llandaff Kls (Jan and Alison West))
Junior in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)
Baby of Breed: Sandsprite Wish Upon A Star (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ellagant Special Agent (Ellagant Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ellagant Prima Donna (Ellagant Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaxeka International Velvet (Mrs M & Mr S Almond)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonpeta Give Us a Grin (P N Damarell & J E Pike)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Casscade Ov Diamonds (Mrs Shirley Fox)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Shelmanna Bound for Glory (Mrs S Fox)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelmanna Quest For Glory (Shirley Fox)
Junior of Breed: Shelmanna Reach for the Stars (Shirley Fox)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)

Welsh Corgi (Cardigan)
Minor of Breed: Llandaff I Dream of Dragons (AI) (Llandaff Kls (Jan and Alison West))

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Becassmic Seek and Destroy (Renay Grace)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Becassmic Girls Got Rhythm (Renay Grace)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Breconmohr Southern Belle (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Group: Portuguese Water Dog
Uptrend Outshines All (R & S Beaman)
Open in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullmighty Fade To Black (AI) (Ms B Dawson & Miss B Brook)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)
Baby of Breed: Roxbud Star Attraction (Roxbud Kennnels)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullmighty Fade To Black (AI) (Ms B Dawson & Miss B Brook)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bullmighty Flick O The Finger (Ms B Dawson & Miss B Brook)
Res Dog CC & Minor of Breed: Mymooch Secret Affair (K Dudley & D Cavaiuolo)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Itacor Maximus Black Thunder (Mrs Susan Combe / Mr F & Mrs F Bartuccio)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: NZ Ch Baywatch Little Venice (Imp NZ) (Kim Bell)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Uptrend Outshines All (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kormeister Vanquish (Brigetta Palmer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (J & D Wilders)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Kalaska Back Off Baby WWPD (J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Oscarbi Get Redi Kiddo (Imp NZ) (Mr J Beard / Mrs D Klaaysen / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
Baby of Breed: Canyonlands Queen Of Music (Mrs Amanda Becconsall)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Glenda Cook (VIC)

Best in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
Baby in Group: Shar Pei
Sharboop The Devil Wears Prada (W & J Walloscheck)
Minor in Group: British Bulldog
Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)
Puppy in Group: British Bulldog
Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
Junior in Group: Shar Pei
Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)
Runner Up Neuter in Group: Chow Chow
Aust & Neut Ch Chowleigh The Mysterious Lady (Touchofchow Knls)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Saihabostons Dextersmdniteruna (Rod Kirby)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Saihabostons Solatiar Sensation (Rod Kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zerachiel Playin With Dreams (Nicole Zealley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tamad Chasing Dreams (Nicole Zealley)
Bitch CC & Junior of Breed: Zerachiel Chasing Rainbows (Nicole Zealley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Zerachiel Charleys Angels (Nicole Zealley)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chowleigh A Touch of smooth (Touchofchow Knls)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chowleigh The Mysterious Lady (Touchofchow Knls)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beachspots Renaissance RN TD (Sharon Gahan)
Res Bitch CC & Open of Breed: Dual Ch (T) Paceaway Top Rumour (AI) RN ET (Sharon Gahan)
Minor of Breed: Lendalbas Blk Xx Boldnbeutiful (A Lenne)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Lendalbas BLK Ur My MacKenzie (Anne Lenne)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sharboop Becoz Youre Worth It (AI) (W & J Walloscheck)
Baby of Breed: Sharboop The Devil Wears Prada (W & J Walloscheck)