Huon Agricultural Society Inc (AM SHOW) (TAS)

Date of Show : 16-Nov-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Carol Speed (QLD)   (Total Entry : 282)

Best in Show & Intermediate in Show: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Runner Up in Show: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (C & J Fynmore)
State Bred in Show: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Affenpinscher
Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
Baby in Group: Havanese
Carnwath Kogan (R Davis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Simias Satchel Paige (L M Cashman)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Mr Darcy (Mrs Janice E Klaus)
Baby of Breed: Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)

Cavalier King Charles Spaniel
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cavshep Tittans Black Magic (Karren Walker)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Next Big Thing (R Davis & Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Turn The Tables (Philip Williams & R Davies)
Baby of Breed: Carnwath Kogan (R Davis)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Barad Storm Warning (Barad Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Skyefall Lady In Red (Di Wazny)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wondoan Wheres Wellesley (Barad Kennels)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boshafte King of the Toys (Karren Walker)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miyoko Erik Withadragon Tattoo (Mrs A V Smithers)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Denim N Lace (Mrs F Harris)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saxten Stryking Silver (Sharon Frankcombe)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Yarrowfell A Kind Of Magic (Sharon Frankcombe)
Baby of Breed: Spurcius Money Talks (Sharon Frankcombe)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Byrebaer Mess Up My Hair (Georgie Smith)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Byrebaer Dash of Debonair (Georgie Smith)
Baby of Breed: Byrebaer For Tu Nato (Georgie Smith)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Skye Terrier
Aust Gr Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)
Puppy in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
Junior in Group: Irish Terrier
Maddyroe Play To Win (Mr M Muldoon)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ausgrove Heart of Gold (Erica Norgrove)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Abbeycairn Seamus Finnigan (K Davies & K Wright)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Abbeycairn Harry Potter (K Davies & K Wright)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Maddyroe Play To Win (Mr M Muldoon)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mazberg Irresistabelle (Erica Norgrove)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wanmirri Femetra Elvandar (Mr Christian Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch SkyesdLimit Rhett The Threat (Christian Lee)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Wot Do Monsters Eat ET (Bustabones Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bustabones Black No Sugar (Bustabones Kennels)
Baby of Breed: Bustabones Ok But Then What (Bustabones Knls)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
Baby in Group: Weimaraner
Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Here Comes The Sun (AI) (C Ellis/M Wickham)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)
State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Appintiki Hes Finlay (John/ Judy & Susan Teniswood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Yamada (B W & S A Courtney)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Arahura (B W & S A Courtney / A E Blake)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Showfield Tassie Snowbelle (AI) (Mr & Mrs J / Miss S Teniswood)
Puppy of Breed: Showfield Snow Man (AI) (John/ Judy & Susan Teniswood)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Avila Maid For Doulton (Imp NZ) (E & K Job / A & M Jones)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Nick Of Time (E & K Job/ A & M Jones / A O'Keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highgatte Reindeer Games (L Wiltshire)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Tammahi Black Lace n Promises (Susan Heath)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Gr Ch Highgatte Dark Knight (L Wiltshire)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eightcarat Angel At Arosa (Imp NZ) (S Rattle & T Sproule)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Acewild Magnum PI (Maree & Jade Pledger)
Res Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Zenchar Shoot The Breeze (AI) (S Rattle & T Sproule)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zenchar Let It Snow (AI) (S Rattle & T Sproule)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Macantsaoi Irish Rhythm (S Rattle & T Sproule)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Game Plan (Mrs H Morrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heathbrook Time After Time (AI) (J W & D L Wadsley)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Goldlake Hot Summer Night (Mrs J Grierson)
Baby of Breed: Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hanafor Drama Queen (AI) (F Harris & B Stading)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Kenoz Tsar Alexis(AI) (B & M Gourlay)
Baby of Breed: Hanafor Secret Agent (F Harris & B Stading)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Here Comes The Sun (AI) (C Ellis/M Wickham)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) (Catherine Jones)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bromhund Zodiac Sign (Elke Prehn)
Baby of Breed: Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Weilander Capture Yr Dream (Elke Prehn)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Move Baby Move (B & M Gourlay)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Carrie Paine (NSW) (Group Entry : 25)

Best in Group & Open in Group: Black and Tan Coonhound
Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)
Baby in Group: Whippet
Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)
State Bred in Group: Basenji
Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)

Basenji
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Aurorablue Dreams Of Violet (Heather & Philip McCarthy)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aurorablue Fly Mystic Merlin (Heather & Philip McCarthy)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tamsala Princess Of Arandell (Heather & Philip McCarthy)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauchasseur Earz Trubble (AI) (Mr M Wickham & Mr J Crack)

Black and Tan Coonhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup /Am & Am Gr Ch Bayaway Kennisaw Black and Tantrum at Ryerson (Imp USA) (Mrs J Wiltshire)

Petit Basset Griffon Vendeen
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rokeena I Told You So (Maree & Daniel Aitchison/ Robyn Wallis & Shellie Marshall)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khayoz Flirting With The Boys (Khayoz Kennels)
Baby of Breed: Khayoz Dancing With The Stars (Mel Prouse & Khayoz Kennels)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carol Speed (QLD)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Beljekali Devil's Right Hand (C & J Fynmore)
Junior in Group: Border Collie
Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
State Bred in Group: German Shepherd Dog
Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) TS Gr Ch Sayly Sweet Ohana (AI) (Carol Golding & Dr L Smith)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon & Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Baby of Breed: Beljekali Devil's Right Hand (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Southend Back in Black (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Southend Femme Fatale (Mrs C & S Gangell)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Karraine K For Kartier (Mrs P Eaves Tennant)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karraine Blazing to Victory (Maree Anderson)
Baby of Breed: Karraine Mischka (Mrs P Eaves-Tennant)
Puppy of Breed: Karraine Solos Starla (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Junior of Breed: Karraine Magical Miss Minka (AI) (Mrs P Eaves Tennant & Mrs L Arnold)
Intermediate (Bitch) of Breed: Kadama Red Hot Raven (Mrs P Eaves-Tennant & Miss L Arnold)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Mistryde Playin The Game (M & J Kaden)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mistryde One Step Closer (M & J Kaden)

Welsh Corgi (Pembroke)
Junior of Breed: Aust Ch Pricewey Casonova (Lisa McGinn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Rottweiler
Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
Puppy in Group: Boxer
Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
State Bred in Group: Samoyed
Classicana Star Bright (Loretta Jones)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shokuma Candy Crush (K Pearce /D Klingberg /W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shokuma Blaze Of Glory (AI) (Kendall Pearce)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Annakpok Poetry in Motion (AI) (Narelle Adams/ Michelle Kube)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticbliss Glacier Storm (Michelle Kube)
Baby of Breed: Arcticbliss Alcatraz (Michelle Kube)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Cloudforest Cedric Diggory (S & C Eastley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Cloudforest Call Me Caili (Mrs E Rilstone / Mr S & Mrs C Eastley)

Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quasar A Tall Tale (Imp NZ) (Shannah Joseph)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quasar What A Kerfuffle (Imp NZ) (Shannah Joseph)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Nightmania Lady O Sovereign (R McCauley & T Bowes-McCauley)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Nightquest Luskin Star (R & T McCauley)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sahne Beau Geste (Imp NZ) (Nicole Hughes & Jason Wallom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Darkmessiah Black Tie Affair (Maree Anderson)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Vashka Sparkling Moon Light (Lesley Eaton)
Junior of Breed: Classicana Zhenhana Diva (Mrs L Eaton)
State Bred of Breed: Classicana Star Bright (Loretta Jones)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Barely Envious (AI) (John / Judy & Susan Teniswood)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)  (Group Entry : 23)

Best in Group & State Bred in Group: French Bulldog
Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Dalmatian
Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Junior in Group: French Bulldog
Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
Open in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ourdals Can You Keep A Secret (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)

French Bulldog
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Dentellieres Aint Seenothinyet (AI) (Miss J Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dentellieres Aristocat (Miss Jessica Harrison)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Epacris Goliath Beetle (A E Blake)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Koa (Susan Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kaoota Kalisha (Susan Grant)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Panda Dreams (Helen Rixon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Ms Jennifer Moore)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Rixown Riches Skip Away (Helen Rixon)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Rixown Runningbear (Helen Rixon)
Open of Breed: Aust Gr Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzuyuan Boys With Their Toys (Gloria Davies)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Tzuyuan Hearts Desire (Gloria Davies)